Existuje množstvo chorôb, ktoré sú menej známe, ale ktoré nás teoreticky ohrozujú denne. Dnes našim čitateľom predstavíme hepatitídu typu C (HCV). O tomto ochorení sme sa porozprávali s Igorom Štúrom, primárom infekčného oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Žiline.
HCV, o aké ochorenie sa jedná?
HCV je jeden z novších typov hepatitíd. Hepatitída znamená vírusový zápal pečene. V minulosti sa používal názov žltačka. Dnes sa už nepoužíva, pretože žltačka znamená len ožltnutie organizmu.
Aké sú rozdiely medzi jednotlivými typmi?
Pri hepatitíde typu A, ktorá sa prenáša špinavými rukami, bolo ožltnutie skoro pravidlom. Približne na 10 prípadov s ožltnutím pripadal jeden bez ožltnutia. U hepatitídy B, ale hlavne u C je skôr výnimočné.
Ohrozuje nás ochorenie HCV priamo?
Je to ochorenie, ktoré je veľmi rozšírené. Zradné je v tom, že keďže sa neprejavuje ožltnutím organizmu, je ťažšie diagnostikovateľné. Ide o veľmi závažnú formu hepatitídy.
V čom tkvie jej nebezpečenstvo?
Nebezpečná je z hľadiska dvoch faktorov. Neexistuje proti nej preventívne očkovanie a po druhé neexistuje príčinný liek. Liečba je len symptomatická. Všetky hepatitídy sú vírusové choroby a proti vírusom neexistujú účinné antibiotiká.
Prenáša sa HCV jednoducho?
Neprenáša sa tráviacou sústavou, jazykom, ústami, jedlom, nápojmi, stolicou. Prenáša sa krvnou cestou a sexuálnou cestou. Patrí medzi sexuálne prenosné choroby. Okrem toho ju možno získať oveľa prozaickejšie.
Ako sa ňou môžeme nakaziť?
Napríklad krvou z porezania, pri ošetrovaní rán. Kto má pri sebe vždy ochranné rukavice? Prenos je možný akýmkoľvek druhom krvi, je možný popichaním sa použitou injekčnou striekačkou. Gro výskytu HCV je u narkomanov, ktorí berú drogy vnútrožilne.
Kde hrozí nebezpečenstvo nákazy?
Nákazu možno získať spôsobmi, kedy si človek neuvedomuje, že sa dostáva do kontaktu s krvou. Napríklad, používanie jednej zubnej kefky alebo holiaceho strojčeka viacerými osobami. Pri manikúre, pedikúre, v tetovacích ale aj pírsingových štúdiách.
Môže ísť o smrteľnú chorobu?
Jej priama smrtnosť je relatívne malá. Nebezpečenstvo je v tom, že prechádza postupne do chronickej formy. Tá progreduje, jedinec o nej nevie, nedodržiava pravidlá životosprávy, nelieči sa a dostáva sa do stavu chronickej formy.
Aké môže mať HCV následky?
Môže dôjsť až k cirhóze pečene. Záverečným rezultátom po niekoľkých rokoch môže byť rakovina pečene. Najmä v rozvojových krajinách je chorobou smrtiacou a približne 500-tisíc ľudí na ňu zomiera.
Liečba je vraj takmer nemožná?
Dosiaľ sa používa len všeobecná protivírusová liečba. Vírus je identifikovaný, ale nepoznáme liek. Štatistiky hovoria, že na Slovensku má HTC približne dvadsať až tridsať ľudí na desaťtisíc obyvateľov. Nebezpečenstvo je, že tí ľudia o tom väčšinou nevedia.
Je to ochorenie na celý život?
Nedá sa na to odpovedať jednoznačne. V absolútnej väčšine áno. Poznám však pacientov, ktorí sa podrobili úspešne liečbe a popisuje sa, že jej efekt je asi
30-percentný. Každý, kto prekonal hepatitídu, však už nikdy nesmie darovať krv.
Podľa čoho sa dá HCV identifikovať?
Neexistujú žiadne špecifické klinické príznaky, ktoré by upozorňovali na to, že sa môže jednať o nákazu hepatitídy C. Väčšinou totiž prebieha latentne, bezpríznakovo. Ak sú, tak sú všeobecné, úplne nešpecifikovateľné, nedajú sa nikam zaradiť. Kto z nás totiž nemal jeden, dva dni nevoľnosť z únavy, bolesť hlavy, necítil sa vyčerpaný?