Športovú halu kúpil za 112 miliónov korún a vzápätí ju za korunu prenajal späť mestu. Slota vraj za tieto peniaze zaplatil neuhradené faktúry mesta. Súčasný primátor Ivan Harman tvrdí, že na stole mu zostali ďalšie neuhradené faktúry za 50 miliónov korún. O Michalovi Krnáčovi sa doteraz hovorilo ako o novom majiteľovi haly. On však pre MY Žilinské noviny šokujúco tvrdí, že prostredníctvom firmy Antrade spol. s. r. o., iba zastupuje svojho klienta, ktorým je niekto iný a tento investor je aj skutočným vlastníkom športovej haly. Jeho meno však prezradiť nechcel. Vraj sa to verejnosť do pol roka dozvie. Zámerom investora je však podľa neho vybudovať na tomto mieste multifunkčný objekt, ktorý bude obsahovať aj sieť športovísk. Na naše otázky odpovedal 33-ročný právnik Michal Krnáč.
Prečo ste sa rozhodli kúpiť športovú halu?
My sme advokátska kancelária. Nie je to teda tak, ako to bolo medializované, že my sme kúpili športovú halu. Ide o vzťah advokátskej kancelárie s investorom, ktorý mal o tieto nehnuteľnosti záujem. Pre klienta bola zabezpečená kúpa obchodnej spoločnosti a táto spoločnosť kúpila predmetné nehnuteľnosti.
Kto je teda ten záhadný investor?
Podľa jeho výslovného želania nemá záujem o medializáciu.
Prezraďte aspoň, či je to domáca alebo zahraničná firma a čím sa zaoberá?
Je to developerská spoločnosť, ale nerád by som špecifikoval, či má domicil na Slovensku alebo v zahraničí. Neželá si to klient a podľa zákona o advokácii vám to nemôžem povedať.
Prezradíte aspoň zámer tejto spoločnosti?
Projekt bude v správnu chvíľu predstavený verejnosti.
Pôjde teda len o športoviská?
Za šesť mesiacov sa všetko dozviete. Nerád by som to teraz bližšie špecifikoval. Bude to však veľký multifunkčný objekt, ktorý by mal zabezpečovať aj všetky požiadavky na športové vyžitie kolektívov a občanov. Ak sa nič nezmení, mal by to byť športový objekt kanadského typu. Momentálne to však nemôžem viac špecifikovať.
Jediným majiteľom firmy Antrade, ktorá halu s pozemkami kúpila, ste však vy.
Spoločnosť bola kúpená práve kvôli tomuto projektu. Veľa developerských projektov sa totiž robí takýmto spôsobom. Príde konkrétna požiadavka od investora, ktorý má záujem o určitú nehnuteľnosť. Potom sú dve možnosti. Buď sa spoločnosť založí alebo kúpi. Ak je dostatočný časový priestor, spoločnosť sa zväčša zakladá, čo je príklad polmiliardovej investície, ktorú realizujeme v Trnave. Toto je úplne štandardný postup a je to úplne bežné. Následne sa zabezpečí kompletný právny a administratívny servis až po právoplatné stavebné povolenie a spoločnosť vlastniaca nehnuteľnosť sa prevedie na investora. V súčasnosti zastupujem investora, mám od neho poverenie a dostatok informácií, aby som sa mohol relevantne vyjadriť k všetkým otázkam.
Je ľahšie kúpiť zabehnutú firmu, ako založiť vlastnú?
Je to otázka času. Spolupracujeme s viacerými advokátskymi kanceláriami a máme pobočky v Bratislave, Trenčíne a Martine. Ak potrebujete z hľadiska času kúpiť spoločnosť, môže to byť po preverení jej stavu otázka jedného dňa. Na zápis spoločnosti do obchodného registra je zo zákona päťdňová lehota. Kúpa spoločnosti teda môže byť kratší proces. Investorova požiadavka na nás bola, aby sme obchod zrealizovali čo najskôr.
Takže kvôli rýchlosti ste kúpili spoločnosť Antrade, ktorá sa zaoberá obchodom s biologickým materiálom?
Chcel by som to dementovať. Tomuto sa spoločnosť venovala v minulosti. Túto spoločnosť sme kúpili len za účelom realizácie tohto projektu a nič iné nebude robiť. Jej jediným zmyslom je, aby v spolupráci s mestom realizovala zmysluplný projekt.
Prečo ste halu po odkúpení od mesta prenajali za korunu opäť mestu?
Zámer investora je, aby na prechodné obdobie fungovala športová hala tak, ako fungovala doteraz, a to najmä preto, aby neboli poškodené akékoľvek záujmy občanov.
Ako dlho môže trvať to prechodné obdobie?
Časové obdobie na predloženie projektu by nemalo byť dlhšie ako niekoľko mesiacov. Viac ako pol roka to určite nebude.
Je v kúpno-predajnej zmluve klauzula, podľa ktorej musí športová hala aj naďalej zostať na účely športu?
Nie, taká klauzula tam nie je.
Keby si teda investor zmyslel, že športovú halu zbúra a na jej miesto postaví niečo iné, tak to môže urobiť?
Po právnej stránke áno. Zámerom investora je však zachovať športoviská.
Aj budovu športovej haly?
Áno. Upozorňujem na to, že stavebným úradom je mesto a investor neurobí nič bez súhlasu mesta. Trošku ma mrzí to, že zmluva je pre mesto označovaná za nevýhodnú. Podľa nášho názoru je pre mesto výhodná. Nájomnú zmluvu sme uzavreli na výslovnú požiadavku mesta.
Nezdá sa vám, že je pre mesto nevýhodná?
Ja som ochotný sa stretnúť s pánom primátorom hoci aj okamžite, aby sme si ju vyjasnili. Nemyslím si však, že je správne pochopená. Môj názor je, že zmluva je pre mesto výhodná.
Prečo ste halu s pozemkami kúpili iba niekoľko dní po voľbách, ktoré exprimátor Slota prehral? Nemohli ste počkať ešte niekoľko dní, kým sa úradu ujme nový primátor?
Na základe uznesenia mestského zastupiteľstva z apríla sme v máji požiadali mesto o kúpu športovej haly a súvisiacich pozemkov alebo iného vhodného realitného celku. Odpoveď sme dostali až v decembri tohto roku. Kontaktovali nás s tým, že pokiaľ náš záujem trvá, máme sa ozvať. Mám informáciu, že pred nami mesto uzatvorilo ešte dve takéto kúpne zmluvy. Ani v jednom prípade však záujemca nezaplatil kúpnu cenu a z toho dôvodu mesto od zmluvy odstúpilo. My sme prišli na rad až ako tretí. Kontaktoval som nášho klienta, ktorý záujem potvrdil, a tak sme začali konať.
Zdá sa vám takýto predaj v poriadku aj z hľadiska morálky?
Podľa zákona o obecnom zriadení je mestské zastupiteľstvo najvyšším orgánom mesta a primátor je výkonným orgánom. Podľa môjho názoru, keby primátor nenaplnil schválené uznesenie (z 24. apríla o predaji haly, pozn. red.), porušil by zákon skôr, ako keď halu predal. Nerád by som kohokoľvek hodnotil po stránke etiky a morálky. My sme len konali v zmysle uznesenia mestského zastupiteľstva. Kúpili sme halu za 112 miliónov a súhlasili sme s tým, aby sme ju na prechodné obdobie prenajali mestu za korunu. To sa mi nezdá ani neštandardné, ani nemorálne. Aspoň z pozície môjho klienta.
Halu ste mestu prenajali výlučne na športové účely. V prípade, že ju mesto poskytne, napríklad, na realizáciu koncertu, podľa zmluvy je povinné zaplatiť vám pokutu vo výške 50 korún za meter štvorcový. Toto sa vám zdá v poriadku?
Nájomnú zmluvu sme uzatvorili preto, aby sa hala využívala pre účely športu. Nechceme, aby sa tam vykonávali komerčné aktivity bez toho, aby sme o tom vedeli. Sme však pripravení odsúhlasiť, napríklad, každý koncert, ktorý sa bude v hale konať v spolupráci s mestom. Investor však chce mať kontrolu nad tým, aké akcie sa v jeho majetku budú vykonávať.
Ak ale v budúcnosti budete chcieť halu zbúrať, môžete to bez problémov urobiť?
Došlo ku kúpe nehnuteľnosti
a uhradila sa kúpna cena. Len stavebný úrad môže rozhodnúť o tom, že hala sa má zrútiť. Nikto iný. Je v rukách mesta, či o tom rozhodne, alebo nie. Z našej strany môže len vzísť takáto iniciatíva. Podľa zámeru investora sa však hala nemá búrať. Dokonca mestu ponúkame, že za účelom prevádzky vieme prevziať aj niektorých zamestnancov.
Mesto však musí hradiť náklady spojené s prevádzkou.
Zmluva hovorí, že mesto je povinné platiť tri veci: opravu, údržbu a náklady súvisiace s prevádzkou.
Za opravu sa ale môže považovať aj veľká oprava strechy.
To nie je pravda. Skúste sa na to pozrieť takto. Keď si bežný obchodník prenajme obchod na námestí, platí nájom, platí elektrinu, vodu, vymaľovanie, výmenu žiarovky. Ale ak sa pokazí strecha, platí to vlastník objektu. V tomto prípade to bude rovnako. Zaplatí to vlastník objektu. Pritom je dôležité aj to, že všetky náklady nad 500-tisíc musia byť písomne schválené mestom.
Čo sa ale stane, ak to mesto neschváli?
V tom prípade okamžite vstúpime s mestom do rokovaní. V tejto fáze robíme v hale technický audit. Pokiaľ z auditu vyplynie povinnosť zosúladiť stav nehnuteľnosti so záväznými predpismi alebo technickými normami, bude nevyhnutné zabezpečiť potrebné kroky tak, aby nedošlo k porušeniu týchto predpisov.
Nezdá sa vám to neštandardné, robiť technický audit po kúpe?
Je to bežná prax. Kúpe predchádzala previerka stavu objektu.
Keď vám teda audit ukáže, že je potrebná štvormiliónová investícia alebo oprava, mesto ju bude musieť zaplatiť?
Mesto investície nehradí. Z hľadiska účtovných predpisov je medzi opravou a investíciou obrovský rozdiel. Ja si neviem predstaviť štvormiliónovú opravu.
My zase áno, ba dokonca aj mesačné upratovanie haly za nadštandardné podmienky...
To absolútne vylučujem. Som konateľom spoločnosti Antrade. Pokiaľ ním budem, zaručujem, že všetky náklady budú v obvyklej výške a kedykoľvek vám poskytnem k nahliadnutiu nákladové položky. Ak sa mestu zdá zmluva nevýhodná, som hocikedy s primátorom ochotný vstúpiť do rokovania o zmene textácie zmluvy.
Nič to ale nemení na skutočnosti, že Žilinčania o halu prišli. Nemyslíte?
Som presvedčený, že projekt, ktorý sa tu chystá, môže byť ďaleko lepší, ako je využívanie haly v súčasnosti a že môže byť tak dobrý, že budú občania mesta spokojní.
Koľko rokov ste advokátom?
Od roku 2003 som zapísaný v zozname advokátov.
Figurujete v pätnástich firmách. Za tri roky ste toho pomerne veľa stihli, nemyslíte?
Tvrdo pracujem. Je na tom niečo zlé? Okrem toho tým trpí moja rodina, zvyčajne nespávam viac ako päť hodín.
STANOVISKO CENTRA VOĽNÉHO ČASU ŽIRAFA
Športovú halu na Bôriku pozná väčšina ľudí iba ako drevenú stavbu zakrývajúcu hraciu plochu s hľadiskom. Avšak táto časť tvorí iba tretinu celkovej veľkosti objektu. Pod celou halou sa nachádza ešte niekoľkotisíc metrov štvorcových suterénnych priestorov s veľkým potenciálom. V nich sa okrem nevyhnutného technického vybavenia nachádza ešte reštaurácia, práčovňa, sušiareň, kuchyňa, posilňovňa, sklady, regeneračná časť, bazén, sauna. Avšak ani jedna z týchto činností už momentálne nefunguje. Popritom stále zostáva v suteréne množstvo voľných plôch, ktoré by mohli byť využité pre potreby športu a zábavy, trebárs bowlingu, biliardu, kaviarne a podobne. V susedstve hracej plochy by sa dala postaviť rozsiahla umelá lezecká stena. Po obvode časti haly sú pod úrovňou terénu umiestnené šatne (16), kancelárske (14) a technické priestory, sociálne zariadenia, na strane od parku na Bôriku dokonca v dvoch poschodiach. Netreba zabudnúť ani na ďalšie štyri menšie telocvične: aerobik, gymnastika, box, zápasenie. Hala má výbornú polohu, nakoľko sa nachádza v blízkosti nielen centra mesta, ale aj Vlčiniec, Soliniek alebo Hlín. Vynikajúca poloha s dobrým prístupom, bezproblémové parkovanie, blízkosť MHD, bohaté priestorové zázemie a prípadné dobudovanie niekoľkých ihrísk (hokej, in-line, cyklotrial, basketbal, umelá tráva) predurčujú lokalitu okolo športovej haly na využitie ako voľnočasového, rekreačného, oddychového a športového centra pre celú Žilinu.
ŠPORTOVÁ HALA V ČÍSLACH
Začiatok výstavby: koncom 70-tych rokov
Dokončenie výstavby: 1988
Najvýznamnejšie športové podujatia: MS a ME vo volejbale a hádzanej mužov a žien
Stavebný materiál: prevažuje drevo
Technické parametre: priemer – 105 metrov, 1640 sedadiel (pevné hľadisko) + 1 020 sedadiel (dve zásuvné hľadiská), veľkosť hracej plochy –
3 000 metrov štvorcových (zmestia sa tu 3 plnohodnotné ihriská s rozmermi 40 x 20 metrov), 4 telocvične, výška stropu – 26 metrov, 2 elektrické tabule (stále funkčné).
FAKTY A MÝTY
• o extrémnej energetickej náročnosti: energie (el. energia, para, plyn, vodné a stočné) za rok 2005 stáli 1,7 milióna korún
• prevádzka haly stojí 30 – 50 tisíc Sk denne. V takom prípade by to znamenalo 10,9 – 18-2 milióna Sk ročne a hala by už dávno nefungovala, lebo za rok 2005 mala príjmy aj s dotáciou od mesta vo výške 6 miliónov Sk a výdavky na rovnakej úrovni
• mesto vynakladá ročne na prevádzku haly 6,2 milióna korún ročne. Reálne sú to však necelé 4 milióny. Pre porovnanie – plánované výdavky rozpočtu pre rok 2006 pre mestskú krytú plaváreň boli 8,5 milióna, pre mestské divadlo 13,4 milióna Sk. Hala tak stojí najmenej.
Momentálne je hala využívaná približne na 75%. Najväčším vyťažovateľom v súčasnosti je Žirafa. Okrem organizovania jedenástich dlhodobých súťaží vo futsale a florbale vytvárame priestorové podmienky pre prípravu dvoch florbalových extraligových klubov a jedného futsalového extraligového klubu. Okrem toho tu prevádzkujeme šesť futsalových a florbalových krúžkov prevažne pre deti a mládež. Dohromady približne 1 500 pravidelne športujúcich ľudí. K tomuto počtu treba ešte pripočítať mládežnícky basketbal, gymnastiku, zápasníkov a boxeristov, pohybovú prípravu. Dokopy tak športovú halu pravidelne navštevuje viac ako 2 000 voľnočasových rekreačných športovcov. K tomu treba pripočítať aj rôzne koncerty a ďalšie kutlúrno-spoločenské podujatia, výstavy, burzy.
Majetkom mesta sa hala stala v roku 1991. Za celú dobu fungovania bola na pokraji záujmu zodpovedných orgánov mesta. Rekonštruovala sa plaváreň, divadlo, zimný štadión, futbalový štadión, postavila sa tréningová hala pre hokej, ale na halu sa nedostalo. Možno je to aj preto, že nikdy nebol deklarovaný záujem a cieľ jej fungovania pre potreby mesta a úplne chýbala koncepcia rozvoja a podpory amatérskeho a rekreačného športu, ktorého mohlo byť domovským stánkom už dávno a neriešili by sme teraz to, čo sa deje.
Hala je počas celej svojej existencie v pozícii nechceného dieťaťa, ktoré každý odsúva nabok, alebo je niečie a na obtiaž. Toho následkom bolo aj poddimenzované financovanie a chýbajúca údržba. V ľuďoch sa vytvoril pocit, že je to nevyužívaná megalomanská stavba, ktorá zbytočne zaťažuje mestský rozpočet. Určite má svoje muchy, ale nikdy nebol relevantný záujem ich riešiť. Zostávalo iba na poukazovanie týchto nedostatkov. Objekt takéhoto charakteru a určenia bude vždy odkázaný na finančnú podporu zo strany mesta. Sú to jednoducho činnosti, ktoré neprinášajú finančný efekt, ale pozitívne sa prejavujú v niečom inom. Čo je ešte horšie, vytvoril sa mýtus o tom, že je niečo hlúpe mať vôbec takýto objekt. Veď načo. V Poprade otvárali začiatkom decembra 2006 novučičkú športovú halu za 280 miliónov korún. Žilina je krajské mesto a neustále sa rozrastá. V prípade zániku športovej haly neexistuje adekvátna náhrada. Mesto by stratilo jedinečný priestor a aktivitám, ktoré tam momentálne prebiehajú, by hrozil zánik. Lebo, žiaľ, v Žiline sa nemajú kam presťahovať.
Karol Čepec, CVČ Žirafa
STANOVISKO ŠPORTOVEJ KOMISIE MESTSKÉHO ZASTUPITEĽSTVA
Predaj športovej haly, spôsob ako sa uskutočnil a komu bola predaná a predovšetkým pre mesto nevýhodný obsah zmluvy o nájme ŠH, ktorú následne podpísal bývalý primátor Ján Slota s novým majiteľom, firmou Antrade, plne odkrývajú skutočnú tvár a myšlienkové pochody bývalého primátora.
Ten nikdy nemal záujem o skutočný systémový rozvoj športu. Ak by ho mal, nikdy by tento predaj neuskutočnil a nikdy by nepodpísal takú, pre mesto nevýhodnú, zmluvu. Táto zmluva zaväzuje súčasné vedenie mesta realizovať veci, ktoré Ján Slota, keď ešte bola hala majetkom mesta, nikdy nerealizoval a ani nemal záujem realizovať.
Obsah zmluvy, ktorú uzavrel po decembrových voľbách bývalý primátor s firmou Antrade, stavia mesto do veľmi nevýhodnej pozície. To, čo z nej vyplýva, je namierené proti záujmom mesta a jeho nového vedenia v oblasti podpory a rozvoja športu. A je v rozpore s verejným vyhlásením Jána Slotu o jeho pripravenosti pomáhať mestu Žilina a jeho novému vedeniu. Moja otázka pre bývalého primátora Jána Slotu je, aký výraz by použil pre svojho predchodcu, keby mu na stole zanechal takúto zmluvu s takýmito podmienkami pre mesto?
Peter Fiabáne, poslanec a predseda športovej komisie MZ