V utorok 19. decembra si pozvaní hostia a účastníci vymenili názory a skúsenosti na tému inovačné trendy v oblastiach iných ako sú technicko-ekonomické. Z dôvodu predĺženého rokovania zastupiteľstva VUC sa ospravedlnil Peter Ničík, moderátor Inovačného života. Výborne ho zastúpil jeden z plánovaných hostí večera Peter Fiabáne, športový manažér z klubu plaveckých športov Nereus. Milan Dado zastupoval Žilinskú univerzitu, Ivan Harman mesto Žilina ako jeho novozvolený primátor. Ďalšími hosťami boli Monika Janigová, šéfredaktorka týždenníka MY Žilinské noviny, Hanka Lukšů, koordinátorka kultúrneho centra Stanica – Záriečie, Ľubomír Mateček, projektant. Zbor Žilincov zastupoval jej predseda Štefan Massányi. Zostavu hostí doplnili Alena Mičicová, riaditeľka Slovenskej akademickej a informačnej agentúry, Viktor Tanitó, debatérsky rozhodca, člen Slovenskej debatnej asociácie a pedagóg na osemročnom gymnáziu na Varšavskej ulici v Žiline. Oblasť turistiky a rekreačných športov zastupoval ako prvý rečník večera Roman Weck, predseda združenia Slovakia Ski regionu. Za najväčšiu inováciu v jeho oblasti za posledný rok považuje to, že sa v dnešnej zložitej dobe podarilo viacerým prevádzkovateľom lyžiarskych stredísk spojiť do jedného združenia, s cieľom poskytnúť takto lepšie služby svojim klientom.
Tým môže byť napríklad lyžiarska permanentka platná na rôznych vlekoch v piatich strediskách. Spomenul, že sa im v neďalekej Oščadnici podarilo znížiť nezamestnanosť v priebehu niekoľkých rokov z dvadsaťsedem percent na dnešné štyri. Alena Mičicová ocenila občiansku mobilizáciu v Žiline vrcholiacu koncom minulého roku. Za impulz k tomu považuje koordináciu treťosektorových organizácii v spolupráci s obyvateľmi mesta. Ocenila založenie Žilinského komoditného fondu, ktorý v minulosti podporil 80 projektov vo výške cez 1,2 milióna korún. Ľubomír Mateček považuje za určitý fenomén v našom regióne príchod automobilky KIA. Považuje to za prínos i v oblasti budovania občianskej spoločnosti, keď, ako uviedol, došlo k zápasu obcí Teplička a Gbeľany za svoje občianske práva, čo nie je jav na Slovensku úplne bežný. Nazval to pohnutie stojatými vodami. Jeho víziou je realizácia cyklotrasy Žilina – Rajec po samostatnom spevnenom povrchu.
Milan Dado ocenil existenciu bohatého komunitného života v našom meste. Veľmi ho to obohacuje a dáva nový rozmer jeho životu, ktorý sa mimo rodiny pohybuje zväčša v oblasti techniky. Monika Janigová považuje za najkrajšiu novotu výsledky komunálnych volieb. MY Žilinské noviny, ktorých je šéfredaktorkou, za posledné tri roky prinášali vyvážené a objektívne spravodajstvo, ktorého výsledkom bol nárast výtlačkov z pôvodných 4- na 16-tisíc. Spomenula vianočnú prílohu MY Žilinčania, v ktorej boli rozhovory a fotografie so siedmimi významnými Žilinčanmi, ktorí môžu byť morálnym vzorom ostatným obyvateľom mesta. Ivan Harman za najväčšiu inováciu vo svojom živote za posledné roky považuje to, že sa stal z vôle ľudu primátorom mesta. Ocenil výsledok z 2. decembra ako výsledok spoločného úsilia množstva dobrých ľudí, spolupracovníkov i kolegov. Považuje to za začiatok procesu, ktorý nás ešte čaká a tým je naplnenie ideí spoločnej správy vecí verejných v meste. Štefan Massányi začal svoj príspevok latinsky: „O tempora, o mores!“ („Ó časy, ó morálka!“). Spomenul Rímsku ríšu, ktorá nezahynula pre nedostatok kultúry, ale pre nedostatok mravov. Zdôraznil úpadok morálky v meste, ktorej príčiny vidí v urýchlenej urbanizácii a celkového odcudzenia obyvateľstva. Zbor Žilincov sa snaží pripomínať pozitívne osobnosti v histórii mesta a aktivizuje obyvateľov v rôznych smeroch. Janka Lukšů spomenula trojročné pôsobenie „staničky,“ ktorá produkuje rôzne druhy kultúry pre všetky vekové vrstvy. V krátkej dobe by mali z európskych grantov dokončiť rekonštrukciu budovy i vnútorných priestorov. Viktor Tanitó vzhľadom na svoju vyššiu váhovú kategóriu vtipne uviedol, že nezastupuje šport. Za posledné roky stretol veľa aktívnych študentov, pričom niektorí postúpili aj na významné zahraničné súťaže v debatovaní. Umenie debaty podľa neho spočíva v dobrom prejave a hľadaní dôkazov na podporu svojich argumentov. Situácia v tejto oblasti nie je na Slovensku dobrá, obdobie socializmu zanechalo svoje následky a neschopnosť kvalitne komunikovať sa prenáša i na druhú generáciu. Ocenil činnosť Nadácie 21.storočia, ktorá organizuje 100 farieb Žiliny, pretože takéto večery lámu bariéry práve v tejto oblasti. Peter Fiabáne spomenul grantový systém, ktorý v minulosti v meste fungoval a podporil mnohé športové, kultúrne i sociálne aktivity v meste.
Po bohatej diskusii hostia svojimi vinšami popriali prítomným bohaté Vianoce a všetko dobré v novom roku 2007.