Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve vo farnosti Dobrého pastiera na Solinkách

Farnosť, ktorá vyrástla na zelenej lúke Už takmer desať rokov má sídlisko Solinky svoju farnosť.

Ján HudecJán Hudec (Zdroj: autorka)

Farnosť, ktorá vyrástla na zelenej lúke
Už takmer desať rokov má sídlisko Solinky svoju farnosť. Keď sem na začiatku leta 1997 prišiel kňaz Ján Hudec, bolo to sídlisko len s veľkým močiarom a veľkou krčmou. Dva mesiace si zháňal ubytovanie a zháňal prvé kontakty. V prvú septembrovú nedeľu vyložil na voľnú plochu dva stoly a reproduktor a slúžil tu prvú svätú omšu pre pár okoloidúcich a ľudí v oknách bytoviek. O týždeň prišlo na svätú omšu podstatne viac ľudí, na tretiu nedeľu ešte viac. O týždeň začalo strašne pršať, a tak im otvorili školu na Gaštanovej ulici. Chodba školy im slúžila ako svätostánok takmer rok.

Skryť Vypnúť reklamu

„V októbri som ľuďom povedal, že si postavíme kostol. Začiatkom decembra sme získali pozemok a hneď som začal vybavovať stavebné povolenie. V máji sme začali kostol Dobrého pastiera stavať a o rok sme ho slávnostne posvätili. Bolo to niečo neskutočné a povzbudzujúce. Nadšenie ľudí sa ani nedá popísať. Viete si predstaviť, že napríklad na sobotňajšiu brigádu prišlo 180 ľudí?,“ s radostným výrazom tváre hovorí Ján Hudec.
Možno práve vtedy vznikol základ skupiny ľudí, ktorí dodnes pomáhajú organizovať cirkevný život na Solinkách. Podstatne sa zvýšil aj počet ľudí, ktorí chodia na bohoslužby. „V nedeľu býva päť svätých omší, na ktoré chodí okolo 4-tisíc ľudí. To je asi o dve tretiny viac ako na začiatku,“ hovorí správca farnosti.
Počas roka organizujú vo farnosti veľa spoločných aktivít. V prvom rade sú to duchovné cvičenia a obnovy pre dospelých i pre mládež, ktorými sa snažia prehlbovať vzťah k Bohu i k blížnym. Každoročne sa veriaci zo Soliniek zúčastňujú pútí na rôzne miesta. Minulý rok to bolo Medžugorie, Mariánka pri Dunaji, rakúske San Margarethen. Tento rok sa chystajú do Svätej zeme, do španielskeho Santiaga de Compostella, do Lúrd vo Francúzsku, ale aj do poľského Krakova. Okrem duchovných akcií sa vedia obyvatelia sídliska aj zabaviť. Medzi akciami sú hodové slávnosti (sviatok Dobrého pastiera je na štvrtú nedeľu po Veľkej noci a tento rok pripadne na 29. apríla), majálesy, Katarínska zábava, stretnutie pri jánskych ohňoch, ale i diskotéky pre mladých. Obyvatelia sídliska sa zapájajú i do prípravy birmovancov, čo je pre nich dosť náročné. Sviatosť birmovania sa vysluhuje na Solinkách každý rok. Pri upratovaní kostola sa počas roka strieda okolo 80 žien z farnosti. „Budovanie kostola, celého komplexu budov a hlavne spomínané akcie nás spojili a spájajú a napomáhajú vytvárať veľkú rodinu ľudí dobrej vôle, ktorým záleží na budovaní našej farnosti i sídliska,“ je presvedčený správca farnosti Ján Hudec.

Skryť Vypnúť reklamu

Tu je, Pane, dieťa, ktoré si nám zveril
Už takmer štyri roky pôsobí na sídlisku Solinky Cirkevná materská škola (CMŠ) Pastierik. Medzníkom pre ňu bol školský rok 2003/04, keď sa materská škola na Gaštanovej ulici pretransformovala na cirkevnú materskú školu. Zmenil sa jej názov, čiastočne náplň práce a hlavne duch školy. Ostali takmer všetky učiteľky aj deti. „Momentálne ju navštevuje v šiestich triedach 155 detí. Približne 50 detí absolvuje u nás každý rok predškolskú výchovu. Je to prvá a zatiaľ jediná cirkevná materská škola v Žiline. Založili sme ju preto, aby sme pomáhali rodičom vychovávať deti po náboženskej stránke aj mimo rodiny. V tomto veku sú deti veľmi vnímanie a rozvíjanie osobnosti v duchovnej oblasti je veľmi dôležité. Náboženstvo im nijako nevnucujeme, ale snažíme sa každodennými úkonmi, ako je napríklad modlitba pred jedlom, piesne a podobne, budovať vzťah k milujúcemu Bohu i k blížnym,“ hovorí Ján Hudec. Škôlkari ho vnímajú ako veľkého kamaráta. Keď sme spolu s ním vošli do jedálne, kde sedeli deti pri obede, od stolov sa zdvihli usmiate tváričky. „Ahoj,“ vítali pána farára. Pochválili sa mu s novou korytnačkou, rozprávali jeden cez druhého, len aby si ich všimol. Stihli sa mu pochváliť aj s tým, že niektoré sa práve vrátili zo zimnej olympiády a pozvali ho, aby prišiel ochutnať tortu, ktorú vyhrali. Takmer všetky deti pozná Ján Hudec po mene, rovnako ako deti na sídlisku.
Za výchovu, vzdelávanie a rodinnú atmosféru v škôlke je zodpovedná riaditeľka Helena Černá s kolektívom jedenástich učiteliek a šiestich prevádzkových zamestnancov. Do CMŠ zoberú všetky deti, ktoré chcú rodičia prihlásiť. Jedinou podmienkou je súhlas s náboženskou výchovou. „A deti potom doma evanjelizujú celú rodinu,“ to je podľa Jána Hudeca pozitívny vplyv detí na prostredie, v ktorom žijú. Materská škola nie je len o tom, že si tam rodičia deti privedú, ale snaha CMŠ je s rodičmi spolupracovať. „Počas roka pripravujeme spoločné posedenia s rodičmi, hry, opekačky a podnecujeme rodičov k tomu, aby pre svoje deti prichádzali skôr a ešte sa s nimi na dvore zahrali. Deťom sa veľmi páči ako sa s rodičmi zabavia na novej preliezačke, šmýkačkách a pieskoviskách, ktoré sme na dvore postavili,“ hovorí o aktivitách CMŠ jej riaditeľka. Spolu so svojimi kolegyňami pripravuje s deťmi aj rôzne programy, zapájajú sa do súťaží. „Veľmi vydarený bol program, ktorý škôlka pripravila na Jasličkovú pobožnosť,“ pochválil deťúrence Ján Hudec. Ale to je len časť z toho, čo škôlka pre svojich malých zverencov robí.

Skryť Vypnúť reklamu

Chceme vychovávať múdre deti
Novozriadená Cirkevná základná škola Dobrého pastiera, Žilina-Solinky otvorí svoje brány 1. septembra pre svojich prvých žiakov, ktorých je zapísaných 24. „Nebudujeme žiadnu výnimočnú školu, bude ako všetky ostatné. Ponúkame výučbu jazykov i šport, ale nič sa nebude preferovať. Chce-
me však, aby z nej vychádzali nielen múdre deti, ale aby to boli dobrí ľudia a dobrí kresťania, dobre pripravení na ďalší život,“ hovorí zriaďovateľ školy, správca farnosti na Solinkách Ján Hudec. Bude to menšia škola rodinného typu. Každý rok otvoria jednu triedu prváčikov. Keď prví žiaci budú deviatakmi, bude mať maximálne 270 žiakov. „Chceme, aby sa deti navzájom poznali, aby vedeli dobre spolu vychádzať, spolupracovať a vzájomne si pomáhali,“ to je túžba správcu farnosti. Vo výchovnom a vzdelávacom procese sa bude pokračovať v budovaní a posilňovaní kresťanských základov, ktoré deti získali doma i v Cirkevnej materskej škole Pastierik.
Budúci prváci majú pripravené dve pekné triedy v budove CMŠ. V druhej časti objektu panuje čulý stavebný ruch. „Začala sa prestavba a nadstavba práve pre potreby školy. Bude tu aj nová telocvičňa a vedľa školy viacúčelové ihrisko. Zväčšíme aj jedáleň s kuchyňou, aby sme žiakom mohli podávať aj desiatu,“ to sú plány Jána Hudeca. Pred začiatkom nového školského roku nastúpi do školy nový riaditeľ i prvá učiteľka. O menách je zatiaľ predčasné hovoriť.
Všetky voľnočasové aktivity pre žiakov novej školy bude zabezpečovať Centrum voľného času Strom, ktoré je rovnako ako škola a škôlka súčasťou farnosti.

Strom prináša prvé ovocie
Ďalšou aktivitou farnosti na Solinkách je Centrum voľného času (CVČ) Strom. Venujú sa tu pravidelnej krúžkovej činnosti pre deti, mladých i dospelých, ale organizujú sa tu aj rôzne jednorázové podujatia, prednášky, besedy, výlety. Funguje už viac ako tri roky, vzniklo súčasne s CMŠ Pastierik. Aktivity Stromu smerujú aj k týmto najmenším obyvateľom sídliska. Predškolákom sú určené pohybové, tanečné a výtvarné krúžky, ale pripravujú sa aj na výučbu cudzích jazykov. „Spoločne s materskou školou organizujeme každý rok niekoľko spoločných podujatí, na ktorých upevňujeme naše vzťahy s rodičmi detí a vytvárame tak jednu veľkú „solinskú rodinu.“ Chceme, aby naše deti rástli v tých najlepších podmienkach,“ priblížila nám život CVČ Strom jeho riaditeľka Anna Badžgoňová. V centre pracuje okolo 40 záujmových útvarov z rôznych oblastí, ktoré vedú jeho pedagogickí pracovníci a ďalší animátori.
„Mojou víziou do budúcna je, aby centrum slúžilo naozaj všetkým. Preto máme škôlku, preto nám pribudne aj škola. Aby sa deti, už tie najmenšie, učili zmysluplne tráviť svoj voľný čas v centre,“ predložil nám svoju víziu Ján Hudec. A v Strome sú naozaj vytvorené výborné podmienky pre túto činnosť. Sú tu dve veľké herne, kde sa dá hrať stolný futbal, stolný tenis či biliard, je tu posilňovňa a menšie klubovne pre ostatné krúžky. Každé leto tu organizujú prímestské tábory pre deti, pobytové tábory pre mladých, chodieva sa na výlety a na zájazdy, aj do zahraničia. Aj birmovanci strávia v Strom-e časť svojej prípravy a odnášajú si nezabudnuteľné zážitky.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Znalec slovenského brandy
 5. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 845
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 497
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 5 236
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 530
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 499
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 401
 7. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 253
 8. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 3 073
 9. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 040
 10. Slovenský orloj – svetová atrakcia 2 863

Blogy SME

 1. Anna Milanová: Strom a Klíma ťa potrebuje... 2021
 2. Katarína Tóthová: Objatie a jeho sila
 3. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju!
 4. Marián Kozák: Anton Benča - životný príbeh
 5. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes.
 6. Iveta Bakitová: Taliansko - poznávanie známych aj menej známych miest pokračuje
 7. Štefan Vidlár: Autority
 8. Jozef Sitko: Zákonnosť či spravodlivosť? Že by neaktuálna téma?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 631
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 12 594
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 089
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 498
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 5 087
 6. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 4 247
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 834
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 699
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Frézovať sa bude v nočných hodinách.


TASR 3 h

ŽSK v spolupráci s ďalšími zamestnávateľmi v kraji zaočkoval už viac než 800 pracovníkov.


TASR 6 h
Tréner Žiliny Stanislav Škorvánek.

Po dvoch zápasoch má Žilina skóre 12:3.


9 h

Nenechajte si ujsť ďalší diel LIVE diskusie na tému zelenej energie s fundovanými hosťami už v utorok 28. septembra o 11:00 hod.


22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V lokalite nejde o prvý prípad stretnutia s medveďom.


TASR 26. aug

Obeť mala len 27 rokov.


8 h

Môžete si pozrieť najvzácnejšiu hubu sveta.


24. sep

Pekné góly, bitka, rachot v aréne a dvojnásobná ďakovačka po skalpe nadupaných Košíc. Extraliga s fanúšikmi je späť!


17 h

Blogy SME

 1. Anna Milanová: Strom a Klíma ťa potrebuje... 2021
 2. Katarína Tóthová: Objatie a jeho sila
 3. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju!
 4. Marián Kozák: Anton Benča - životný príbeh
 5. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes.
 6. Iveta Bakitová: Taliansko - poznávanie známych aj menej známych miest pokračuje
 7. Štefan Vidlár: Autority
 8. Jozef Sitko: Zákonnosť či spravodlivosť? Že by neaktuálna téma?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 631
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 12 594
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 089
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 498
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 5 087
 6. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 4 247
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 834
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 699
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu