Niekedy ma šokuje, čo všetko sa dá urobiť

Narodil sa v Čadci. Detstvo prežil striedavo v Prešove a Martine. S rodinou sa natrvalo usadili v Žiline, až keď začal chodiť na gymnázium.

Medzi obúbený návrh Stanislava Krmárika patrí konferenné centrum spolonosti Graphisoft.Medzi obúbený návrh Stanislava Krmárika patrí konferenné centrum spolonosti Graphisoft. (Zdroj: archív S. K.)

Rozhodol sa odísť študovať architektúru na Technickú univerzitu do Bratislavy, kde ho prijali. Po skončení odišiel do českej metropoly, tam sa architektúrou živí už viac ako desať rokov. S manželkou Stellou vychovávajú dcéru Adelku. Žilinčan Stanislav Krčmárik (35).

Už počas štúdia ste vedeli, že sa chcete uplatniť mimo Slovenska, alebo kedy vo vás dozrelo rozhodnutie odísť za hranice krajiny?
Pôvodne som rozmýšľal, že zostanem na Slovensku. V piatom ročníku na vysokej škole sme robili súťaž na Národnú banku Slovenska. Architekt, ktorý túto súťaž vyhral, hľadal mladého a začínajúceho architekta, ktorý sa podieľal na niektorom zo súťažných projektov, a tak mi ponúkol prácu. Finančné podmienky boli, bohužiaľ, neprijateľné, tak som sa rozhodol odísť do Čiech.
Ako si spomínate s odstupom času na váš začiatok?
Začal som pracovať v prestížnom ateliéri v Prahe pri známom českom architektovi. Išlo o veľký ateliér, ktorý v tom čase staval rozsiahle administratívne a obchodné budovy prevažne v centre mesta. Bola to zaujímavá a užitočná skúsenosť. Výhodou bolo, že som mal možnosť sa zoznámiť so všetkými fázami projekčnej práce vrátane realizácie stavieb.
Môžete sa pochváliť aj nejakou budovou, ktorú by sme mohli poznať?
Áno, štadión Slávie Praha v Edene, ktorý je v súčasnej dobe v realizácii, Longin Bussines Center a pracoval som tiež na časti budovy Palace Euro realizovaný v Prahe – Novom Meste. To sú také najznámejšie projekty. Potom je to množstvo malých projektov.
V súčasnosti máte vlastný ateliér.
Áno, spolu s kolegom sme ho pred šiestimi rokmi založili. Začiatky boli ťažké, ale držali sme sa našej hlavnej idey a tou je skutočnosť, že klientom musíme predovšetkým poskytnúť kvalitné služby od štúdie až po samotnú realizáciu a od uvažovania o investícií až po kolaudáciu. Dúfam, že sa nám tento cieľ zatiaľ darí napĺňať.
Nechajú si klienti poradiť, alebo vás väčšinou nútia realizovať ich predstavy?
Zo začiatku to bolo ťažšie. Dnes už klienti viac spolupracujú, majú väčší prehľad o stavebnej produkcii, sú náročnejší a z toho vyplývajú i ďaleko konkrétnejšie požiadavky, takže vyhľadávajú rady architekta. Pravdepodobne to ovplyvnil „boom“ stavania rodinných domov. Ľudia sa často stretávali s neriešiteľnými problémami, a tak začalo pribúdať tých, ktorí vítajú možnosť konzultácií nad projektom a nechajú si poradiť konkrétne riešenie nielen estetické, ale i technické.
Museli ste už aj odmietnuť investora, pretože ste sa nestotožnili s jeho predstavami?
Áno, aj to sa už stalo. V súčasnosti veľa investorov už pozná našu prácu, a tak vedia, čo môžu od nás očakávať. Nejaké vážnejšie rozpory sa snažíme odstrániť hneď na začiatku v priebehu konceptu alebo štúdie.
Aké sú vaše ambície alebo profesionálne sny?
Mojím veľkým snom je zúčastniť sa profesionálne zorganizovanej a regulérnej súťaže.
Tie, ktoré sa konajú, sú neprofesionálne?
Nemôžem hovoriť všeobecne, ale niektoré moje skúsenosti tomu nasvedčujú. Naposledy som sa zúčastnil súťaže na Národnú banku v Prahe. Organizátorom sa podarilo zničiť niekoľko modelov a nikto o tom súťažiacich ani neinformoval a ani sa im neospravedlnil. Doteraz je odbornou verejnosťou spochybňované hodnotenie týchto súťažných prác. Ani my sme nemohli prezentovať model, čo bolo pre nás výraznou nevýhodou. Ako architekt naopak vyhľadávam situácie, v ktorých môžem svoje diela konfrontovať, pretože to je cesta, ktorá ma v tvorivosti posúva stále viac dopredu.
Existuje projekt, na ktorý ste špeciálne pyšný?
Pyšný som na súťažný návrh konferenčného centra spoločnosti Graphisoft v Budapešti, ktorý sme navrhli v spolupráci s architektom Jánom Kostriánom a architektonickým ateliérom Zero Zero z Prešova.
S akými materiálmi najradšej robíte?
Konštrukčne je to tehla, betón a poprípade drevo. A čo sa týka povrchových úprav, tak drevo, sklo, oceľ. Niekedy aj v takých surovejších povrchoch. Nerád používam plasty.
V súčasnosti vraj pracujete aj na nejakých stavbách v Žiline.
Ide o projekty, o ktorých by som momentálne nerád hovoril, ale dúfam, že ich budem môcť Žilinčanom čoskoro predstaviť.
Ako vnímate vplyv stavby, ktorú idete realizovať na životné prostredie?
Priznám sa, že túto otázku nemám rád. Navyše by som sa nerád pasoval do úlohy nejakého tvorcu životného prostredia. Prostredie, v ktorom je stavba umiestnená, je súhrnom množstva faktorov a ja môžem ovplyvniť len jej časť. Síce môžem do životného prostredia výrazne zasiahnuť, ale tiež len toľko, koľko mi dovolia okolnosti. Stavba by mala predstavovať kultúrnu a ekonomickú situáciu danej lokality. Je to o veľkej diskusii a kompromisoch s klientami. To, čo vidím na konci, býva niekedy aj pre mňa príjemným prekvapením nad výsledkom dlhodobého procesu vývoja projektu.
K práci pristupujete skôr progresívne alebo umiernene?
Nechcem byť progresívny a sledovať trendy za každú cenu. Architektúrou sa živím, a preto sa snažím nájsť vhodný kompromis medzi estetikou, funkčnosťou a ekonomikou.
Ako by ste pomenovali súčasné trendy v architektúre?
Nerešpektuje sa koncept a prostredie. Architekti sa snažia urobiť ikonu, logo a zvýrazniť individualitu. Samozrejme, na niektorých miestach v meste to ide, ale nemôžeme všetci architekti robiť takýmto spôsobom každý objekt, veď to by bola cesta do pekiel. Architektúra, ktorá sa snaží rešpektovať životné prostredie a doslova nevytŕča, je v súčasnosti akoby nezaujímavá alebo menej kvalitná. Žiaľ, to je dnešný trend. Ja si to však nemyslím. Stále vidím veľkú možnosť urobiť výborný dom, aj keď budem umiernený k prostrediu a budem ho rešpektovať.
Ktorá žilinská stavba je podľa vás najlepšie a najhoršie architektonicky riešená?
Podľa mňa je perlou a dlho zostane aj napriek svojmu dezolátnemu stavu Synagóga neológov (v súčasnosti Kino Centrum) od Petra Behrensa a z tých novších sa mi páči bytový dom Skelet na Priekope od Ľubice Koreňovej. No, a z tých nešťastných? To je jednoduché! Je to znehodnocovanie verejného priestoru, chaos a nekoncepčnosť zástavby.
Chcete povedať, že v Prahe sa také veci nestávajú?
Aj tam sa také veci dejú, ale nie až v takom rozsahu ako v Žiline alebo Bratislave. Praha je zapísaná v zozname UNESCO, a tak mnohé veci nie sú akceptovateľné a aspoň na základnej úrovni tam funguje opravný mechanizmus. Zatiaľ čo spomínané slovenské mestá sú voľným poľom pre záujmy investorov. A asi čo najviac nepochopím, že si Žilinčania nechali zlikvidovať zelené a parkovné plochy. Niektoré projekty zašli až tak ďaleko, že nerozumiem, prečo neboli doteraz podané trestné oznámenia na ľudí, ktorí sú za tento stav zodpovední. Niekedy ma šokuje, čo všetko sa dá urobiť.

SkryťVypnúť reklamu

Stanislav Krčmárik bude jedným z hostí Architektonického života Žiliny, ktorý organizuje Nadácia 21. storočia v pondelok 23. apríla o 17.00h v hoteli Holiday Inn.

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 316
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 765
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 889
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 582
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 351
  1. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  2. Juraj Kumičák: Kolaborant
  3. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  4. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  6. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  7. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  8. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 654
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 506
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 373
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 644
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 363
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 345
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 038
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 421
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Vodič odišiel z miesta nehody.

Zachytiť ste ho mohli v pondelok poobede.


Ilustračné foto.

Plánujú kroky na likvidáciu predaja.


  1. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  2. Juraj Kumičák: Kolaborant
  3. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  4. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  6. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  7. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  8. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 654
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 506
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 373
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 644
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 363
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 345
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 038
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 421
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu