Ako ste sa dostali k problematike inovácií a konkrétne k projektu Žilinská inovačná politika?
Projekt Žilinská inovačná politika (ZIP) vznikal pred vyše dvoma rokmi z iniciatívy Žilinskej univerzity. Do jeho realizácie som sa zapojil v júni 2005, keď sa oficiálne začal. Keďže pôsobím v regionálnom rozvoji a zároveň sa venujem zavádzaniu inovácií vo firmách, je mi táto problematika veľmi blízka. ZIP je projektom 6. rámcového programu Európskej únie. Nejde však o výskumný projekt, ale o vytvorenie prostredia na podporu inovácií za vzájomnej súhry regionálnej samosprávy, podnikateľskej sféry a výskumno–vývojového potenciálu.
Môžete nám priblížiť konzorcium, ktoré rieši projekt, respektíve kto je do projektu zapojený?
Projekt realizuje Žilinská univerzita v úzkej spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom. Ďalším partnerom je BIC Group Bratislava. Keďže vznik inovačných stratégií regiónov je iniciatíva Európskej únie, na projekte sa zúčastňujú i partneri zo zahraničia a to región Dolné Rakúsko a región Sodermanland zo Švédska. Obidva regióny úspešne navrhli a zrealizovali regionálnu inovačnú stratégiu a majú aj skúsenosti s jej prepojením na efektívne čerpanie štrukturálnych fondov.
Ktoré ciele projektu považujete za najdôležitejšie pre rozvoj regiónu? Aké aktivity plánujete v rámci projektu ešte zrealizovať?
Jednoducho povedané, projekt by mal zlepšiť podmienky pre rozvoj inovácií v našom regióne. Naším cieľom je navrhnúť takú inovačnú stratégiu, ktorá bude pomáhať firmám k zavádzaniu všetkých druhov inovácií. A na to by mali slúžiť navrhované podporné opatrenia financované z verejných zdrojov. Inovácie totiž vyúsťujú vo vyššiu konkurencieschopnosť firiem, následkom čoho sa získavajú nové trhy, zvyšuje sa zamestnanosť a prosperita firiem, čo má za následok zvýšenie regionálneho hospodárskeho rozvoja.
V apríli plánujete prezentáciu ZIP na konferencii Inovačný rozvoj regiónov 2007. Čo zaujímavé o projekte sa na nej môžu účastníci dozvedieť?
Najskôr účastníkov konferencie oboznámime s prínosmi, ktoré podpora inovácií v regióne môže priniesť, a to na príklade už spomínaného Dolného Rakúska, ktoré prešlo podobnou cestou pred niekoľkými rokmi. Zároveň budeme prezentovať navrhnutú regionálnu inovačnú stratégiu a možnosti jej realizácie cez štrukturálne fondy. Pre účastníkov konferencie máme pripravené aj konkrétne programy, ktoré by mali inovačný rozvoj v našom regióne rozbehnúť.
Čo považujete za dôležité pre inovačný rozvoj regiónu okrem vypracovania rámcového strategického dokumentu, ktorým je Regio-
nálna inovačná stratégia žilinského regiónu?
Návrh regionálnej inovačnej stratégie je len prvý, aj keď nevyhnutný krok, oveľa dôležitejšie je urobiť všetko pre to, aby sme túto stratégiu dokázali naplniť. A to bude vyžadovať dostatok kvalifikovaných a zanietených ľudí. A práve príprava ďalších ľudí a inštitucionálna podpora pre jej realizáciu budú kľúčové pre splnenie tohto cieľa.