Mohli by ste nám predstaviť činnosť Vedecko-technologického parku Žilina (VTP)?
Ide o záujmové združenie právnických osôb, ktorého členmi sú Žilinská univerzita, Mesto Žilina, Stredoslovenská energetika, Zväz elektrotechnického priemyslu SR, Živnostenské spoločenstvo Žilina, Nadácia 21.storočia Žilina a spoločnosť C.L.E.A. Dôvodom pre jeho založenie v roku 2001 bola hlavne snaha jeho zakladateľov podporovať rozvoj inovatívnych podnikateľských zámerov najmä z prostredia Žilinskej univerzity.
Darí sa vám napĺňať tento cieľ?
Myslím, že čiastočne áno. Po úvodných ťažkostiach sa nám podarilo v roku 2003 začať prevádzku Technologického podnikateľského inkubátora, ktorý má začínajúcim firmám pomáhať v najťažšom období podnikania. Dnes máme v inkubátore 25 fi-
riem, kde väčšina z nich je založená absolventmi Žilinskej univerzity, v ktorých pracuje približne sto ľudí. Firmám poskytujeme základné služby pre ich podnikanie, ako je prenájom priestorov, hlasové a dátové služby, poradenstvo a kancelárske služby, napríklad poštu, fax, tlač a kopírovanie.
Prečo čiastočne?
Verejná podpora pre podobný typ služieb je podľa mňa nedostatočná. Bez podpory členov VTP Žilina by sme neboli schopní realizovať ani činnosť Technologického inkubátora. V zahraničí je bežné, že podobné subjekty existujú v každom väčšom meste a dokážu poskytovať služby veľkému množstvu malých a stredných firiem za prijateľné ceny aj vďaka dostatočnej podpore z verejných zdrojov. Za príkladmi nemusíme chodiť ďaleko, stačí príklad z Českej republiky, kde v súčasnosti funguje takmer tridsať podobných subjektov. U nás pre ich spočítanie stačí jedna ruka, a to nemusíte mať ani všetky prsty.
Ako vo svete vyzerá typický Vedecko-technologický park?
Napríklad Fínsko, ako porovnateľná krajina, čo sa týka počtu obyvateľov, priemyslu, možno aj mentality. Vedecko-technologický park v meste Jyväskylä s 90-tisícmi obyvateľmi poskytuje služby približne 150 malým a stredným firmám s vyše 600 pracovníkmi. Okrem toho poskytuje služby aj veľkým technologickým firmám s takmer 2000 pracovníkmi, napríklad vývojovému centru spoločnosti Nokia s 1000 zamestnancami. Bez podpory fínskej vlády a regiónu by park neexistoval a pravdepodobne by tam nebola ani Nokia a ďalšie firmy. U nás máme však stále iné priority, ako je rozvoj podnikania s vysokou pridanou hodnotou.
Máte do budúcnosti pripravené aktivity, ktoré by vás podobnej úrovni priblížili?
Áno. Snažíme sa byť pripravení najmä na obdobie rokov 2007-2013, kedy by mohli podobné subjekty na Slovensku rásť najmä vďaka štrukturálnym fondom EÚ, ak ministerstvá vytvoria potrebné rámce. Preto máme spracovanú stratégiu nášho rozvoja na toto obdobie, ktorá definuje hlavné aktivity, ktorým sa budeme venovať. Okrem Technologického inkubátora to bude hlavne realizácia Technologického centra, ktoré bude poskytovať služby už nielen začínajúcim firmám, ale hlavne firmám skúseným, prípadne zahraničným hi-tech investorom. Ďalšími aktivitami bude realizácia systému vzdelávania a poradenstva pre rozvoj inovatívneho podnikania, či vytvorenie regionálneho inovačného fondu pre finančnú podporu malých a stredných podnikateľov v hi-tech odvetviach.
Chystáte podujatie, kde by sa záujemcovia mohli dozvedieť viac o informácií o Vedecko-technologickom parku Žilina?
Uvedomujeme si, že táto problematika je „ťažká“ a mediálne nie príliš atraktívna, ale je dôležité ľudí informovať o výhodách a prínosoch podnikania s vysokou pridanou hodnotou ako aj o potrebe inovácií v podnikaní. Preto sme spoluorganizátormi konferencie Inovačný rozvoj regiónov 2007, ktorá sa uskutoční v Žiline 23. a 24. apríla. Konferenciu považujem za vynikajúcu príležitosť pre návštevníkov dozvedieť sa množstvo informácií o príkladoch zo zahraničia, o zaujímavých podnikateľských aktivitách a o možnostiach podpory pre inovatívne myšlienky. Bližšie informácie o konferencií nájdete na www.irr2007.sk.
Zarenko
Jozefa Fabíniho 20
Spišská Nová Ves