Vo štvrtok sa totiž na Mestskom úrade v Žiline uskutočnilo verejné prerokovanie projektu, ktoré predchádza vydaniu územného rozhodnutia a stavebného povolenia. Podľa našich informácií nikto proti výstavbe betonárky nepodal zásadné námietky.
Podľa Ferdinanda Bučeka z Úradu hlavného architekta mesta Žilina už prešiel projekt aj prerokovaním na Ministerstve životného prostredia v rámci posudzovania vplyvu stavby na životné prostredie. Podľa Bučeka firma použije takú technológiu, ktorá nie je nebezpečná ani pre ľudí, ani pre životné prostredie. „V areáli bude osadená betonáreň s účinnosťou filtrácie 99% a obaľovacia súprava so zachytávaním prachových častíc a asfaltových výparov a ich spätným využitím (uzatvorený proces). Zariadenia patria v súčasnosti medzi najmodernejšie a spĺňajú požadované kritériá,“ povedal.
Výstavba betonárky pri Mojšovej Lúčke nie je v rozpore s územným plánom mesta. „Naše stanovisko k zámeru bude kladné. K projektu neprišli žiadne pripomienky a územný plán uvažoval aj s takouto možnosťou,“ dodal Ferdinand Buček. Aj podľa Martina Paveleka, hlavného architekta mesta Žilina, je takéto riešenie oveľa prijateľnejšie ako stav, ktorý v meste vládne v súčasnosti. Len desať minút pešo od centra je nevhodne umiestnených niekoľko betonárok. „Oveľa lepšie je, keď sa to robí takto premyslene,“ dodal Pavelek.
Lokalita pri tejto mestskej časti Žiliny je už treťou, na ktorej mal investor záujem vyrábať asfalt na opravu a výstavbu ciest. Predtým chcel závody postaviť v Strečne a vo Varíne. Oba pokusy sa ale nakoniec nerealizovali.Pre investora je táto lokalita výhodná najmä svojou polohou, blízko lomu v Stráňavách. Je totiž pravdepodobné, že odtiaľ ju budú chcieť zásobovať surovinami.
Niektorí obyvatelia Strečna sa obávali, že takáto „továreň“ by mohla byť škodlivá na životné prostredie. Obávali sa najmä toho, že pri výrobe asfaltu môžu vznikať rôzne prchavé chemické látky, ktoré by mohli negatívne vplývať na životné prostredie v chránenom území pri Varíne a Strečne.
Daniel Sajták zo spoločnosti SH Trade na jeseň minulého roku pre MY Žilinské noviny uviedol, že ich závod obyvateľov, ani životné prostredie nijako neohrozí. Výroba asfaltu je totiž podľa neho v súčasnosti uzavretý proces a je dokázané, že pokládka asfaltu je z hľadiska karcinogénov nebezpečnejšia, ako jeho výroba. Preto vraj z hľadiska ohrozenia životného prostredia, ani zdravia obyvateľov nie je táto výroba nebezpečná.