Po takmer ročných poloilegálnych aktivitách uhorské štátne orgány činnosť Sokola zakázali. Na svoje obnovenie musel Sokol v Žiline čakať až do 19. januára 1919. Po tom, čo polovojenské sokolské jednotky spoločne s pravidelnou armádou oslobodzovali Slovensko, si Sokol získal široké sympatie a popularitu i u miestneho obyvateľstva. Meno jeho prvého starostu Silvestra Reka dodnes nesie jedna z ulíc nášho mesta. Hlavnou náplňou činnosti v tomto období bol náraďový telocvik a nácvik pohybových skladieb, ktoré sa predvádzali na akadémiách a zletoch. Postupne si do Sokola našli cestu aj niektoré športové odvetvia. V Žiline to bol predovšetkým populárny volejbal a tenis. Od roku 1924, kedy získali sokoli od manželov Krupcových pozemky, začali systematicky budovať aj športoviská. Vyvrcholením bol rok 1931, kedy odovzdali do užívania jednu z najmodernejších Sokolovní na Slovensku. Svojmu účelu slúži táto budova dodnes. Posledné vystúpenie pred zánikom prvej Československej republiky mali sokoli v Žiline 5. júna 1938.
Po skončení vojny sa Sokol vrátil nielen k činnosti, no na krátku dobu sa stal aj centrom zmien, keď vládna Komunistická strana Československa využila, či skôr zneužila Sokol na ovládnutie aj tejto oblasti spoločenského života. Posledným dňom zjednoteného Sokola v Žiline bol 11. september 1953, kedy symbol tejto organizácie prevzal Jednotný národný výbor. Zo Sokolovne sa sokoli predsa len celkom nevytratili. Najvernejší z nich Cecília Ondrušová a Jozef Ondruš viedli odbor základnej telesnej výchovy v Slovane Malá Fatra až do konca sedemdesiatych rokov.
Nová súčasná história žilinského Sokola sa začala písať v roku 1990. Okrem odboru základnej telesnej výchovy tvorili jadro obnoveného Sokola dnes už neexistujúci hádzanári, ďalej vodáci, karatisti a turisti. Neskôr sa pridali aj kickboxeri a horolezci. Predovšetkým vodáci, najmä v osobe súčasného starostu Jaroslava Slúčika a jeho športového partnera Vladimíra Valu, získali pre žilinský Sokol celý rad úspechov, medzi ktorými nechýbali tituly z majstrovstiev sveta, či svetového pohára. Jediný úspech, ktorý tejto dvojici chýba, je medaila z olympijských hier. Dôvod je viac ako prozaický. Zjazd na divokej vode nebol zatiaľ do programu olympijských hier zaradený.