Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v SPoŠ v Žiline

Zelená škola s európskym certifikátom Záujem o štúdium na Strednej poľnohospodárskej škole v Žiline sa z roka na rok zvyšuje. Svedčia o tom aj čísla.

Ľubomír SchvarcĽubomír Schvarc (Zdroj: autorka)

Zelená škola s európskym certifikátom
Záujem o štúdium na Strednej poľnohospodárskej škole v Žiline sa z roka na rok zvyšuje. Svedčia o tom aj čísla. Kým v minulom školskom roku tu mali 398 žiakov, v tomto školskom roku sa ich počet zvýšil na 435. Zvyšuje sa však aj kvalita vzdelávania. Hovorí o tom riaditeľ školy Ľubomír Schvarc.

Je to evidentné. V máji 2005 získala naša škola medzinárodný certifikát International Education Society. To jednoznačne znamená, že raiting našej školy sa podstatne zvýšil. Tento medzinárodný certifikát platí v celej Európe a otvára našim žiakom nové možnosti v mnohých krajinách nielen v Európe, ale aj v Amerike, Kanade, Austrálii, Afrike a v Ázii. O vydanie certifikátu môžu požiadať všetci absolventi certifikovaných vzdelávacích subjektov. Vlani nám certifikát obnovili a pevne verím, že sa tak stane aj tento rok.
Ste aj nositeľom titulu Zelená škola.
Áno, od mája 2005 a v našom regióne sme boli prví. Získali sme ho za humánne a ekologicky zamerané aktivity a enviromentálne podujatia, ktoré organizujeme, a ktoré prispievajú k zdravému a hospodárnemu životnému štýlu. Vlajka a certifikát majú čestné miesto vo vestibule školy.
Novinkou vo vašej škole je študijný odbor vidiecka turistika.
Je určený maturantom z iných škôl, ale aj našim, ktorí sa rozhodnú získať vyššie vzdelanie a majú o vidiecku turistiku a o rozvoj cestovného ruchu záujem. Veľký dôraz kladieme na to, aby žiaci získali aj najnovšie vedecko-technické poznatky, ktoré sú na výkon prác vo vidieckej turistike potrebné. Zaujímavé sú aj samotné predmety, ktoré sa v tomto pomaturitnom odbore vyučujú – dva cudzie jazyky, dejiny a kultúra Slovenska, spoločenský styk, kultúra ubytovania a stravovania, manažment a marketing v turistike, regionálny národopis a ľudová kultúra, tradičné ľudové výrobné remeselné techniky, lesnícka náuka, náuka o prírodnom prostredí, lesoturistika, špeciálna ochrana prírody, aplikovaná psychológia, aplikovaná informatika, právne predpisy a normy, ekonomika cestovného ruchu, účtovníctvo, geografia cestovného ruchu, projektovanie a plánovanie vidieka v Európskej únii, tradičné a ekologické poľnohospodárstvo, sprievodcovská činnosť, turistika na vidieku, seminár k tvorbe odborných prác, športovo rekreačné aktivity vidieckej turistiky, prax a základy záhradnej architektúry, spracovanie ovocia a zeleniny, poľovníctvo, rybárstvo, jazdectvo a športové hry.
Nájdu vaši žiaci uplatnenie aj v ďalšom živote?
Iste. Ponúkame kvalitné vzdelanie vo všeobecno-vzdelávacích, odborných aj ekonomických predmetoch, a preto môžu nájsť uplatnenie nielen v poľnohospodárskych firmách, ale aj v ďalších inštitúciách. Mnoho našich absolventov pokračuje v štúdiu na Poľnohospodárskej univerzite v Nitre, na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici či na Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach. Ale dajú sa nájsť aj na ďalších vysokých a vyšších odborných školách.

Skryť Vypnúť reklamu

Reprezentovať bude Lukáš
Už o pár dní pocestuje štvrták Lukáš Franek z Varína, budúci agropodnikateľ, do Topoľčian. „Uskutoční sa tam celoslovenská Súťaž o mlieku, ktorú organizuje ministerstvo školstva. Postúpilo na ňu 23 víťazov školských kôl, zo všetkých poľnohospodárskych škôl na Slovensku. Zatiaľ sme tam vždy boli úspešní,“ verí aj v Lukášov úspech riaditeľ školy Ľubomír Schvarc. Najväčšie obavy má pred súťažou Lukáš z testu. „Na školskom kole bol tento rok oveľa ťažší ako vlani,“ priznáva sa chlapsky. Ale verí si. Z praktickej časti strach nemá. Je presvedčený, že čo sa raz človek naučí, to už vie.

Príďte študovať k nám
Na Strednú poľnohospodársku školu v Žiline
Prvé kolo prijímacích pohovorov do prvého ročníka na školský rok 2007/08
bude v budove školy 7. a 10. mája. Pre študijné odbory agropodnikanie a ekonomika pôdohospodárstva budú zo slovenského jazyka a literatúry a s prírodopisu. Pri študijnom odbore vidiecka turistika je podmienkou prijatia úspešné ukončenie akejkoľvek strednej školy maturitnou skúškou a preukázanie požadovaných vstupných vedomostí formou prijímacej skúšky. Tá bude v mesiaci jún.
Čo vám môžeme ponúknuť
AGROPODNIKANIE 4210 6
s odborným zameraním na poľnohospodársky manažment (08) a záhradnícku výrobu (09)
Štvorročný študijný odbor pre chlapcov i dievčatá. Jeho absolventi nájdu uplatnenie v štátnych i súkromných podnikoch poľnohospodárskej výroby a služieb, vo výskume, šľachtení, ale aj v mimorezortných a štátnych spoločnostiach, v štátnej správe, agroturistike a v podnikateľskej činnosti. Nič im nebráni pokračovať aj v ďalšom štúdiu na vysokých školách rôzneho zamerania či v pomaturitnom špecializačnom štúdiu. Od uchádzačov o tento študijný odbor sa vyžaduje dobrý zdravotný stav, nemali by trpieť poruchami pohybového ústrojenstva, alergiami kože, dýchacích ciest a chorobami srdca.
EKONOMIKA PÔDOHOSPODÁRSTVA 4236 6 00
Aj tento odbor je určený rovnako chlapcom ako i dievčatám po skončení základnej školy.
VIDIECKA TURISTIKA 4221 7
Denné, 3-ročné pomaturitné štúdium pre absolventov stredných škôl. Štúdium sa končí absolventskou skúškou a poskytuje vzdelanie na úrovni bakalára.
Čo dokážu absolventi
POĽNOHOSPODÁRSKY MANAŽMENT
Vykonávať manažérske činnosti, používať výpočtovú techniku v riadení výroby, v účtovníctve, pri vedení a využívaní štatistiky a v technike administratívy. Absolvent plynulo ovláda jeden svetový jazyk a má oprávnenie na vedenie motorového vozidla.
ZÁHRADNÍCKA VÝROBA
Sú mu vlastné odborné záhradnícke práce, má poznatky o tom, ako dopestovať, spracovávať, upravovať, skladovať, expedovať a predávať záhradnícke výpestky a produkty. Ovláda aj rôzne techniky a spôsoby viazacích a aranžérskych prác, ale aj základy ekonomiky, účtovníctva, marketingu, techniky administratívy a cudzí jazyk. Má aj vodičský preukaz.
EKONOMIKA PÔDOHOSPODÁRSTVA
Pre absolventa nie je problém uplatniť sa v ekonomických funkciách, vykonávať účtovné a odbytové operácie, viesť agendu malého i stredného podnikateľského subjektu. Ovládajú techniku administratívy, v dvoch zahraničných jazykoch vedia komunikovať s obchodnými, bankovými a ďalšími partnermi.
VIDIECKA TURISTIKA
Okrem pozícií v riadiacich funkciách v malých a stredných podnikoch môžu absolventi poskytovať služby vidieckeho cestovného ruchu, pracovať v turistických informačných kanceláriách, ale uplatnia sa aj ako manažéri vo veľkých organizáciách, napríklad v hotelových spoločnostiach.
Prečo práve k nám
•v škole je bohatá ponuka záujmových krúžkov (matematika, basketbal, futbal, futsal, turistika, zdravotnícky, anglický jazyk, country tance, aranžovanie, informatika a internet, ekonomika, cestovný ruch, písanie na PC, recitačný, enviromentalistika, volejbal,
•škola má vlastnú telocvičňu s dvoma posilňovňami,
•vlastnú jedáleň v areáli školy, cena za obed je 26 korún, výber z dvoch jedál, jedno z nich racionálna výživa,
•máme desať odborných učební (biológia, chémia, ekonomika, cudzie jazyky, informatika, písanie na PC, rastlinnej a živočíšnej výroby, dopravnej výchovy), všetky sú vybavené audiovizuálnou technikou, učebnými pomôckami, modernou výpočtovou technikou a inernetom,
•spolupracujeme aj s poľnohospodárskymi školami v zahraničí, so Združenou strednou školou poľnohospodárskou Česky Těšín a s poľskou školou v Miedzyswieciu, s ktorými organizujeme spoločné súťaže a výmenné praxe našich žiakov.
Čo ponúkame navyše
•využívanie internetu zdarma,
•možnosť získať vodičský preukaz v rámci vyučovania v škole,
•využívanie posilňovne zdarma,
•stravovanie v školskej jedálni,
•rozvoj osobných záľub v krúžkoch.
Čo treba urobiť?
Zvážiť, či spĺňate všetky predpoklady, najmä zdravotné. Potom si zvoliť ten správny študijný odbor a vyplniť prihlášku. Na študijný odbor agropodnikanie máte možnosť dostať sa bez prijímacích skúšok, pokiaľ ste na základnej škole dosiahli celkový priemerný prospech z vyučovacích predmetov za ôsmy a prvý polrok 9. ročníka do 2,50. Na študijný odbor ekonomika pôdohospodárstva sa na prijatie bez prijímacích skúšok vyžaduje priemerný prospech do 2,00.
Na Dni otvorených dverí v októbri 2006 sa tretiaci zo študentskej spoločnosti Dineros (3. E) venovali najmladším návštevníkom. Poukazovali im školu a pripravili pre nich veľa zábavy a súťaží.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 2. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 6. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 7. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 9. Nie je to len chlapská záležitosť
 10. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 1. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 2. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 3. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 4. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 5. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 6. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 7. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 8. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 9. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 689
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 594
 3. Aká je chémia vôní 13 332
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 646
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 545
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 081
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 665
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 266
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 888
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 7 885
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Peter Fiabáne: Po dvoch rokoch sa podarilo naplniť tretinu Plánu ZA

Za neúspech považujestav verejného priestoru a nevysporiadanie vzťahov s Georgom Trabelssiem.

Peter Fiabáne

Máme veľmi dobré mužstvo s obrovským potenciálom. Len sme to neukázali v zápasoch

S kapitánom Višňového a dvojnásobným majstrom v drese MŠK Žilina Martinom Minarčíkom sme zhodnotili jesennú časť tradičného účastníka piatej ligy.

Podľa kapitána Martina Minarčíka (vľavo) nastal zlom v zápase s Liptovským Mikulášom.

E- športový turnaj HernaZona.sk UNIZA Masters začína už tento piatok

Každý, komu je blízky herný svet, môže súťažiť online.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri kolízii s vlakom sa zranil vodič auta

Cestujúcich odviezol autobus na stanicu.

Zdravotná sestra z Čadce prekonala COVID-19: Myslela som si, že zomriem

Pri pociťovaní príznakov sa začala liečiť sama. Bola to chyba.

Mladá vodička tvrdí, že policajt jej nadával

Správanie hliadky mestskej polície po dopravnej nehode vyvoláva pochybnosti.

V Okoličnom zhorel človek

Tragédia sa stala v stredu popoludní.

Už ste čítali?