Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky
KOMUNÁLNE VOĽBY 2006

V mestách sa črtajú zaujímavé súboje

Komunálne voľby sa blížia. K volebným urnám sa vyberieme už o necelé dva mesiace. Presnejšie v sobotu 2. decembra. O post primátora v našich mestách v regióne je nezanedbateľný záujem...

Komunálne voľby sa blížia. K volebným urnám sa vyberieme už o necelé dva mesiace. Presnejšie v sobotu 2. decembra. O post primátora v našich mestách v regióne je nezanedbateľný záujem. Až sedem kandidátov má záujem o stoličku na radnici v Bytči a Rajci. Štyria uchádzači kandidujú v Žiline, Kysuckom Novom Meste a Rajeckých Tepliciach. Zaujímavý bude predovšetkým súboj v Žiline. Proti Jánovi Slotovi, ktorého okrem SNS podporujú aj HZDS a SMER-SD, sa v Žiline vytvorila pravicová koalícia SDKÚ-DS – KDH – OKS – SF. Tá si vie vo funkcii primátora predstaviť generálneho sekretára SDKÚ Ivana Harmana. Toho zároveň podporujú aj občianski aktivisti. Mnohí dúfajú, že súboj Harman – Slota bude oveľa vyrovnanejší, ako triumf šéfa národniarov, ktorý pred štyrmi rokmi vo voľbách doslova zmietol Andreja Sočuvku z KDH. Ďalší dvaja kandidáti, Anton Adamus (ANO) a Ľubomír Ryant (HZD) by sa im mali pozerať na chrbát. Zaujímavá situácia sa črtá aj v Bytči. Súčasný primátor Peter Korec kandiduje ako nezávislý. V minulých voľbách ho podporili SMER-SD a HZDS. Teraz obe strany vytvorili spoločnú kandidátku opäť. Podporujú však Rudolfa Takáča. Tretím do partie kandidátov, ktorým sa dávajú najväčšie šance, je Peter Weber, ktorého nominovala koalícia SDKÚ-DS – KDH – OKS – SF. Prekvapením je kandidatúra bývalého primátora Petra Lalinského, ktorého nominovalo Nezávislé fórum. Ako nezávislá kandiduje jediná žena, Zdenka Janišová. SNS nominovala Ondreja Skotnického. Súčasní primátori sa o svoje posty budú opäť uchádzať aj v Kysuckom Novom Meste a Rajeckých Tepliciach. Milan Očko aj Peter Dobeš budú mať po troch konkurentov. V KNM to sú Ján Hartel, Marko Vojsovič a Ján Ciml. V Rajeckých Tepliciach chcú „primátorovať“ aj Dušan Knapec, Jozef Mičúch a Radoslav Chvojka. Špecifickým prípadom je opäť mesto Rajec. Aj napriek našim žiadostiam sa nám nepodarilo získať ani neoficiálne správy o počte kandidátov a ani ich mená, takže obyvatelia Rajca budú o túto informáciu opäť ochudobnení.BYTČA
Počet obyvateľov: 11 500
Počet poslancov: 17
Počet kandidátov na poslancov: 66
Počet volebných obvodov: 6
Počet kandidátov na primátora: 7
(Jozef Družkovský, Zdenka Janišová, Peter Korec, Peter Lalinský,
Ondrej Skotnický, Rudolf Takáč,
Peter Weber)ŽILINA
Počet obyvateľov: 89 000
Počet poslancov: 31
Počet kandidátov na poslancov:
zverejnia až 18. októbra
Počet volebných obvodov: 8
Počet kandidátov na primátora: 4
(Ivan Harman, Ján Slota,
Anton Adamus, Ľubomír Ryant)RAJEC
Počet obyvateľov: 6 083
Počet poslancov: 13
Počet kandidátov na poslancov:
až 17. októbra
Počet volebných obvodov: 4
Počet kandidátov na primátora: 7
(mená až 17. októbra)RAJECKÉ TEPLICE
Počet obyvateľov: 2 300
Počet poslancov: 9
Počet kandidátov na poslancov: 21
Počet volebných obvodov: 3
Počet kandidátov na primátora:  4
(Peter Dobeš, Dušan Knapec,
Jozef Mičúch, Radoslav Chvojka)KYSUCKÉ NOVÉ MESTO
Počet obyvateľov: 16 189
Počet volebných poslancov: 19
Počet kandidátov na poslancov: 118
Počet volebných obvodov: 8
Počet kandidátov na primátora: 4*
(Milan Očko, Ján Hartel,
Marko Vojsovič, Ján Ciml)
* - neoficiálny údaj. Volebná komisia zasadne 18. októbra.O post primátora Žiliny sa budú uchádzať štyria kandidáti. Všetkým sme položili päť rovnakých otázok. Prinášame vám ich odpovede.


1. Prečo ste sa rozhodli kandidovať?
2. Čo chcete v nasledujúcom volebnom období v Žiline zmeniť?
3. Čo sa vám na Žiline páči?
4. Čo sa vám na Žiline nepáči?
5. Akú máte podľa vás šancu byť zvolený?


ANTON ADAMUS
Vek: 43 rokov
Vzdelanie: stredoškolské
Stav: slobodný
Zamestnanie: riaditeľ súkromnej firmy
1. Ako občan máte obmedzené možnosti zasahovať do diania v meste, ako poslanec už máte väčšie a ako primátor najväčšie možnosti aktívne ovplyvňovať rozvoj mesta.
2.
• systém plateného parkovania v meste
• aby sa mestská polícia viac sústredila na kontrolu poriadku a bezpečnosti v meste a nie na vyberanie pokút za parkovanie
• informovať zo zasadnutí MZ – TV prenosy, internet
• zlepšiť komunikáciu primátora a poslancov s občanmi – pravidelné hodiny, verejné stretnutia
• prijímanie dôležitých rozhodnutí pre mesto po verejných diskusiách
• elektronické vybavovanie agendy na MÚ
• v maximálnej miere využívať grantové prostriedky na rozvoj všetkých oblastí – zamestnanosti, kultúrnej, športovej, sociálnej
• technickú infraštruktúru a vybavenosť okrajových častí Žiliny dostať na úroveň centra mesta
• zaviesť súťaž o najkrajšiu štvrť, sídlisko
• a všetko, na čom by sme sa dohodli s poslancami, občanmi
3.
• Žilina ako dominantné mesto na severe Slovenska, historické centrum (akurát ženy sa sťažujú, že sa im zle chodí vo vysokých podpätkoch po dlažbe)
• ekonomický a priemyselný rast, ktorý tu v poslednom období nastal a ktorý treba ďalej rozvíjať
• činnosť športových klubov, hlavne futbalu a hokeja
4.
• málo zelene a oddychových plôch
• nevyhovujúci systém plateného parkovania v centre
• parkovanie na sídliskách
• málo lacnejších bytov
• slabá údržba ciest v menej frekventovaných uliciach
• sústreďovanie obchodných reťazcov do centra, čo spôsobuje problém v doprave
• vandalizmus
• neporiadok hlavne pri kontajneroch
• málo kultúrneho vyžitia
• málo dostupných športovísk pre deti a mládež, ale aj starších
• málo sociálnych zariadení pre najstarších občanov
5. Všetko majú v rukách voliči.IVAN HARMAN
Vek: 39 rokov
Vzdelanie: stredoškolské
Stav: ženatý
Zamestnanie: vydavateľ a generálny sekretár SDKÚ
1. Pretože nesúhlasím s tým, čo sa v Žiline za posledné roky deje a ako občanovi mi nie je jedno, akým smerom sa Žilina uberá. Už mnoho rokov vďaka desiatkam káuz, ktoré sa udiali, silnie občiansky tlak na zmenu v Žiline a prišiel čas, kedy sa spojili politické strany spolu s nezávislými osobnosťami, občianskou verejnosťou a postavili sa ako jasná alternatíva voči doterajšiemu vedeniu mesta. Zároveň mám pevnú vôľu pracovať pre ľudí a mesto a jasne ukázať, že sa to dá aj slušne.
2. Bolo by toho veľmi veľa, asi viac ako je priestor na odpoveď. V prvom rade postoj vedenia mesta k svojim občanom. Transparentnosť v konaní, slušnosť k ľuďom a ich názorom a potrebám. Nič nemožno budovať bez dobrého plánu a zámeru a bez dobrých medziľudských vzťahov. Najväčším problémom je postoj radnice k všetkému, čo sa v meste deje. Radnicu nezaujíma názor ľudí, robí si vždy po svojom, a to sa musí zmeniť ako to najpodstatnejšie.
3. Žilinu mám rád ako mesto a miesto, kde som vyrastal a kde vyrastajú aj moje deti. Nemôžete nemať láskyplný vzťah k miestu, v ktorom vyrastáte, v ktorom žijete a v ktorom aj chcete žiť. Žilina je zároveň tepnou Slovenska, dôležitým dopravným a obchodným strediskom s obrovskou perspektívou rozvoja. Má mimoriadny potenciál. Práve preto viem, že pokiaľ sa k týmto faktorom dodá aj slušnosť, odbornosť, profesionalita a najmä dobrá viera. Žilina má šancu stať sa tretím najvýznamnejším mestom na Slovensku. A to aj mestom kultúrnym a priateľským  k svojim občanom.
4. Smer, ktorým sa uberá jej vývoj. Mesto sa nemôže rozvíjať chaoticky a bez kultúry, slušnosti, koncepcie, plánu, bez diskusie s občanmi. Chýba tu principiálna slušnosť k vlastným občanom a zrejme aj s tým spätý kultúrny a duchovný rozmer Žiliny, ktorý sa stráca niekam do nenávratna. Mesto je tu pre ľudí a nie ľudia pre mesto.
5. O tom rozhodnú občania, verím, že s ich pomocou v Žiline zvíťazí lepšia, krajšia a kultúrnejšia Žilina.ĽUBOMÍR RYANT
Vek: 49 rokov
Vzdelanie: vysokoškolské
Stav: ženatý
Zamestnanie: výrobný riaditeľ
1. Chcem byť mestu a jeho obyvateľom prospešný a chcem pokračovať a naďalej zveľaďovať mesto a priľahlé regionálne oblasti. Mám skúsenosti v manažmente, dokážem vytvoriť profesionálne tímy pre dobro veci. Vlak je v pohybe a nebolo by múdre ho zastavovať, treba pokračovať v úspešne začatej práci.
2. Celkovo meniť systém riadenia sa nedá urobiť zmenou primátora. Primátor nie je sám. Je to funkcia podriadená mestskému zastupiteľstvu. Primátor musí byť dobrým kormidelníkom celej lode počas určitého volebného obdobia.
3. Žilina je moje rodné mesto, už to je dostatočný dôvod na to, aby sa mi páčila. Nie je to však jediný dôvod. Žilina je veľmi príjemné historické mesto. Ani veľké ani malé, stále sa tu niečo deje. Na svoje si príde milovník kultúrnych, aj športových podujatí, milovník mestského ruchu, aj krásy prírody, ktorej je v okolí Žiliny skutočne veľa. Dá sa tu príjemne posedieť na terase alebo v kaviarničke, ktorých je v meste naozaj na výber a pritom si v kľude popozerať, čo sa zase zmenilo, postavilo, zreštaurovalo. Keď vás pochytí nákupná horúčka, stačí si vybrať hociktoré z nákupných centier, alebo sa vybrať na trhovisko a užiť si zábavu z „klasického“ nakupovania. Neviem si predstaviť život v inom meste. Žilina sa mi „zavŕtala“ pod kožu.
4. Hoci som veľký lokálpatriot, nemôžem nevidieť aj nedostatky. V Žiline mi chýba viac zelene. Je pravda, že mesto sa dynamicky rozvíja, veľa sa stavia, ale zastavanú a vyrezanú zeleň je potrebné nahradiť a to čím skôr, pretože strom nevyrastie za jeden rok ako nová budova. Nepáči sa mi parkovanie na chodníkoch. Nespokojní sú motoristi aj chodci. Musí sa výhľadovo vyriešiť otázka parkovania v meste a jeho dodržiavanie.
5. Záleží od vyjadrenia a výberu obyvateľov Žiliny v komunálnych voľbách. Dôverujem ich úsudku a budem rešpektovať ich voľbu.JÁN SLOTA
Vek: 52 rokov
Vzdelanie: vysokoškolské
Stav: ženatý
Zamestnanie: primátor


Na tomto mieste sme chceli uverejniť odpovede primátora Jána Slotu. Napriek tomu, že ich mal doručené do jeho kancelárie v dostatočnom predstihu, rozhodol sa, že na ne nebude odpovedať.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 2. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 6. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 2. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 3. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 4. Novinka medzi prefabrikátmi
 5. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 6. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 7. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 8. The future of M&A in Europe
 9. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 10. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 33 894
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 393
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 14 610
 4. Aká je chémia vôní 10 388
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 476
 6. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 394
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 771
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 742
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 167
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 716
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Právna poradňa MY: Práva zamestnanca a riešenie sporov so zamestnávateľom počas pandémie

Bojíte sa o zárobok, lebo ste v karanténe? Prišli ste o prácu, lebo váš zamestnávateľ obmedzuje podnikanie? Viete, na koho a kde sa máte obrátiť v takejto či podobnej situácii? Aj na tieto otázky odpovedajú v bezplatnej právnej poradni naši právni experti.

Gbeľany majú na piate miesto

S trénerom ŠK Gbeľany Petrom Raždíkom sme zhodnotili jesennú časť.

Futbalisti Gbelian v obrannom postavení v zápase prvého kola na ihrisku Čierneho, kde prehrali 1:0.
Ilustračné foto.

Za zosnulým Štefanom Pelikánom

Akademický sochár nás opustil v 85 rokoch.

Štefan Pelikán

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V trnavskej nemocnici je pozitívne testovaných takmer sto zamestnancov

Počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 je vo Fakultnej nemocnici v Trnave približne rovnaký v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

V Nitre padnú hlavy. Len či správne...

Húfna kritika (aj) od ex-hráčov. Za Nitru nastupuje v prvej slovenskej lige najmenej odchovancov v histórii.

V Zámkoch otvorili nové nákupné centrum

Pre návštevníkov je k dispozícii osem obchodných prevádzok.

Trasa a financovanie cestného obchvatu Detvy nie sú stále vyjasnené

Rozšírenie priemyselnej zóny naráža na odmietavé postoje.

Už ste čítali?