Po vynikajúcej odbornej starostlivosti však vždy musí čakať na chodbe polikliniky na Vlčincoch v nevhodných podmienkach. Podľa jeho slov sa tak účinok liečby stráca.
„Som po transplantácii obličky, ale aj tá mi doslúžila. Pred viac ako dvomi týždňami som začal trikrát do týždňa dochádzať na dialýzu na polikliniku na Vlčincoch. Lekári a personál sú tam perfektní. V ostrom kontraste s vynikajúcou starostlivosťou sú ale ďalšie veci, ktoré doslova rušia účinok liečby,“ hovorí Jozef.
Jozef nerozumie tomu, prečo veľmi chorí pacienti musia na chodbách polikliniky sedieť na tvrdých, železných sedačkách. „Na dialýze nám čistia krv doslova v sterilnom prostredí. Ležíme pri tom v teple, v posteli. Je to veľmi náročné. Počas toho mi cez prístroj prejde 95 litrov mojej krvi. Poriadne to preverí organizmus. Na chodbu vyjdem unavený, ako keby som kopal s krompáčom. Stáva sa, že mám aj teplotu a som veľmi slabý,“ dodal. Tam sa však musí posadiť na studené, železné stoličky. Iné tam totiž nemajú.
Z Bytčianska dochádzajú na dialýzu štyria a na chodbe potom čakajú na sanitku, ktorá ich zavezie domov. „Je to otrasné. To doslova nie je pre ľudí. Pracujú tam vynikajúci odborníci, ktorí zachraňujú ľudské životy, ale tieto podmienky sú doslova otrasné. Starší pacienti hovoria, že už je to tam takto dlhšie. Vraj keď to montovali, sľubovali čalúnenie, ale doteraz sa tak nestalo,“ dodal Jozef. Rád by na tento problém upozornil vedenie polikliniky Žilpo a dozvedel sa, ako ho budú riešiť.
Podobnú negatívnu skúsenosť mal totiž zo začiatku aj so sanitkami, ktoré unavených pacientov po dialýze odvážali domov. „Spočiatku pre nás posielali staré, rozhegané sanitky, ktoré boli hodné akurát do šrotu. Hučalo to v nich ako v tanku, smrdel v nich benzín a museli sme takto cestovať 80 kilometrov,“ spomína na nepríjemnú skúsenosť Jozef. Situácia sa však zlepšila po upozornení riaditeľa firmy, ktorá sanitky zabezpečovala. „Urgoval som uňho túto situáciu a musím povedať, že sa to veľmi zlepšilo. Odvtedy nám posielajú už len dobré sanitky. Bol by som ale rád, keby sa pre ťažko chorých pacientov, a nielen tých po dialýze, zlepšila situácia aj s nepohodlnými železnými sedačkami na chodbách polikliniky,“ dodal Jozef.
Podľa Adriána Kuku (na snímke), asistenta riaditeľa polikliniky Žilpo, je problém v tom, že všetci slušní pacienti doplácajú na pár vandalov. „Predtým sme mali aj my všetky lavice čalúnené a látkové. Každá jedna stála asi 8-tisíc korún.“ Podľa jeho slov na pár takýchto vandalov doplácajú pacienti a aj klinika. „Poškodzujú lavice, okopávajú steny, píšu po dverách, žiarovka na chodbe vydrží len tri dni a potom ju ukradnú. Miznú dokonca aj poklopy z WC a ukradnuté sú aj kohútiky. Je to globálny problém,“ uviedol asistent riaditeľa.
Dodal, že doposiaľ sa stretli len s pozitívnym ohlasom na nové lavice. „Látkové nevyhovujú normám a koženkové pacienti – vandali za pár mesiacov poškodili. Poškodené lavice sa už nedajú hygienicky udržiavať. Zdravotnícke zariadenia podliehajú prísnemu hygienickému režimu zo zákona, preto naša spoločnosť vybavila polikliniku kovovými lavicami. Myslíme si, že obyvatelia nášho regiónu si zaslúžia vysoký hygienický štandard, ktorý tieto lavice spĺňajú. Ide nám najmä o ochranu zdravia obyvateľstva. Týmito kovovými lavicami sú bežne vybavené zdravotnícke zariadenia v zahraničí. Spoločné priestory vrátane chodieb sú dostatočne vykurované.“ Kuka hovorí, že kovové lavice plánujú kupovať aj v budúcnosti. Jedna stojí okolo 8-tisíc Sk. „Aj keď si uvedomujeme, že všetci nebudú nikdy spokojní a mrzí nás to. Vandali by si ale mali predovšetkým uvedomiť, čo svojím konaním ostatným spôsobujú.“