Len pár metrov od hlavnej komunikácie smerom na Párnicu totiž objavili v tráve pohodené štyri uhynuté prasatá. Nález im vyrazil dych. Ondrej Štefko, ako veľký milovník a ochranca prírody, bol zhrozený. „Sme jaskyniari a práve sme išli na akciu pod Malý Rozsutec. Na vrchu nad Bielym Potokom sme odstavili auto pri autobusovej zastávke. Prešli sme asi 15 metrov od cesty a v tráve sme uvideli ležať štyri, asi 50 kilogramové prasatá,“ povedal Ondrej Štefko.
Jaskyniari nález vyfotili a kontaktovali políciu, ochranárov a starostu obce Terchová. Aké však bolo ich prekvapenie, keď len o 150 metrov ďalej, v chránenom pásme Národného parku Malá Fatra našli na lúke doslova smetisko. „Pohodený nejaký stavebný materiál a rôzny odpad,“ povedala Iveta Štefková. Jej manžel Ondrej vôbec netuší, na koho sa má v takýchto situáciách obrátiť. „Veľmi ma hnevá, že si takýmto otrasným spôsobom ničíme životné prostredie. Vôbec neviem, na koho sa mám obrátiť. Na polícii mi povedali, že s tým nemôžu nič robiť a doteraz nevieme, ako postupovala obec. Prírodu si musíme chrániť a takéto barbarstvo ma neuveriteľne rozčuľuje. Keď ideme z jaskyne, všetky odpadky berieme so sebou a po ceste ešte zbierame aj ďalšie. Niektorí iní ľudia sa však správajú hrozne,“ povedal Ondrej Štefko.
Podľa Jozefa Harvana, povereného vedením Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Žiline, pri uhynutých zvieratách vždy hrozí riziko nákazy. Za likvidáciu je zodpovedný chovateľ a uhynuté zvieratá majú skončiť v kafilérii. „Za to sa však platí a kto nechce zaplatiť, jednoducho zvieratá niekde takto pohodí. Toto nie je výnimočný prípad,“ povedal Harvan. Pokiaľ by sa vypátral chovateľ, ktorý uhynuté zvieratá takto odhodil, hrozí mu mastná pokuta až do pol milióna korún. Uhynuté zvieratá sa totiž zo zákona musia riešiť v kafilériách. Okrem prípadov, keď sa stanú na vzdialených pastvinách. Vtedy ich stačí zakopať.
Tentokrát sa o uhynuté zvieratá pravdepodobne postarala obec. Pravdepodobne ich zakopali hlboko do zeme. Tá má v kompetencii riešiť aj čiernu skládku. Riaditeľka správy Národného parku Malá Fatra Viera Demjanová nám povedala, že oni nič nemôžu robiť. „Nie sme orgánom štátnej správy a nemáme kompetencie to riešiť. Musíte sa obrátiť na obecný úrad,“ povedala. Starosta obce Viktor Vallo nám povedal, že o skládke a uhynutých zvieratách ich Ondrej Štefko informoval.
„S Ondrejom spolupracujeme. Keďže cez týždeň bol ale služobne v Bratislave, počkám, kým sa vráti a potom budeme konať štandardným spôsobom. Upovedomíme životné prostredie, obecnú políciu a ďalšie orgány,“ uzavrel Vallo.