Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky

Na ihrisku len Stanislav Šesták

Cyprus - Slovensko 1:3 (1:0) Góly: 45. Aloneftis - 54. Vittek, 67. Škrtel, 77. Jakubko. Slovensko:

Žilinský útočník Stanislav Šesták  (na archívnej snímke) zasiahol do diania v sobotnom kvalifikačnom zápase proti Cypru až v posledných desiatich minútach.Žilinský útočník Stanislav Šesták (na archívnej snímke) zasiahol do diania v sobotnom kvalifikačnom zápase proti Cypru až v posledných desiatich minútach. (Zdroj: Ján Mintál)

Cyprus - Slovensko 1:3 (1:0)
Góly: 45. Aloneftis - 54. Vittek, 67. Škrtel, 77. Jakubko. Slovensko: Čontofalský - Šinglár (46. Žofčák), Škrtel, J. Ďurica, Greško - Borbély - Krajčík, Sapara (68. J. Kozák), Švento - Vittek - Jakubko (80. Šesták).

V zostave na sobotný kvalifikačný zápas slovenskej futbalovej reprezentácie proti Cypru boli dvaja žilinskí hráči, stredopoliar Zdeno Štrba, útočník Stanislav Šesták, ako aj tréner Pavel Vrba a masér Štefan Šumichrast. Na ihrisko sa dostal len Stano Šesták, ktorý striedal v 80. minúte Jakubka. Slováci si zaknihovali cenné víťazstvo a ešte stále máme šancu postúpiť na európsky šampionát, ktorý sa bude hrať na budúci rok v Rakúsku a Švajčiarsku. Pred takmer prázdnymi tribúnami 23-tisícového GSP štadióna v Nikózii, ale na perfektne upravenom trávniku, začali Slováci proti domácemu Cypru nevýrazne. Tím okolo kapitána Vitteka vystrčil rožky v 13. min., keď sa práve po prihrávke kanoniera Norimbergu dostal do veľkej príležitosti Jakubko, tiesnený však netrafil poloprázdnu domácu bránku. Na konci prvej dvadsaťpäťminútovky predviedol výborný výpad po pravej strane Krajčík. Jeho prihrávku na Vitteka obrana domácich odkopla na rohový kop. Na opačnej strane sa dobrým zákrokom prezentoval aj Čontofalský po strele Yiasoumiho približne z 25 metrov. V 37. min po chybe domácich postupoval Švento sám na Morphisovu bránku, v pokutovom území ho poslal k zemi Lambrou, píšťalka Lehnera však ostala nemá. Stredopoliar Slavie Praha si výpad zopakoval aj o štyri minúty neskôr po fantastickom Vittekovom vysunutí. Morphis ho tentokrát vo vyloženej príležitosti fauloval mimo šestnástky, za čo videl od rakúskeho hlavného arbitra oprávnene červenú kartu.
Vzniknutú presilovku Slovákov o jedného muža však paradoxne v 45. min. využili domáci. Obrana A-tímu SR sa po štandardnej situácii pred domácou svätyňou dopustila hrubej chyby v organizácii zadných radov. Na osamoteného Šinglára postupovala od polovice dvojica Charalampidis - Aloneftis, strelu prvého menovaného Čontofalský ešte vyrazil, Aloneftis však doklepával do prázdnej bránky. Do druhého polčasu poslal tréner Kocian ofenzívneho Žofčáka, ktorý sa mu za dôveru odmenil už po ôsmich minútach. Na hranici šestnástky našiel Vitteka, ten sa výborne uvoľnil a ľavačkou nedal striedajúcemu domácemu brankárovi Georgallidisovi šancu. V 67. min. potešil približne 500 fanúšikov SR na štadióne v Nikózii stopér Škrtel, ktorý dorazil do cyperskej bránky ďalší Žofčákov center z pravej strany. O ďalších desať minút na to poslal strie-
dajúci Kozák výborný center na Jakubka a ten hlavou podčiarkol gólový obrat zápasu. V záverečných minútach to bola exhibícia smerom na domácu bránku. Najväčšie príležitosti nevyužili Vittek hlavou po centri Kozáka, niekoľkokrát Šesták a ani Žofčák, ktorý po nájazde namieril len do pravej žrde Georgallidisovej bránky.

1. Nemecko 5 4 1 0 21:3 13
2. Česko 5 3 1 1 14:4 10
3. Írsko 6 3 1 2 11:8 10
4. Slovensko 5 3 0 2 15:10 9
5. Cyprus 5 1 1 3 9:15 4
6. Wales 4 1 0 3 5:9 3
7. San Maríno 4 0 0 4 1:27 0