Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v SPoŠ v Žiline

Zelená škola s európskym certifikátom Záujem o štúdium na Strednej poľnohospodárskej škole v Žiline sa z roka na rok zvyšuje. Svedčia o tom aj čísla.

Ľubomír SchvarcĽubomír Schvarc (Zdroj: autorka)

Zelená škola s európskym certifikátom
Záujem o štúdium na Strednej poľnohospodárskej škole v Žiline sa z roka na rok zvyšuje. Svedčia o tom aj čísla. Kým v minulom školskom roku tu mali 398 žiakov, v tomto školskom roku sa ich počet zvýšil na 435. Zvyšuje sa však aj kvalita vzdelávania. Hovorí o tom riaditeľ školy Ľubomír Schvarc.

Je to evidentné. V máji 2005 získala naša škola medzinárodný certifikát International Education Society. To jednoznačne znamená, že raiting našej školy sa podstatne zvýšil. Tento medzinárodný certifikát platí v celej Európe a otvára našim žiakom nové možnosti v mnohých krajinách nielen v Európe, ale aj v Amerike, Kanade, Austrálii, Afrike a v Ázii. O vydanie certifikátu môžu požiadať všetci absolventi certifikovaných vzdelávacích subjektov. Vlani nám certifikát obnovili a pevne verím, že sa tak stane aj tento rok.
Ste aj nositeľom titulu Zelená škola.
Áno, od mája 2005 a v našom regióne sme boli prví. Získali sme ho za humánne a ekologicky zamerané aktivity a enviromentálne podujatia, ktoré organizujeme, a ktoré prispievajú k zdravému a hospodárnemu životnému štýlu. Vlajka a certifikát majú čestné miesto vo vestibule školy.
Novinkou vo vašej škole je študijný odbor vidiecka turistika.
Je určený maturantom z iných škôl, ale aj našim, ktorí sa rozhodnú získať vyššie vzdelanie a majú o vidiecku turistiku a o rozvoj cestovného ruchu záujem. Veľký dôraz kladieme na to, aby žiaci získali aj najnovšie vedecko-technické poznatky, ktoré sú na výkon prác vo vidieckej turistike potrebné. Zaujímavé sú aj samotné predmety, ktoré sa v tomto pomaturitnom odbore vyučujú – dva cudzie jazyky, dejiny a kultúra Slovenska, spoločenský styk, kultúra ubytovania a stravovania, manažment a marketing v turistike, regionálny národopis a ľudová kultúra, tradičné ľudové výrobné remeselné techniky, lesnícka náuka, náuka o prírodnom prostredí, lesoturistika, špeciálna ochrana prírody, aplikovaná psychológia, aplikovaná informatika, právne predpisy a normy, ekonomika cestovného ruchu, účtovníctvo, geografia cestovného ruchu, projektovanie a plánovanie vidieka v Európskej únii, tradičné a ekologické poľnohospodárstvo, sprievodcovská činnosť, turistika na vidieku, seminár k tvorbe odborných prác, športovo rekreačné aktivity vidieckej turistiky, prax a základy záhradnej architektúry, spracovanie ovocia a zeleniny, poľovníctvo, rybárstvo, jazdectvo a športové hry.
Nájdu vaši žiaci uplatnenie aj v ďalšom živote?
Iste. Ponúkame kvalitné vzdelanie vo všeobecno-vzdelávacích, odborných aj ekonomických predmetoch, a preto môžu nájsť uplatnenie nielen v poľnohospodárskych firmách, ale aj v ďalších inštitúciách. Mnoho našich absolventov pokračuje v štúdiu na Poľnohospodárskej univerzite v Nitre, na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici či na Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach. Ale dajú sa nájsť aj na ďalších vysokých a vyšších odborných školách.

Skryť Vypnúť reklamu

Reprezentovať bude Lukáš
Už o pár dní pocestuje štvrták Lukáš Franek z Varína, budúci agropodnikateľ, do Topoľčian. „Uskutoční sa tam celoslovenská Súťaž o mlieku, ktorú organizuje ministerstvo školstva. Postúpilo na ňu 23 víťazov školských kôl, zo všetkých poľnohospodárskych škôl na Slovensku. Zatiaľ sme tam vždy boli úspešní,“ verí aj v Lukášov úspech riaditeľ školy Ľubomír Schvarc. Najväčšie obavy má pred súťažou Lukáš z testu. „Na školskom kole bol tento rok oveľa ťažší ako vlani,“ priznáva sa chlapsky. Ale verí si. Z praktickej časti strach nemá. Je presvedčený, že čo sa raz človek naučí, to už vie.

Príďte študovať k nám
Na Strednú poľnohospodársku školu v Žiline
Prvé kolo prijímacích pohovorov do prvého ročníka na školský rok 2007/08
bude v budove školy 7. a 10. mája. Pre študijné odbory agropodnikanie a ekonomika pôdohospodárstva budú zo slovenského jazyka a literatúry a s prírodopisu. Pri študijnom odbore vidiecka turistika je podmienkou prijatia úspešné ukončenie akejkoľvek strednej školy maturitnou skúškou a preukázanie požadovaných vstupných vedomostí formou prijímacej skúšky. Tá bude v mesiaci jún.
Čo vám môžeme ponúknuť
AGROPODNIKANIE 4210 6
s odborným zameraním na poľnohospodársky manažment (08) a záhradnícku výrobu (09)
Štvorročný študijný odbor pre chlapcov i dievčatá. Jeho absolventi nájdu uplatnenie v štátnych i súkromných podnikoch poľnohospodárskej výroby a služieb, vo výskume, šľachtení, ale aj v mimorezortných a štátnych spoločnostiach, v štátnej správe, agroturistike a v podnikateľskej činnosti. Nič im nebráni pokračovať aj v ďalšom štúdiu na vysokých školách rôzneho zamerania či v pomaturitnom špecializačnom štúdiu. Od uchádzačov o tento študijný odbor sa vyžaduje dobrý zdravotný stav, nemali by trpieť poruchami pohybového ústrojenstva, alergiami kože, dýchacích ciest a chorobami srdca.
EKONOMIKA PÔDOHOSPODÁRSTVA 4236 6 00
Aj tento odbor je určený rovnako chlapcom ako i dievčatám po skončení základnej školy.
VIDIECKA TURISTIKA 4221 7
Denné, 3-ročné pomaturitné štúdium pre absolventov stredných škôl. Štúdium sa končí absolventskou skúškou a poskytuje vzdelanie na úrovni bakalára.
Čo dokážu absolventi
POĽNOHOSPODÁRSKY MANAŽMENT
Vykonávať manažérske činnosti, používať výpočtovú techniku v riadení výroby, v účtovníctve, pri vedení a využívaní štatistiky a v technike administratívy. Absolvent plynulo ovláda jeden svetový jazyk a má oprávnenie na vedenie motorového vozidla.
ZÁHRADNÍCKA VÝROBA
Sú mu vlastné odborné záhradnícke práce, má poznatky o tom, ako dopestovať, spracovávať, upravovať, skladovať, expedovať a predávať záhradnícke výpestky a produkty. Ovláda aj rôzne techniky a spôsoby viazacích a aranžérskych prác, ale aj základy ekonomiky, účtovníctva, marketingu, techniky administratívy a cudzí jazyk. Má aj vodičský preukaz.
EKONOMIKA PÔDOHOSPODÁRSTVA
Pre absolventa nie je problém uplatniť sa v ekonomických funkciách, vykonávať účtovné a odbytové operácie, viesť agendu malého i stredného podnikateľského subjektu. Ovládajú techniku administratívy, v dvoch zahraničných jazykoch vedia komunikovať s obchodnými, bankovými a ďalšími partnermi.
VIDIECKA TURISTIKA
Okrem pozícií v riadiacich funkciách v malých a stredných podnikoch môžu absolventi poskytovať služby vidieckeho cestovného ruchu, pracovať v turistických informačných kanceláriách, ale uplatnia sa aj ako manažéri vo veľkých organizáciách, napríklad v hotelových spoločnostiach.
Prečo práve k nám
•v škole je bohatá ponuka záujmových krúžkov (matematika, basketbal, futbal, futsal, turistika, zdravotnícky, anglický jazyk, country tance, aranžovanie, informatika a internet, ekonomika, cestovný ruch, písanie na PC, recitačný, enviromentalistika, volejbal,
•škola má vlastnú telocvičňu s dvoma posilňovňami,
•vlastnú jedáleň v areáli školy, cena za obed je 26 korún, výber z dvoch jedál, jedno z nich racionálna výživa,
•máme desať odborných učební (biológia, chémia, ekonomika, cudzie jazyky, informatika, písanie na PC, rastlinnej a živočíšnej výroby, dopravnej výchovy), všetky sú vybavené audiovizuálnou technikou, učebnými pomôckami, modernou výpočtovou technikou a inernetom,
•spolupracujeme aj s poľnohospodárskymi školami v zahraničí, so Združenou strednou školou poľnohospodárskou Česky Těšín a s poľskou školou v Miedzyswieciu, s ktorými organizujeme spoločné súťaže a výmenné praxe našich žiakov.
Čo ponúkame navyše
•využívanie internetu zdarma,
•možnosť získať vodičský preukaz v rámci vyučovania v škole,
•využívanie posilňovne zdarma,
•stravovanie v školskej jedálni,
•rozvoj osobných záľub v krúžkoch.
Čo treba urobiť?
Zvážiť, či spĺňate všetky predpoklady, najmä zdravotné. Potom si zvoliť ten správny študijný odbor a vyplniť prihlášku. Na študijný odbor agropodnikanie máte možnosť dostať sa bez prijímacích skúšok, pokiaľ ste na základnej škole dosiahli celkový priemerný prospech z vyučovacích predmetov za ôsmy a prvý polrok 9. ročníka do 2,50. Na študijný odbor ekonomika pôdohospodárstva sa na prijatie bez prijímacích skúšok vyžaduje priemerný prospech do 2,00.
Na Dni otvorených dverí v októbri 2006 sa tretiaci zo študentskej spoločnosti Dineros (3. E) venovali najmladším návštevníkom. Poukazovali im školu a pripravili pre nich veľa zábavy a súťaží.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 2. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 3. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 4. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 5. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 6. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 7. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 8. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 9. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 10. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 1. HB Reavis postavil Bratislave novú autobusovú stanicu
 2. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 3. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 4. Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?
 5. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 6. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 7. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 8. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 9. Zahlasujte za ďalší klimatický projekt s podporou dm
 10. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 1. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali 11 630
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 7 783
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 083
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 264
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 353
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 971
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 625
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 337
 9. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska 3 097
 10. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 962

Blogy SME

 1. Tereza Krajčová: Škótsko 1/2: Krajina whisky a vetra (Edinburgh – Dunkeld – Loch Ness)
 2. Tomáš Karľa: Zaujímavé internetové čítanie
 3. Rudolf Pado: Chobotnica čiernej ekonomiky na Liptovskej Mare. A nekonajúci štát
 4. Michal Boga: Výhody materskej kašičky
 5. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ako som zvládol akademický rok v online prostredí?
 6. Martin Dorčák: Obetuje vláda východ Slovenska?
 7. Inštitút strategických politík: Nová obranná dohoda medzi USA, Veľkou Britániou a Austráliou vyvoláva napätie nielen s Čínou, ale aj Francúzskom
 8. Roman Vavro: Exkluzívne: O využití 5G sietí ľudskou rečou
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 24 325
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 14 539
 3. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 426
 4. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 313
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 666
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 984
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 527
 8. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju! 4 130
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

VakciZuzka v obci Maršová - Rašov

V krajských nemocniciach je hospitalizovaných 26 pacientov s ochorením COVID-19.


SITA 24m

Pozrieme sa aj na našu hádzanársku reprezentáciu a ak by ste zaspali a prebrali sa na zimnom štadióne v Nitre o pár rokov, s nami sa dozviete aké prekvapenie by na vás čakalo.


5 h
Futbalisti Predmiera (v zeleno-žltom) predviedli proti Starej Bystrici dokonalý obrat.

Komentáre k zápasom 9. kola V. ligy.


17 h

Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane, je poctou slovenskej fujare.


21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Razie súvisia s drogovou trestnou činnosťou.


23 h

S takýmto prípadom sa ešte nestretli ani dlhoroční železničiari.


23 h

Žena podľa svojich slov chránila dcéru. Mamičku na mieste ošetrili zdravotníci.


20 h

Veľká časť ľudí sa pohoršuje nad nezodpovednosťou kolobežkárov a ich hazardnou jazdou.


21 h

Blogy SME

 1. Tereza Krajčová: Škótsko 1/2: Krajina whisky a vetra (Edinburgh – Dunkeld – Loch Ness)
 2. Tomáš Karľa: Zaujímavé internetové čítanie
 3. Rudolf Pado: Chobotnica čiernej ekonomiky na Liptovskej Mare. A nekonajúci štát
 4. Michal Boga: Výhody materskej kašičky
 5. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ako som zvládol akademický rok v online prostredí?
 6. Martin Dorčák: Obetuje vláda východ Slovenska?
 7. Inštitút strategických politík: Nová obranná dohoda medzi USA, Veľkou Britániou a Austráliou vyvoláva napätie nielen s Čínou, ale aj Francúzskom
 8. Roman Vavro: Exkluzívne: O využití 5G sietí ľudskou rečou
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 24 325
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 14 539
 3. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 426
 4. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 313
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 666
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 984
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 527
 8. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju! 4 130
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu