Nepríjemné pocity môže vraj navodiť
nerovnováha v usporiadaní bytového zariadenia, nábytku a doplnkov. Prastaré čínske učenie feng šuej tvrdí, že všetko so všetkým súvisí a že ak chceme žiť v harmónií,
mali by sme si okolie správne usporiadať. Môžeme tak získať nielen zdravé bývanie, ale i harmonické vzťahy, či pokoj mysle. O zásadách tejto
starodávnej náuky sme sa porozprávali s poradkyňou pre feng šuej, Zuzanou Jančovičovou (44) z Konskej.
Kto vás zoznámil s učením feng šuej?
Na prvé poznatky o ňom som narazila v časopisoch. Vždy som rada prestavovala v dome nábytok, upravovala záhradu. Zlákali ma sľuby, že obyčajné usporiadanie predmetov v byte môže ovplyvniť prísun peňazí alebo i rodinné vzťahy. No koho by to nezaujalo? Prihlásila som sa teda na kurz a po dvoch rokoch štúdia som získala certifikát poradca feng šuej.
V čom spočíva toto učenie?
Názov feng šuej môže znieť niekomu tajomne a niektoré teórie sa môžu javiť spočiatku ako nejaké hókusy – pókusy, no mnohé tvrdenia sú úplne logické, samozrejmé a všetky sú za tie štyri tisícročia už overené v praxi. Názov pochádza z čínskeho feng – vietor a šuej – voda a v podstate ide o to, aby sme sa cítili príjemne v priestore, v ktorom pracujeme, odpočívame a zabávame sa. Aby sme mohli žiť v súlade s okolím, musíme hlbšie poznať niektoré zákonitosti. Všetko so všetkým totiž súvisí a všetko na nás vplýva. Je dokázané, že každý predmet, ktorý človeka obklopuje, či už živý alebo neživý, vyžaruje určité žiarenie. Tá energia na nás pôsobí, preto nie je jedno, kde je čo umiestnené. Následkom toho sme buď podráždení, nervózni, alebo sa cítime vyrovnane, pokojne.
Na čom všetkom záleží pri usporiadaní predmetov v našom okolí?
Učenci feng šuej zistili, že je dôležité už to, na ktorú svetovú stranu sú predmety orientované. Každá strana má priradený niektorý z prvkov – voda, drevo, oheň, zem, kov a či chceme alebo nie, vplýva na nás. Preto si treba dobre premyslieť, ako otočíme, povedzme, písací stôl, posteľ alebo iný predmet v miestnosti, kde budeme tráviť dlhší čas. Taktiež je dôležité usporiadanie farieb, pričom na každého to účinkuje inak. Nie všetkých, napríklad, upokojuje zelená farba, niektorých ľudí môže dráždiť. Záleží tiež na tvare a materiáloch. Aj tie formujú naše pocity.
Prezradíte nám nejaké „finty“ na usporiadanie nábytku či doplnkov v byte?
Niektoré veci nás napadnú automaticky, bez toho, že by sme študovali učenie feng šuej. Každému je jasné, že na písací stôl má dopadať čo najviac svetla, že kuchyňa by nemala byť oproti toalete a že poklop na toalete by mal byť zatvorený. Že sa cítime lepšie, ak máme okolo seba poriadok, upratané, umyté. Určité pravidlá vo svojich príbytkoch dodržiavali už naši prarodičia. Pritom o nejakom čínskom učení nikdy ani nepočuli. Riadili sa výlučne vlastnými pocitmi, intuíciou a smerodatné bolo pre nich i správanie zvierat. Ak stojí dom na močiari, je samozrejmé, že bývanie v ňom je nezdravé a nemusíte ovládať ani teórie o geopatogénnych zónach. Je prirodzené, že ak si upravíme príbytok a pracovisko, zladíme farby, vyhodíme neužitočné zbytočnosti, opravíme pokazené, budeme sa cítiť lepšie. Nemusíme ani ovládať tieto princípy, ony i tak na nás pôsobia a navodzujú zodpovedajúcu náladu.
Aký by mal teda byť „šťastný“ dom?
Ideálny pôdorys domu je štvorec alebo obdĺžnik. Ak taký nie je, musíme ho vyvážiť doplnkami, napríklad lampami a podobne. Vchod by mal byť v strede, z ulice, k nemu má byť pár schodíkov a musí byť osvetlený z oboch strán. Chodník k domu nesmie byť rovný, ale zvlnený. Dá sa to dosiahnuť aj opticky, položením kvetináča alebo kameňa na jeho okraj. Nedá sa to však povedať takto jednoducho, treba prihliadať na veľa vecí a v každom prípade je to odlišné. Ale je, napríklad, zistené, že ak je v strede domu točité schodište, môže to spôsobiť zdravotné problémy jeho obyvateľov. V strede domu tiež nemá byť toaleta, kúpeľňa alebo komora. Stred domu je totiž jeho srdcom, a to by malo byť odľahčené, aby energia v dome mohla voľne prúdiť. Znie to nejasne? Je overené, že všetko prirodzené má svoj stred a dva okraje. A stred by mal voľne „dýchať.“ Nerobí dobrotu, ak má rodinný dom spoločný vchod pre viacero rodín, kúpeľňa by nemala byť pri spálni a podobne. Je toho veľa, čo je potrebné dodržať a neplatí to pre každého rovnako. Niekto sa cíti dobre v preplnenej miestnosti, iný v poloprázdnej. Ale niektoré drobné triky fungujú v každom prípade. Vhodne umiestnený ťažký predmet, napríklad veľký kvetináč, navodí dojem stability. Ak sa cítite doma osamelo, namontujte si na steny viac zrkadiel. Ak je chladnička plná potravín, vytvorí to vo vás pocit pokoja a pohody. Zrkadlo opticky priestor zväčší, dodá mu hĺbku, no v spálni ruší, pretože vytvára dojem tretej osoby, ktorá oberá o intimitu, súkromie. Keď ho tam už musíte mať, nemalo by byť naň vidieť z postele. Obyčajný plameň horiacej sviečky môže byť počas rozhovoru akousi náhradou za teplo rodinného krbu. Premyslene treba tiež postupovať aj pri zariaďovaní záhradky. Záleží nielen na umiestnení kríčkov a stromčekov, jazierok, fontán alebo kameňov, ale tiež na farbe a tvare listov.
Využívate aj sama tieto poznatky a pomohli ste nimi už niekomu?
Pravdaže, a osvedčilo sa mi to. Vďaka tomuto učeniu lepšie vychádzam s ľuďmi a darí sa mi viac i v práci. Bývam v dome, ktorý sa nachádza v oblasti silne pôsobiacich geopatogénnych zón, v takzvanom „trojuholníku smrti,“ kde sa križujú tie najhoršie možné zóny. Len vďaka rôznym špeciálnym odrušovačom sme v ňom zdraví a spokojní. Zariadila som ho celý podľa zásad feng šuej a už som mohla pozorovať konkrétne výsledky. Ľudia najviac túžia po láske, zdraví, rodinnej pohode, úspechoch v práci, sláve a niekedy stačí maličkosť. Klientke som, napríklad, poradila okrem iných úprav, aby v oblasti bohatstva začala sklápať záchodovú dosku a zatvárala všetky odtoky (vaňa, umývadlo), že v krátkom čase príde k väčším peniazom. Neprešli ani tri týždne a stalo sa. V tomto prípade to bolo nečakané dedičstvo. Možno to bola náhoda, no ja si to nemyslím. Že to znie neuveriteľne? Odpoviem len toľko, že niekedy nemusíme ani poznať všetky zložité súvislosti, stačí len skúsiť a presvedčíme sa. A niekedy aj o tom, že nie všetko, po čom sme túžili, nám skutočne prinieslo šťastie.