(pokračovanie z č. 49, r. 2006)
Strelectvo a strelecký šport má na Slovensku bohatú tradíciu, začala sa písať už pred 85 rokmi. Novým kvalitatívnym posunom v činnosti strelcov bolo v roku 1968 založenie Československého streleckého zväzu. Táto zmena našla odozvu na regionálnej úrovni, kde boli postupne založené nové strelecké oddiely. Ako prvý bol v roku 1964 založený Športový strelecký klub VŠD, viedol ho J. Kraus. K najvýraznejším pretekárom patrili: Panák, Baďura, Král, Kraus, Oravčík, Dorčík, Grečnár a Jirušková. V roku 1966 založili strelecký oddiel telovýchovnej jednoty Červená hviezda (ČH), viedol ho P. Kravec, v neskoršom období J. Valašík. K stálym členom družstva ČH patrili strelci: Kozlik, Novák, Fabulik, Plešivka, Guzik a Súčik. Ďalším klubom bol Straník, založený v roku 1967. Tento oddiel viedol František Trojan. K oporám patrili: Trnka, Labuda, Gajdúšek a Gaňa. V roku 1970 bol založený strelecký oddiel pri VTJ VF VŠD. Tento oddiel spočiatku viedol
E. Čerpák, neskôr M. Jiríček. Za oddiel VTJ VF VŠD štartovali: Král, Stűndl, Němec, Halama, Prokeš, Brejša, Klobouk, Sedláček, Jandík, Folvardský. Napokon v roku 1976 bol založený strelecký oddiel pri VTJ VVŠTTZ, ten viedol A. Blšťák, neskôr F. Kaděra. K oporám tu patrili: Hock, Široký, Albrecht, Tokár, Ďurík, Benda, Marierik a Odehnal. V polovici sedemdesiatych rokov dochádza v streleckom oddieli ZVÄZARM Straník ku generačnej výmene. Novými oporami tohto družstva sa stali Vakula, Krško, Komorovský, Špak, Král, Lamoš, Trizuliaková a manželia Trebatickí. V ďalšom období oddiel štartoval pod názvom Polom. Nárast členskej základne i počtu strelcov viedlo k založeniu vlastných súťaží. Okrem tradičného podujatia o „Putovný samopal SNP“, to boli aj „ Putovný pohár oslobodenia Žiliny“, „Vianočný brok“, „Strieborný grand“ a „Jánošíkova valaška“. K najvýznamnejším dlhodobým podujatiam patrila strelecká liga a majstrovstvá Slovenska, kde reprezentovalo Žilinu družstvo Polomu, od roku 1979 už pod názvom Test. Najúspešnejším pretekárom osemdesiatych rokov sa stal M. Sivčák, ktorý v roku 1980 získal v guľovom trojboji a desaťboji majstrovský titul. Popri Sivčákovi sa začali uplatňovať aj bratia Krškovci, z mladších sestry Slávikové, súrodeci Liškovci, Smižík, Gregor, Lámoš, Koniarik, Portášiková, Lonc, Tomaščík a Valašík. Kvalitatívnym krokom bola aj koncentrácia na prípravu mládeže v streleckých krúžkoch. Založili ich strelecké kluby pri základných školách sv. Gorazda, Moskovská, Hliny V, Hliny VI, Gaštanová a Hollého. Zmeny uskutočnené po roku 1989 sa nevyhli ani streleckému športu. Po zániku ZVÄZARMu začali vznikať nové štruktúry. Slovenský strelecký zväz založený 21.apríla 1990 sa stal nosným odvetvím v Združení technických športov. Ani táto zmena neodvrátila v Žiline určitý útlm najmä v seniorských kategóriách. Aktivita sa preniesla na mládežníčke kategórie. Pri Základnej škole vo Hôrkach začal pracovať krúžok športovej streľby a od roku 1999 aj školské športové stredisko, kde sa sústreďujú súčasné strelecké nádeje zo Žiliny a okolia. K najtalentovanejším strelcom Žiliny po roku 1989 patrili súrodenci Trebatickí, Hrabovec, Dorčíková, Sliviak, Obšívanová, Jahôdka, Brvnišťan, Martoníková a súrodenci Portášikovci. K ich športovému rastu prispela najmä skutočnosť, že boli trénovaní vo výcvikovej základni Žilina Turie. Na ich príprave sa podieľali tréneri J. Trebatický, M. Hrabovec, M. Grečnár, O. Grečnár, Brvišťan, Repkovský aj Portašik.
Nadviazať na úspechy z minulých rokov je pre žilinských športových strelcov dosť náročné. V roku 2005 došlo k zániku Združenia technických športov, čím sa následne rozdelil spoločný majetok. Pre Žilinský kraj a mesto to znamená, že športoví strelci prišli o budovu a administratívne priestory. O to sympatickejšie je, že aj za tejto situácie dokážu pre mládež zorganizovať podujatia celoštátneho významu.
BUFET V NEMOCNICI
Palúčanská 25
Liptovský Mikuláš