Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

V mestách už začali predvolebné diskusie

Parkovanie v centre Bytče sa stáva problémom. Existuje veľa polemík, či dopravu z centra úplne vylúčiť, alebo pristúpiť napríklad k takým nepopulárnym opatreniam, ako je spoplatnenie parkovania na námestí. Siedmim primátorským kandidátom v Bytči sme položili dve rovnaké otázky. Ako budete riešiť situáciu s nedostatočnými parkovacími kapacitami v meste, najmä v centre? Uvažujete aj o spoplatnení parkovania v meste?

BYTČA
Jozef DRUŽKOVSKÝ (KSS)
Prikláňam sa k platenému parkovaniu, ale len na námestí. Popri tom je potrebné vytvoriť záchytné miesta a parkoviská v okolitých uliciach vedľa námestia. Tam by bolo parkovanie bezplatné. Pokiaľ chce ísť niekto až priamo na námestie, mal by si za to zaplatiť.
Zdenka JANIŠOVÁ (Nezávislá kandidátka)
Parkovanie vozidiel je jedným z bodov môjho volebného programu a vyžaduje si urýchlené riešenie, najmä čo sa týka parkovania v centre mesta. Mám pripravené dve alternatívy riešenia tohto problému a bude hlavne na poslancoch, ale aj samotných občanoch, ku ktorej alternatíve sa pripoja, prípadne, či navrhnú iné riešenie. Myslím si, že parkovanie priamo na námestí by mohlo byť v pracovných dňoch a v určitých hodinách spoplatnené, nevidím to však ako nevyhnutnosť.
Peter KOREC (Nezávislý kandidát)
Som si vedomý, že parkovanie v meste nie je bezproblémové. Podobné a väčšie problémy má každé slovenské mesto. Chceme vytvoriť v centre ďalšie parkovacie plochy, nakoľko vzhľadom na historickú zastavanosť nášho mesta nie je možné vylúčiť parkovanie z centra. V opačnom prípade by sa ohrozil chod zásobovania obchodnej siete a inštitúcií mesta. V blízkom období o spoplatnení parkovania neuvažujeme. Táto otázka bude doriešená v nadväznosti na dobudovanie parkovacích plôch a celkového systému parkovania.
Peter LALINSKÝ (Nezávislé fórum)
Parkovanie do centra nepatrí. V pôvodnom pláne s ním bolo uvažované v priľahlých uličkách a teraz je celé zamorené autami. S jeho spoplatnením však neuvažujem. Riešenie vidím aj v zmene dopravného značenia a parkovaní na priľahlých komunikáciách. Pokiaľ sa odbremení doprava, tak aj na okruhu na určitú dobu, pričom napríklad hodinové parkovanie by bolo bezplatné. Za hodinu sa dá predsa veľa vecí vybaviť. Takto to bolo riešené aj v pôvodnom územnom pláne.
Ondrej SKOTNICKÝ (SNS)
Máme ako málokde historické námestie s pretekajúcou riekou, zámok, ideálne i na oddych a kultúru. Je potrebné pozerať na to nielen pohľadom osôb podnikajúcich v centre, ale i ostatných občanov. Chcem však tento problém riešiť s odborníkmi komplexne, aby sa centrum mesta postupne stalo skutočnou pešou zónou. Nakoniec ako poslanec som v minulosti pešiu zónu schvaľoval, ostala však nedokončená.Veľa cestujem, no neviem o meste, kde je parkovanie v centre zdarma tak ako u nás. Platené parkovanie je nutnosť a samozrejmosť nielen v centre, ale i v priľahlých uliciach! Myslím si, že sme „bohaté“ mesto, prichádzajúce už dlhodobo o tieto nemalé financie, ktoré mohli byť použité na iné účely.
Rudolf TAKÁČ (SMER-SD – ĽS-HZDS)
Problémy s nedostatočnými kapacitami parkovacích miest a dopravy v meste Bytča, po porade s odborníkmi na cestnú dopravu navrhujem riešiť: 1.Zmenou dopravného značenia - vodiči, ktorí len prechádzajú mestom, budú odklonení na objazd a úpravou na jednosmerné ulice. 2. Na námestí použiť parkovacie automaty, resp. zakúpenie parkovacích miest 3. Výstavbou nových parkovacích miest na kolmé parkovanie na uliciach 1.mája, Treskoňovej, Moyzesovej a Hlinkovej. 4.Vybudovať nové parkovacie miesta pre ulice Okružná, Bottova a pri poliklinike na Ulici Sládkovičovej a Sidónie Sakalovej.
Peter WEBER (SDKÚ-DS – KDH – OKS – SF)
Parkovanie v centre mesta sa stáva čím ďalej väčším problémom, situácia na námestí je v niektorých hodinách až kritická. Ak si chceme udržať námestie ako príjemné miesto na stretávanie ľudí, budeme musieť v budúcnosti pristúpiť aj k nepopulárnejším opatreniam napr. aj formou dopravných obmedzení. Samozrejme, za súčasného vybudovania záchytných parkovísk v okolí centra. Je to vec ďalšej diskusie s občanmi. Problém parkovania však nie je len problém centra, ale aj iných častí mesta, povedzme na sídlisku. Konkrétne v okolí vežiakov na Okružnej ulici je problém parkovania takisto pálčivý a bude ho treba riešiť rekonštrukciou chodníkov a vybudovaním nových miest na parkovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Rajecké Teplice
Významné slovenské kúpeľné mesto Rajecké Teplice žije turizmom po celý rok. Kandidátov na primátorov sme sa zasa opýtali, ako chcú podporiť rozvoj kultúry a športu v Rajeckých Tepliciach?

Peter DOBEŠ (KDH, SDKÚ-DS, SMER-DS)
Rozvoj kultúry podporujeme vytvorením silnej tradície v organizovaní rôznych kultúrno-spoločenských podujatí, ako sú hodové slávnosti, kultúrne leto či slovenský musette festival. Materiálne i technicky zabezpečujeme a podporujeme aj športové kluby. Šachistov, futbalistov, cyklistov, horolezcov a ďalších.
Radoslav CHVOJKA (nezávislý)
Budem presadzovať vznik zóny kultúry, ktorá bude slúžiť obyvateľom Rajeckých Teplíc a Poluvsia. K tomu treba pridať môj záujem o vybudovanie námestia, ktoré by bolo zároveň oddychovou zónou s priestormi na kultúrne podujatia. Čo sa týka športu mám záujem podporovať našich futbalistov, tenistov i šachistov, aby nemali pocit, že o nich nikto nejaví záujem. Samozrejmosťou je rozvoj turistiky v regióne.
Dušan KNAPEC (SNS, ĽS-HZDS)
Kultúra a šport, tak ako aj iné oblasti spoločenského bytia v Rajeckých Tepliciach a v Poluvsí, si takisto zaslúžia svoju pozornosť. Všetko je však úzko späté s otázkou financovania. Z rozpočtu mesta tieto prostriedky určite nepostačujú, preto je potrebné do týchto aktivít zapájať podnikateľov a iné solventné subjekty a ak má mesto rozbehnuté projekty, v týchto oblastiach ďalej pokračovať.
Jozef MIČUCH (nezávislý)
Na otázku sa rozhodol neodpovedať.

Skryť Vypnúť reklamu

Rajec
Rovnakú otázku ako Rajeckotepličanom sme položili aj Rajčanom. Prečítajte si vízie jednotlivých rajeckých kandidátov, ako chcú podporiť rozvoj kultúry a športu v Rajci?

Vladimír BAĎURA (nezávislý)
V oblasti športu presadím individuálny prístup ku každému odvetviu a kvalitnejšiu materiálnu aj finančnú podporu. Chcem vytvoriť podmienky pre dobudovanie športovísk pri školách, dobudovať a zveľadiť futbalový areál, vrátane kvalitného trávnika a dostačujúceho umelého osvetlenia. V oblasti kultúry zreorganizovať jej činnosť a vytvoriť podmienky, aby občania mohli viackrát ročne navštíviť kvalitné hudobné alebo divadelné vystúpenie.
Marián JASENOVEC (nezávislý)
Dostaval by som rozostavanú športovú halu, ktorá by zároveň slúžila ako centrum voľného času, kongresové a výstavné miesto, aby slúžila pre šport aj kultúru. Chcem podporiť stolnotenisový a hokejbalový klub, obnovil by som tradíciu športových klubov vo volejbale, futbale, basketbale. Kultúra sa musí modernizovať, zaviesť nové trendy, aby pritiahla obyvateľov a zaktivizovať zainteresovaných atraktívnymi podujatiami.
Jozef PAULINY (nezávislý)
Keďže mám veľmi blízky vzťah k športu, chcel by som podchytiť mladú generáciu a pritiahnuť ju k športovým aktivitám, aby sa obnovila tradícia kolektívnych športov, ktoré boli v minulosti na vysokej úrovni ako volejbal, futbal. Chýba nám tribúna, takže by sme ju vybudovali. V meste existoval divadelný súbor, hrávalo sa divadlo. Oživil by som divadelnú tradíciu a nadviazal kultúrnu spoluprácu s inými mestami.
Ladislav PEKARA (nezávislý)
V kultúre budem podporovať všetky záujmové krúžky v meste a poriadanie kultúrnych podujatí. Podporím budovanie nenáročných ihrísk pre športové vyžitie všetkých obyvateľov mesta, rekonštrukciu športového areálu v meste. Vytvorím vhodné podmienky pre činnosť športových klubov a oddielov. Zasadím sa za to, aby v komisii pre šport a kultúru pracovali predsedovia všetkých oddielov, klubov a záujmových krúžkov v meste Rajec.
Ján RYBÁRIK (koalícia SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS)
V Rajci funguje Mestské kultúrne stredisko, Mestské múzeum, Mestská základná umelecká škola a podporujeme aktivity rôznych záujmových skupín a neziskových organizácií. Financiami, ktoré mesto vyčleňuje, sú podporované športové kluby, ako futbalový, maratónu, malého futbalu, tenisový, stolnotenisový, šachový, hokejbalový, letecký, cyklistický, V týchto trendoch chcem pokračovať a podporovať ľudí, ktorí sa starajú o mladú generáciu.
Štefan ŽIDEK (KDH)
Mojím cieľom je vytvárať podmienky a podporovať projekty zamerané hlavne na kultúrne a športové využitie všetkých občanov mesta. Chcem doriešiť využitie sociálneho domu na centrum voľného času, zabezpečiť dofinancovanie a dostavbu rozostavanej športovej haly, aby slúžila na športové a kultúrne aktivity v meste. Budovanie športových ihrísk cyklistické trasy a podporovať tradičné aj netradičné športy.

Skryť Vypnúť reklamu

O týždeň vám prinesiem názory kandidátov na primátorov z Kysuckého Nového Mesta


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Päť chýb pri zateplení strechy
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. Úprava osobného motorového vozidla
 5. Important information for Brazilians living in Slovakia
 6. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 7. Vitajte v postapokalyptickom svete
 8. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. Päť chýb pri zateplení strechy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 569
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 798
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 585
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 540
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 824
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 723
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 575
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 370
 9. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 171
 10. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 156
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Žilina hlási 80 prípadov. Ako je na tom žilinský región?

V nemocniciach je hospitalizovaných 844 pacientov.

Testovanie na nový koronavírus.

Žilinská nemocnica otvorila Pandemický pavilón. Už má v ňom piatich pacientov

Aktuálne je pozitívnych už 57 zamestnancov žilinskej nemocnice.

Pandemický pavilón FNSP Žilina.

BYTČA: Lúpež, vyhrážanie i poškodzovanie majetku. Mladík si poriadne zavaril

Na obvineného muža policajti spracovali podnet na návrh na jeho vzatie do väzby.

V III. lige kraľuje nezastaviteľný Hundák, v I. a II. triede na čele pätnásťgóloví strelci

Zápasy regionálnych či oblastných futbalových súťaží tento rok už pravdepodobne neuvidíme, väčšina duelov z jesennej porcie je však už za nami. Preto sme sa pozreli, ako vyzerajú poradie strelcov v jednotlivých súťažiach.

Daniel Hundák (druhý zľava) a Peter Jasenovský (tretí zľava) patria nielen medzi najlepších strelcov Bánovej, ale aj celej III. ligy.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

Sedemnásťročného chlapca zavalil strom

Leteckých záchranárov zo Žiliny privolali dnes dopoludnia na pomoc 17-ročnému chlapcovi, ktorého v lesnom teréne v katastri obce Zákopčie zavalil strom.

Už ste čítali?