Mesto však tento rok stavia iba 93 bytov, a tak niektorí záujemcovia čakajú v poradovníku viac ako desať rokov. Svoju nespokojnosť prišli v pondelok asi tri desiatky z nich vyjadriť na verejnú schôdzu poslaneckého výboru Staré mesto, na ktorej s občanmi debatovali poslanci Ľubomír Bažík, Andrej Sočuvka a Ladislav Bittšanský. Pravidelné stretnutia s občanmi majú poslanci za Staré mesto každý druhý párny pondelok. Zvyčajne pokojné stretnutie sa však tentokrát zmenilo doslova na verejnú demonštráciu. Nespokojní žiadatelia totiž využili, že Andrej Sočuvka je zároveň aj predsedom sociálnej a bytovej komisie Mestského zastupiteľstva.
„Bolo to dosť emotívne. Niektorí tvrdili, že majú aj dvanásťročné žiadosti o byt. Obklopili nás a rozprúdila sa debata. Dokonca sa niektorí z nich zo zúfalstva aj rozplakali. Vraj platia podnájom aj 10 – 12-tisíc korún a nemajú šancu dostať sa k bytu,“ hovorí poslanec Ladislav Bittšanský. Podľa jeho názoru je medzi žiadateľmi veľa slobodných, či rozvedených matiek, pre ktoré je 10-tisícový nájom príliš vysoký a ak nebudú platiť, majitelia ich môžu kedykoľvek vyhodiť. „Niektorí sa dokonca odvolávali na to, že poznajú ľudí, ktorí dostali byty po dvoch rokoch a oni po dvanástich ešte nie. Nechápu, ako je to možné,“ dodal Bittšanský. Bytov je podľa neho v Žiline dosť. „Sú to ale byty, ktoré stavajú súkromné firmy za dva milióny a to si naozaj nemôže každý dovoliť.“ Podľa našich informácií v mestských bytoch platia obyvatelia nájomné 6,5-tisíc a zmluva sa s nimi uzatvára na tri roky.
Podľa Andreja Sočuvku ale sociálna komisia o prideľovaní mestských bytov nerozhoduje. „Sociálna a bytová komisia rieši iba pridelenie nájomných bytov pre ľudí, ktorí sa dostanú do mimoriadne ťaživej situácie, ich príjmy sú nízke a zároveň spadajú do hraníc podľa všeobecne záväzného nariadenia mesta. Musia ich teda dokázať splácať a zároveň nesmú byť vysoko príjmoví,“ povedal Sočuvka. Podľa jeho slov je ale komisia len poradný orgán zastupiteľstva. Z bytov, ktoré sa v tomto roku postavia, bude rozhodovať len o niekoľkých. „Mesto stavia 93 bytov. Občania prejavovali nespokojnosť a dožadovali sa odpovede, kedy budú skolaudované. Povedal som, že to preveríme a podľa vedúcej bytového oddelenia by to malo byť v polovici decembra. Rozhodovať ale o nich nebudeme my. Primátor totiž zaradí ľudí do poradovníka a zároveň povie, koľko bytov sa bude rozdeľovať. Až potom zasadne komisia a výsledok odovzdá vedúcej bytového oddelenia, ktorá ho predloží primátorovi. To je všetko. Zmluvy s nájomcami opäť uzatvára primátor, ako štatutár mesta,“ povedal Sočuvka.
V tejto chvíli teda vôbec nie je jasné, kedy sa žiadatelia k mestským bytom dostanú. Poľa hovorcu Mestského úradu Jána Štofka totiž evidujú asi 4-tisíc žiadostí o pridelenie bytu. „Podľa informácií z Mestského investorského útvaru je momentálne v Žiline vo výstavbe 93 nájomných bytov na sídlisku Hájik, z toho bude 61 odovzdaných v roku 2006 a 32 do apríla 2007,“ povedal Štofko. Zároveň dodal, že naposledy bolo v Žiline v decembri a januári odovzdaných 140 bytov. Zásady prideľovania bytov podľa neho určuje Všeobecne záväzné nariadenie mesta z roku 2001, ktoré je vypracované v súlade so zákonom o Štátnom fonde rozvoja bývania a ďalšími zákonmi. „Podľa týchto zákonov a VZN príjem uchádzača o byt nesmie prekročiť trojnásobok životného minima. Toto sa prehodnocuje každé tri roky,“ dodal Ján Štofko. Z jeho odpovedí však nie je jasné, kto a ako vyberá zo zoznamu žiadateľov tých šťastlivcov, ktorí byt dostanú.