Zámienkou pre konflikt medzi týmito dvoma spriaznenými pravičiarskymi klubmi sa stalo paradoxne oznámenie poslanca Ivana Budiaka zo SMER-u, že poslanci sociálnej demokracie sa vzdávajú mesačnej poslaneckej odmeny, pretože zastupiteľstvo dvakrát za mesiac nezasadlo. Poslanci SMER-u sa rozhodli venovať odmenu do rôznych zariadení zameraných na sociálnu oblasť v jednotlivých regiónoch.
K návrhu sa postupne ústami Jozefa Grapu pridalo HZD a za poslancov SNS súhlas deklaroval Jozef Djubek.
K návrhu sa však nepridali poslanci za KDH. Nepáčilo sa im totiž, že poslanci SMER-u a SNS spájali vzdanie sa svojich mesačných odmien s bojkotom predchádzajúcich zasadnutí zastupiteľstva zo strany poslancov pravicovej koalície. Ján Ondrejka sa vyjadril v tom zmysle, že je to od nich akoby „kopnutie do brucha“. „Áno, prirovnal som to ku kopnutiu do brucha. Rozčúlilo ma, že náš odchod z poslaneckých lavíc spojili s darom, ktorý dávajú. Z ich strany to navyše považujem aj za určitú predvolebnú kampaň,“ uviedol.
Šéf poslaneckého klubu KDH naproti tomu uviedol, že predsedovia klubov KDH a SDKÚ-DS sa nebudú zúčastňovať rokovaní poslaneckého grémia. Vzápätí opustil rokovaciu sálu. Proti tomu sa však ohradil predseda klubu SDKÚ-DS Viktor Vallo, ktorý povedal, že pán Ondrejka hovoril len za KDH, lebo on sa za SDKÚ-DS na rokovaní poslaneckého grémia bude zúčastňovať aj naďalej.
Niektorí analytici v tom vidia náznak roztržky medzi doteraz pevnými klubmi KDH a SDKÚ-DS. „Už pred týmto zastupiteľstvom sme boli dohodnutí, že pokiaľ Juraj Blanár nenavrhne vicežupana, nemáme dôvod chodiť na politické grémium. Buď predsa spolupracujeme, alebo nie. My sme už dvakrát zablokovali parlament a bola to určitá forma protestu. Teraz sme ho už blokovať nechceli, ale zvolili sme takúto jemnejšiu formu protestu,“ uviedol Ondrejka. Toho podľa vlastných slov prekvapilo, že ho nepodporil aj Viktor Vallo. „Nesprával sa podľa dohody, ktorú sme uzatvorili pri spoločných rokovaniach na kluboch,“ povedal Ondrejka.
Podľa Viktora Valla však medzi SDKÚ-DS a KDH nie sú rozpory. „Hľadáme spoločné riešenia. ŽSK je jediný na Slovensku, kde predseda nechce, aby mu niekto bližšie videl, ako hospodári s verejnými peniazmi. Preto blokuje obsadenie postu podpredsedu ako člena vedenia ŽSK,“ hovorí Vallo. Hlavný kontrolór Úradu ŽSK je však Ján Koňušík, ktorého nominovalo KDH, čo odporuje jeho tvrdeniam. Viktor Vallo však dodáva: „Neriešenie tejto situácie zo strany župana a spájanie tejto veci so sociálnymi vecami je obyčajný zastierací manéver nad pochybným riadením úradu ŽSK.“ Blanár však ešte na zastupiteľstve požiadal poslancov, aby predložili dôkazy o nefunkčnosti Úradu ŽSK. Podľa jeho slov sa neprihlásil žiadny poslanec. Viktor Vallo hovorí, že sa bude zúčastňovať všetkých rokovaní poslaneckého klubu, ktoré povedú k riešeniu situácie. Na margo vyhlásenia opozičnej koalície o zrieknutí sa jednomesačnej odmeny Vallo povedal, že ide o lacný populizmus. „Tí poslanci, ktorí ozaj a úprimne pomáhajú charite a iným aktivitám, nepotrebujú toto vyhlasovať pred kamerami,“ dodal.
Jozef Grapa z HZD odmietol, že by v jeho prípade mohlo ísť o predvolebnú kampaň. „Návrh som zdôvodnil tak, že ho beriem aj ako určitú formu ospravedlnenia sa tým zariadeniam, ktoré márne dvakrát čakali na štvrtú úpravu rozpočtu a ktorým sme zbytočne robili prekážky v práci a nervozitu. Z mojej strany to určite nebol predvolebný ťah. Bolo to spontánne gesto a nemám s tým problém ani v budúcnosti.“ Podobne sa vyjadril aj Jozef Djubek z SNS. „Myslím si, že za každú prácu patrí odmena. Pridali sme sa k návrhu SMERu vzhľadom k tomu, že sme za predchádzajúci mesiac neodviedli žiadnu prácu. Z mojej strany to určite nebol predvolebný ťah, pretože nekandidujem,“ uviedol.