Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve vo Varíne

Šťastný koniec je v našich rukách Obec Varín sme navštívili koncom júna 2004. Vtedy tu oslavovali 750. výročie od prvej písomnej zmienky o obci.

Šťastný koniec je v našich rukách
Obec Varín sme navštívili koncom júna 2004. Vtedy tu oslavovali 750. výročie od prvej písomnej zmienky o obci. Hovorilo sa o ňom v donačnej listine kráľa Ondreja II. Existujú však mnohé domnienky, že dejiny obce Varín siahajú oveľa ďalej. Po dvoch rokoch však témou nášho rozhovoru so starostom Karolom Stráskym nebola história. Skôr nás zaujímala súčasnosť a budúcnosť Varína.Čo sa za posledné dva roky vo Varíne zmenilo?
Myslím, že dosť. Je veľmi dobre, že sa nám podarilo vytvoriť také podmienky, že naše deti nemusia dochádzať do školy do Nezbudskej Lúčky. Aj keď to bola súčasť varínskej školy. Urobili sme prístavbu kuchyne a jedálne, z pôvodnej jedálne a kuchyne sme vytvorili tri nové triedy. Počas tých dvoch rokov sme sa snažili pomôcť aj mladým rodinám. Postavili sme a odovzdali do užívania dva nájomné domy. Jeden na námestí, to je polyfunkčná budova, ktorú sme postavili spolu s Jednotou. Dole je priestranná, moderná predajňa a hore 21 bytových jednotiek. Jedno, dvoj a trojizbových. To bolo ešte minulý rok. Teraz v júli sme odovzdali do užívania ďalší bytový dom, kde je 22 jedno a dvojizbových bytov. Je v časti Záhumnie, neďaleko materskej školy.
Zdá sa, že výstavba vo Varíne úspešne napreduje.
A ešte len bude. Pripravujeme sa aj na individuálnu bytovú výstavbu, rovnako v časti Záhumnie. Snažíme sa všetko robiť po etapách. Podľa množstva financií, aby sa dalo všetko zariadiť, hlavne ohľadom inžinierskych sietí. V jednom úseku sme zrealizovali vodovod asi za 1,2 milióna korún. Chceli by sme tu postaviť ďalšie dva bytové domy, v ktorých bude dovedna 42 bytov a malo by tu v prvej etape stáť asi 18 rodinných domov. Momentálne vykupujeme pozemky, ktoré sú väčšinou vo vlastníctve obyvateľov Varína. Vstúpili sme s nimi do rokovania, pozemky obec vykúpi a potom ich bude spätne predávať. Prednostne pôvodným vlastníkom ako stavebné pozemky. Pokiaľ nejaké ostanú voľné, dostanú šancu aj ľudia z okolia, ktorí budú mať o individuálnu bytovú výstavbu záujem. Pripravujeme aj pozemky na Kamencoch, kde je už 12 domov skolaudovaných. Ďalším potencionálnym miestom budúcej výstavby je Konňhora.
Ani Varín neobišla kanalizácia.
Veru nie. V rámci projektu ISPA sme vo Varíne urobili zatiaľ asi desať zo sedemnástich kilometrov. Sú tu menšie problémy s dokončovaním a s definitívnymi úpravami, ale v poslednej dobe sme našli solídnu firmu, ktorá si s posledným i úpravami dokáže poradiť lepšie ako firmy, ktoré túto prácu robili predtým. Podľa dodávateľa a investora by kanalizácia vo Varíne mala byť hotová ešte tento rok. Ale podľa môjho odhadu to nestihnú a o definitívnom termíne ukončenia ešte budeme rokovať.
Potom už bude všetko v poriadku?
Tento projekt nerieši odkanalizovanie celej obce, preto sme do investičného plánu na rok 2007 dali požiadavku, aby sa dokončila celá obec. Ide zhruba o kilometer, ale na problémových komunikáciách, kde buď treba urobiť prekládku existujúcich sietí alebo sú problémy so vstupom na pozemok či so spádovými pomermi. Technicky sa dá všetko vyriešiť. ISPA od začiatku neuvažovala s odkanalizovaním celej obce, ale podobne je to aj v ostatných dedinách, vrátane Žiliny.
Skúsme sa zastaviť pri otázke cestovného ruchu.
Naša obec je majiteľom trojhviezdičkového kempingu, ktorý prevádzkuje firma Selinan. Pred niekoľkými dňami sme boli na Morave, kde sme preberali štafetu budúcoročného medzinárodného zrazu karavanov z V 4. Počítame však aj s účasťou karavanistov z ďalších štátov Európskej únie. Dovtedy chceme niektoré veci v kempe vylepšiť, postavili sme nové sociálne zariadenia, opravili sme letné kuchynky. Vlastníme aj dva lyžiarske vleky Pod Jedľovinou, telovýchovná jednota má zasa chatu, kde sa môže ubytovať 40 ľudí. Do jej rekonštrukcie však investovala aj obec. Hlavne do kúrenia, kde sme elektrinu nahradili bioplynom. Postupne sa tu opravujú aj sociálne zariadenia a zariadenie izieb. Podľa mojich informácií asi v štyroch chalupách a rodinných domoch poskytujú ubytovanie aj súkromníci. V zime sme kúpili ratrak, ktorý využívame najviac v časti, kde sú vleky. Prístupové cesty do lyžiarskeho strediska sú oveľa zjazdnejšie a lyžiari sa pohodlne dostanú autom až k vlekom.
Na tomto mieste by som ešte mohol spomenúť dopravu, ktorá s turistickým ruchom úzko súvisí. Dali sme spracovať projekt dopravného riešenia časti obce aj s vytvorením parkovacích miest. Varín je vstupnou bránou do Malej Fatry, začína sa tu zvyšovať aj návštevnosť turistov, preto musíme riešiť aj takéto veci. Je to kľúčová otázka, ktorú máme projekčne vyriešenú. Nasledovať by malo jednanie so Žilinským samosprávnym krajom, pretože Varín je vlastne križovatka miestnych komunikácií a ciest, ktoré sú v správe ŽSK.
Čo by ste ešte do nových komunálnych volieb chceli stihnúť?
Stále budeme pokračovať s výkupom pozemkov, aby sme, hlavne pre mladých ľudí, zabezpečili tie najlepšie podmienky pre ďalší život. Do budúcna však máme aj ďalšie plány. Robili sme doplnky k územnému plány pre záhradkársku osadu, priemyselný park a individuálnu bytovú výstavbu. Čo sa týka priemyselného parku, už máme časť pozemkov vysporiadaných. Zabezpečuje to pre nás súkromná firma. Už teraz sa nám začínajú črtať nejaké tri firmy, ktoré by v priemyselnom parku mali stáť už v najbližšej dobe. Ak takto chceme vytvoriť nové pracovné príležitosti pre našich ľudí.
Čo bolo najväčším problémom?
Samozrejme financie, ale tie sú problémom všade. Koľko peňazí od štátu dostaneme, toľko máme, ale musíme ich rozumne využiť. Stále ma mrzí tá kanalizácia, nejde to tak, ako som si predstavoval. Myslel som si, že práca bude čistejšia a verím, že do konca roka sa všetky veci akosi vysporiadajú a problém kanalizácia ostane za nami. Pripravujeme aj rozšírenie cintorína, pozemky sú už vykúpené, teraz sa začína vybavovať územné rozhodnutie. Ide o plochu asi 10-tisíc metrov štvorcových.
Čo vás najviac teší?
Veľkým pozitívom je pre nás separovaný zber. Keď sme porovnávali veci za tri roky po sebe, podľa našich materiálov sa približujeme k hodnote 30 percent. Máme popolnice na zmesový odpad i na separovaný odpad, kde dávame plasty a sklo. Do vriec sa separuje papier. Likvidujeme aj veľkorozmerný a nebezpečný odpad podľa potreby, raz za štvrťrok. Výhodou je, že v obci je aj zberňa druhotných surovín, kde ľudia za papier či železo dostanú aj nejakú korunku. Tonáž hlásime aj do recyklačného fondu, odkiaľ nám tiež chodia nejaké peniaze, tie využívame na zlepšenie separovaného zberu. Do oblastí, ktoré sú vzdialené či zle prístupné, dávame veľkoobjemové kontajnery a ich vývoz zabezpečujeme podľa potreby.Začína sa školský rok
O varínskej škole sme písali prednedávnom, ale aj za taký krátky čas sú tu ďalšie novinky. „Treba si uvedomiť, že budova varínskej školy je už stará a niektoré jej súčasti sú nevyhovujúce. Napríklad okná. Sú staré a do veľkej miery aj poškodené. Ešte vlani sme vypracovali projekt na ministerstvo výstavby vo výške asi 22 miliónov korún. Projekt už bol schválený, teraz sa čaká, kedy budú peniaze,“ prezradil nám starosta Karol Strásky. Veľmi im pomôžu. Chystajú sa vymeniť okná a ešte im zvýši aj na zateplenie celého objektu, čím sa zasa ušetrí na spotrebe energií. Do školy vo Varíne chodí asi 510 žiakov. Aj z Nezbudskej Lúčky a z Krasnian. „Teší nás, že Varín nevymiera. Každý rok sa tu narodí viac detičiek, ako zomrie ľudí,“ má radosť starosta. Zatiaľ to vychádza tak, že počet žiakov sa neznižuje. Možno je to aj o tom, že asi pred štyrmi rokmi sa ukončila jedna etapa bytovej výstavby na Kamencoch, kde našlo nové bývanie asi sto rodín a teraz to už poznať. Materskú školu treba rozšíriť o jednu triedu. To je následok dobrého trendu, ktorý obec nastúpila. Do materskej školy bude chodiť viac ako sto detí, a tak museli pre tento školský rok zabezpečiť ďalšie dve pracovné sily. Je to síce pre obec škrt cez rozpočet, ale vedeniu obce to nevadí. Na druhej strane dokážu aj usporiť. Deti z Varína majú dostatok príležitostí aj na športové a kultúrne vyžitie. Svojim rodičom, starkým a priateľom sa predstavili aj v rámci Kultúrneho leta, ktoré tu, na pódiu na námestí, organizujú každý rok.


Povinnosť postarať sa
Vo Varíne nedávno vznikla nezisková organizácia Zariadenie opatrovateľskej služby, ktorá je už zaregistrovaná aj na Žilinskom samosprávnom kraji. Na poschodovej budove oproti kostolu sa rozbehli rekonštrukčné práce, kde už za pár týždňov nájdu svoj nový domov starí ľudia, o ktorých sa nemá kto postarať. „Už roky sme po podobnom zariadení túžili. Aby naši ľudia, mohli spokojne dožiť vo svojej rodnej obci,“ hovorí starosta Karol Strásky, ktorý najlepšie vie, aké ťažké je zabezpečiť miesto napríklad v domove dôchodcov. Umiestnenie v liečebni dlhodobo chorých je zasa len provizórnym riešením. Náklady na rekonštrukčné práce sa financujú z obecného rozpočtu, viac ako milión budú potrebovať na zariadenie. Preto s radosťou vítajú každú pomocnú ruku. „Obrátili sme sa na exministerku sociálnych vecí Helenu Wolekovú, ktorá je dnes riaditeľkou Nadácie pre podporu sociálnych zmien. Z tejto organizácie sme získali 500-tisíc korún na výťah, ktorý je v trojpodlažnej budove, kde budú bývať starí ľudia, nevyhnutný,“ spomína jeden z úspechov starosta. Samotnú prevádzku by chceli zabezpečovať v spolupráci so ŽSK, kde je ochota pomôcť pri chode tohto zariadenia. Predpokladá sa, že ročné náklady na prevádzku dosiahnu sumu asi 4 milióny korún, a to Varínčania z obecného rozpočtu nedokážu zabezpečiť. Treba pripomenúť aj to, že touto aktivitou vlastne nahrádzajú štát, ten však finančnú pomoc odmieta. „Podľa všetkého by sa mala prevádzka začať 1. novembra. Kapacita bude minimálne pre dvadsať ľudí, v prípade potreby sa môže aj trochu zvýšiť, pretože izby sú veľké a priestranné,“ má jasné predstavy o budúcnosti Zariadenia opatrovateľskej služby Karol Strásky. V zariadení bude nepretržitá prevádzka, jedálnička i výdajňa stravy, ktorú budú dovážať. Zamestnanie tam nájde osem ľudí. Už teraz je zariadenie v podstate plné, záujem je aj z okolitých obcí.
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Aká je chémia vôní
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 31 177
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 16 203
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 15 616
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 9 952
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 9 218
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 922
 7. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 8 884
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 475
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 216
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 001
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Starostka Kuneradu čelila odvolávaniu. Referendum nebolo platné

Kavecká podala oznámenie na Generálnu prokuratúru pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania a poškodzovania cudzích práv.

Monika Kavecká je vo funkcii starostky Kuneradu šesť rokov.

Michaela Zakuťanská: Vyhodila som smartpohone, lebo chcel o mne veľa vedieť

Autorka hry Sám sebe sám Michaela Zakuťanská o nástrahách doby.

Michaela Zakuťanská
Súd dal za vraždu 17-ročnej Judite trest 12 rokov a štyri mesiace.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 20.14 - doplnené o vyjadrenie Arriva Nitra

Nitra vybrala nového dopravcu, Arriva v súťaži neuspela

Dvaja neúspešní účastníci súťaže môžu podať námietky.

Maľbu na trnavskom paneláku za tisíce eur autor prerobí, ľuďom sa nepáči

Mala vyžarovať pozitívnu energiu, ľudia zo sídliska ju však prijali veľmi rozpačito.

Zlatomoravský vajda zomrel. Ešte bude mela, hovoria miestni

Podľa ľudí blízkych komunite ešte nie je isté, kto ho nahradí.

Nad Pribylinou zhorela drevenica

Drevenica zhorela do tla.

Už ste čítali?