bo niečo konať napr. odomykať zámku na dverách svojho oplotenia. Práva zodpovedajúce vecným bremenám sú spojené buď s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti, alebo patria určitej osobe. Vecnoprávny charakter vecných bremien spočíva v tom, že táto povinnosť resp. obmedzenie vlastníka zaťaženej nehnueľnosti prechádza s vlastníctvom tejto nehnuteľnosti na ďalších jej nadobúdateľov.
Práva zodpovedajúce vecným bremenám môžu byť dvojakého druhu a to:
1. spojené s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti t.z. každý vlastník tejto nehnuteľnosti je oprávneným z vecného bremena pri zmene vlastníctva. Právo vyplývajúce z vecného bremena je tu nerozlučne späté s vlastníckym právom k nehnuteľnosti, takže prechádza s vlastníctvom veci na nadobúdateľa napr. dedením, zmluvným prevodom. Toto právo slúži na prospešnejšie využívanie určitej a nie žiadnej inej nehnuteľnosti patriacej oprávnenej osobe napr. právo cesty cez susedný pozemok.
2. patriace určitej osobe. Toto právo patrí fyzickej alebo právnickej osobe bez toho, aby táto osoba bola vlastnícky viazaná k určitej nehnuteľnosti. Uvedené právo neprechádza na jej právneho nástupcu a zaniká najneskôr smrťou fyzickej osoby alebo zánikom právnickej osoby - pôjde napr. o právo doživotného užívania bytu v dome alebo miestností.
Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy, ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania.
Autor: JUDr. Milan Rojček