Ostatné obce a sídla bez systematických stokových sietí riešia likvidáciu produkovaných splaškových vôd iným spôsobom. Vlastnými malými uličnými a domovými čističkami odpadových vôd, žumpami, ktorých vývoz býva značne problematický a podobne. V bytčianskom okrese sa boria starostovia obcí problémom, ako zabezpečiť fungovanie života obce s platnou legislatívou a s európskymi smernicami. Každá obec sa snaží túto problematiku riešiť v záujme zlepšenia ochrany a čistoty životného prostredia, aby zabezpečili komfort a zvyšovanie životnej úrovne svojich obyvateľov.
„Riešenie odkanalizovania je pre nás veľkým problémom,“ hovorí starosta Kotešovej Ján Eliáš. „Vodárenská spoločnosť v smere toku Váhu po pravej strane rieši tento problém komplexným projektom. Rekonštrukciou a revitalizáciou existujúcej čistiarne odpadových vôd (ČOV) v Malej Bytči sa má zvýšiť kapacita čističky a bude sa môcť napojiť väčšie množstvo užívateľov. S prácami na budovaní systematického odkanalizovania, ale aj prípojok pitnej vody sa už malo začať. Kvôli oneskorenému súhlasu jednej obce máme jeden a pol roka meškanie,“ hovorí rozhorčene Ján Eliáš. Podľa jeho slov očakávajú, že s realizáciou projektu sa začne až okolo roku 2010. „Pre našu obec je situácia akútna už dlhšie, odpadové vody sa vypúšťajú všelijako, niektoré žumpy prepúšťajú a existuje aj množstvo ďalších problémov,“ vyslovil svoje obavy kotešovský starosta.
Naproti tomu sa v Súľove-Hradná chopili riešenia situácie z iného konca. „Čistenie odpadových vôd chceme zabezpečiť vybudovaním individuálnych a uličných čističiek, kde počítame s podstatne menšími nákladmi, ako keby sme sa napojili na centrálnu kanalizáciu,“ vysvetľuje starosta Jaroslav Bušfy. „Spracovali sme projekt, ktorým chceme získať finančné prostriedky z enviromentálneho fondu. Snažíme sa, aby sme s osadzovaním začali už v roku 2008,“ povedal o budúcich plánoch Súľova starosta. Obec sa chce orientovať na rozvoj cestovného ruchu a turizmu s kvalitnou infraštruktúrou, pre ktoré má vynikajúce predpoklady. „Musíme využiť prednosti, ktoré máme. Zaujímavá história a prekrásna príroda sú budúcnosťou našej obce,“ zakončil Jaroslav Bušfy.
Projekty na výstavbu verejnej kanalizácie a centrálne odkanalizovanie majú vypracované viaceré obce. Mnohé z nich svoje projekty aj predložili Severoslovenskej vodárenskej spoločnosti (SVS) a očakávali, že s výstavbou sa začne ešte minulý rok.
Zisťovali sme, aká je aktuálna situácia v Severoslovenských vodárňach a kanalizáciách (SeVaK), ktoré vznikli ako nástupnícka spoločnosť po vlaňajšom rozdelení SVS. „Plánované je zásobovanie vodou, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd okresu Bytča. Stavba je pripravovaná na spolufinancovanie z kohézneho fondu (KF) Európskej únie,“ povedal nám Jozef Vrábel, vedúci Kancelárie predstavenstva SeVaK. „V minulých rokoch sa pripravovala stavba projekčne a zabezpečovalo sa vydanie povolení. V roku 2007 sa predpokladá zabezpečenie spracovania žiadosti s prílohami na KF, súťažných podkladov a realizačná dokumentácia v prípade odsúhlasenia žiadosti,“ vysvetľuje Jozef Vrábel. Takto budú napojené obce Bytča Hliník, Hrabové, Pšurnovice, Malá Bytča, Štiavnik, Kolárovice, Petrovice, Veľké Rovné, Kotešová a Hvozdnica. V posledných troch obciach budú po napojení odstavené terajšie ČOV. „Súľov-Hradná a Jablonové nie sú zaradené v pláne našej spoločnosti. V prípade budovania kanalizácie sa uvažuje s malými ČOV pre jednotlivé obce,“ doložil na koniec Jozef Vrábel.
Ochrana životného prostredia a riadenie odpadového hospodárstva v zmysle znižovania negatívnych vplyvov je v súčasnej dobe prvoradým cieľom celej spoločnosti, aby sme zachovali podmienky pre život nielen pre seba, ale aj pre ďalšie generácie.