Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve vo farnosti Dobrého pastiera na Solinkách

Farnosť, ktorá vyrástla na zelenej lúke Už takmer desať rokov má sídlisko Solinky svoju farnosť.

Ján HudecJán Hudec (Zdroj: autorka)

Farnosť, ktorá vyrástla na zelenej lúke
Už takmer desať rokov má sídlisko Solinky svoju farnosť. Keď sem na začiatku leta 1997 prišiel kňaz Ján Hudec, bolo to sídlisko len s veľkým močiarom a veľkou krčmou. Dva mesiace si zháňal ubytovanie a zháňal prvé kontakty. V prvú septembrovú nedeľu vyložil na voľnú plochu dva stoly a reproduktor a slúžil tu prvú svätú omšu pre pár okoloidúcich a ľudí v oknách bytoviek. O týždeň prišlo na svätú omšu podstatne viac ľudí, na tretiu nedeľu ešte viac. O týždeň začalo strašne pršať, a tak im otvorili školu na Gaštanovej ulici. Chodba školy im slúžila ako svätostánok takmer rok.

Skryť Vypnúť reklamu

„V októbri som ľuďom povedal, že si postavíme kostol. Začiatkom decembra sme získali pozemok a hneď som začal vybavovať stavebné povolenie. V máji sme začali kostol Dobrého pastiera stavať a o rok sme ho slávnostne posvätili. Bolo to niečo neskutočné a povzbudzujúce. Nadšenie ľudí sa ani nedá popísať. Viete si predstaviť, že napríklad na sobotňajšiu brigádu prišlo 180 ľudí?,“ s radostným výrazom tváre hovorí Ján Hudec.
Možno práve vtedy vznikol základ skupiny ľudí, ktorí dodnes pomáhajú organizovať cirkevný život na Solinkách. Podstatne sa zvýšil aj počet ľudí, ktorí chodia na bohoslužby. „V nedeľu býva päť svätých omší, na ktoré chodí okolo 4-tisíc ľudí. To je asi o dve tretiny viac ako na začiatku,“ hovorí správca farnosti.
Počas roka organizujú vo farnosti veľa spoločných aktivít. V prvom rade sú to duchovné cvičenia a obnovy pre dospelých i pre mládež, ktorými sa snažia prehlbovať vzťah k Bohu i k blížnym. Každoročne sa veriaci zo Soliniek zúčastňujú pútí na rôzne miesta. Minulý rok to bolo Medžugorie, Mariánka pri Dunaji, rakúske San Margarethen. Tento rok sa chystajú do Svätej zeme, do španielskeho Santiaga de Compostella, do Lúrd vo Francúzsku, ale aj do poľského Krakova. Okrem duchovných akcií sa vedia obyvatelia sídliska aj zabaviť. Medzi akciami sú hodové slávnosti (sviatok Dobrého pastiera je na štvrtú nedeľu po Veľkej noci a tento rok pripadne na 29. apríla), majálesy, Katarínska zábava, stretnutie pri jánskych ohňoch, ale i diskotéky pre mladých. Obyvatelia sídliska sa zapájajú i do prípravy birmovancov, čo je pre nich dosť náročné. Sviatosť birmovania sa vysluhuje na Solinkách každý rok. Pri upratovaní kostola sa počas roka strieda okolo 80 žien z farnosti. „Budovanie kostola, celého komplexu budov a hlavne spomínané akcie nás spojili a spájajú a napomáhajú vytvárať veľkú rodinu ľudí dobrej vôle, ktorým záleží na budovaní našej farnosti i sídliska,“ je presvedčený správca farnosti Ján Hudec.

Skryť Vypnúť reklamu

Tu je, Pane, dieťa, ktoré si nám zveril
Už takmer štyri roky pôsobí na sídlisku Solinky Cirkevná materská škola (CMŠ) Pastierik. Medzníkom pre ňu bol školský rok 2003/04, keď sa materská škola na Gaštanovej ulici pretransformovala na cirkevnú materskú školu. Zmenil sa jej názov, čiastočne náplň práce a hlavne duch školy. Ostali takmer všetky učiteľky aj deti. „Momentálne ju navštevuje v šiestich triedach 155 detí. Približne 50 detí absolvuje u nás každý rok predškolskú výchovu. Je to prvá a zatiaľ jediná cirkevná materská škola v Žiline. Založili sme ju preto, aby sme pomáhali rodičom vychovávať deti po náboženskej stránke aj mimo rodiny. V tomto veku sú deti veľmi vnímanie a rozvíjanie osobnosti v duchovnej oblasti je veľmi dôležité. Náboženstvo im nijako nevnucujeme, ale snažíme sa každodennými úkonmi, ako je napríklad modlitba pred jedlom, piesne a podobne, budovať vzťah k milujúcemu Bohu i k blížnym,“ hovorí Ján Hudec. Škôlkari ho vnímajú ako veľkého kamaráta. Keď sme spolu s ním vošli do jedálne, kde sedeli deti pri obede, od stolov sa zdvihli usmiate tváričky. „Ahoj,“ vítali pána farára. Pochválili sa mu s novou korytnačkou, rozprávali jeden cez druhého, len aby si ich všimol. Stihli sa mu pochváliť aj s tým, že niektoré sa práve vrátili zo zimnej olympiády a pozvali ho, aby prišiel ochutnať tortu, ktorú vyhrali. Takmer všetky deti pozná Ján Hudec po mene, rovnako ako deti na sídlisku.
Za výchovu, vzdelávanie a rodinnú atmosféru v škôlke je zodpovedná riaditeľka Helena Černá s kolektívom jedenástich učiteliek a šiestich prevádzkových zamestnancov. Do CMŠ zoberú všetky deti, ktoré chcú rodičia prihlásiť. Jedinou podmienkou je súhlas s náboženskou výchovou. „A deti potom doma evanjelizujú celú rodinu,“ to je podľa Jána Hudeca pozitívny vplyv detí na prostredie, v ktorom žijú. Materská škola nie je len o tom, že si tam rodičia deti privedú, ale snaha CMŠ je s rodičmi spolupracovať. „Počas roka pripravujeme spoločné posedenia s rodičmi, hry, opekačky a podnecujeme rodičov k tomu, aby pre svoje deti prichádzali skôr a ešte sa s nimi na dvore zahrali. Deťom sa veľmi páči ako sa s rodičmi zabavia na novej preliezačke, šmýkačkách a pieskoviskách, ktoré sme na dvore postavili,“ hovorí o aktivitách CMŠ jej riaditeľka. Spolu so svojimi kolegyňami pripravuje s deťmi aj rôzne programy, zapájajú sa do súťaží. „Veľmi vydarený bol program, ktorý škôlka pripravila na Jasličkovú pobožnosť,“ pochválil deťúrence Ján Hudec. Ale to je len časť z toho, čo škôlka pre svojich malých zverencov robí.

Skryť Vypnúť reklamu

Chceme vychovávať múdre deti
Novozriadená Cirkevná základná škola Dobrého pastiera, Žilina-Solinky otvorí svoje brány 1. septembra pre svojich prvých žiakov, ktorých je zapísaných 24. „Nebudujeme žiadnu výnimočnú školu, bude ako všetky ostatné. Ponúkame výučbu jazykov i šport, ale nič sa nebude preferovať. Chce-
me však, aby z nej vychádzali nielen múdre deti, ale aby to boli dobrí ľudia a dobrí kresťania, dobre pripravení na ďalší život,“ hovorí zriaďovateľ školy, správca farnosti na Solinkách Ján Hudec. Bude to menšia škola rodinného typu. Každý rok otvoria jednu triedu prváčikov. Keď prví žiaci budú deviatakmi, bude mať maximálne 270 žiakov. „Chceme, aby sa deti navzájom poznali, aby vedeli dobre spolu vychádzať, spolupracovať a vzájomne si pomáhali,“ to je túžba správcu farnosti. Vo výchovnom a vzdelávacom procese sa bude pokračovať v budovaní a posilňovaní kresťanských základov, ktoré deti získali doma i v Cirkevnej materskej škole Pastierik.
Budúci prváci majú pripravené dve pekné triedy v budove CMŠ. V druhej časti objektu panuje čulý stavebný ruch. „Začala sa prestavba a nadstavba práve pre potreby školy. Bude tu aj nová telocvičňa a vedľa školy viacúčelové ihrisko. Zväčšíme aj jedáleň s kuchyňou, aby sme žiakom mohli podávať aj desiatu,“ to sú plány Jána Hudeca. Pred začiatkom nového školského roku nastúpi do školy nový riaditeľ i prvá učiteľka. O menách je zatiaľ predčasné hovoriť.
Všetky voľnočasové aktivity pre žiakov novej školy bude zabezpečovať Centrum voľného času Strom, ktoré je rovnako ako škola a škôlka súčasťou farnosti.

Strom prináša prvé ovocie
Ďalšou aktivitou farnosti na Solinkách je Centrum voľného času (CVČ) Strom. Venujú sa tu pravidelnej krúžkovej činnosti pre deti, mladých i dospelých, ale organizujú sa tu aj rôzne jednorázové podujatia, prednášky, besedy, výlety. Funguje už viac ako tri roky, vzniklo súčasne s CMŠ Pastierik. Aktivity Stromu smerujú aj k týmto najmenším obyvateľom sídliska. Predškolákom sú určené pohybové, tanečné a výtvarné krúžky, ale pripravujú sa aj na výučbu cudzích jazykov. „Spoločne s materskou školou organizujeme každý rok niekoľko spoločných podujatí, na ktorých upevňujeme naše vzťahy s rodičmi detí a vytvárame tak jednu veľkú „solinskú rodinu.“ Chceme, aby naše deti rástli v tých najlepších podmienkach,“ priblížila nám život CVČ Strom jeho riaditeľka Anna Badžgoňová. V centre pracuje okolo 40 záujmových útvarov z rôznych oblastí, ktoré vedú jeho pedagogickí pracovníci a ďalší animátori.
„Mojou víziou do budúcna je, aby centrum slúžilo naozaj všetkým. Preto máme škôlku, preto nám pribudne aj škola. Aby sa deti, už tie najmenšie, učili zmysluplne tráviť svoj voľný čas v centre,“ predložil nám svoju víziu Ján Hudec. A v Strome sú naozaj vytvorené výborné podmienky pre túto činnosť. Sú tu dve veľké herne, kde sa dá hrať stolný futbal, stolný tenis či biliard, je tu posilňovňa a menšie klubovne pre ostatné krúžky. Každé leto tu organizujú prímestské tábory pre deti, pobytové tábory pre mladých, chodieva sa na výlety a na zájazdy, aj do zahraničia. Aj birmovanci strávia v Strom-e časť svojej prípravy a odnášajú si nezabudnuteľné zážitky.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Home (ale aj) Office
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Zelená Bratislava
 7. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Ruža zmeny
 5. Úpravy automobilov pre ZŤP
 6. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 7. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 10. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 878
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 22 724
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 147
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 891
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 845
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 707
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 744
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 124
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 946
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 610
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

V III. lige kraľuje nezastaviteľný Hundák, v I. a II. triede na čele pätnásťgóloví strelci

Zápasy regionálnych či oblastných futbalových súťaží tento rok už pravdepodobne neuvidíme, väčšina duelov z jesennej porcie je však už za nami. Preto sme sa pozreli, ako vyzerajú poradie strelcov v jednotlivých súťažiach.

Daniel Hundák (druhý zľava) a Peter Jasenovský (tretí zľava) patria nielen medzi najlepších strelcov Bánovej, ale aj celej III. ligy.

Mesto Žilina požiada o návratnú finančnú pomoc vo výške viac ako 2 milióny eur

Radnica chce peniaze použiť na financovanie správy a údržby komunikácií a verejnej zelene.

KORONAVÍRUS: Žilina hlási menej nakazených, Čadca medzi najhoršími

V nemocniciach je hospitalizovaných 638 pacientov.

Ilustračné foto.

ONLINE DISKUSIA: Môže byť Žilina moderné a životaschopné mesto?

Ako dostať Žilinu na mapu moderných miest? Má krajské mesto priestor na rozširovanie? Aj tieto témy odznejú v LIVE diskusii už v stredu o 9. hodine na FB Žilina na Facebooku.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Najviac nakazených pribudlo v Košiciach a v okrese Čadca

Nedeľňajší rekord sa vyšplhal na číslo 860.

V Nitre pribudli hospitalizovaní aj mŕtvi. Ohniská na Borovej stráži polícia

Viac ako dve tretiny reprofilizovaných lôžok pre COVID pacientov sú obsadené. Vytvoria ďalšie.

Nedeľný rekord. V Trenčianskom kraji pribudlo 104 pozitívne testovaných

Laboratóriá na Slovensku otestovali 5 025 vzoriek, celkový počet pozitívnych bol 860.

KORONAVÍRUS: Žilina hlási menej nakazených, Čadca medzi najhoršími

V nemocniciach je hospitalizovaných 638 pacientov.

Už ste čítali?