O zmenách, ktoré nastali v štruktúre Oblastného futbalového zväzu (ObFZ) Žilina, ale aj o záujme mládeže o futbal v regióne, či skvalitňovaní podmienok na ihriskách v obciach hovoríme s Igorom Krškom (na snímke), predsedom ObFZ Žilina.
Technická komisia bola rozdelená na niekoľko ďalších komisií, čo je ich úlohou?
Po nástupe do funkcie, zvolení novej rady a výkonného výboru došlo aj k určitým organizačným zmenám, pri ktorých sme sa snažili zjednodušiť a skvalitniť prácu. Bola vytvorená Športovo-disciplinárna komisia (ŠDK), kde došlo k zlúčeniu bývalej Športovo-technickej, Disciplinárnej komisie a Komisie mládeže. Druhou vetvou bola Technická komisia, ktorá mala pod sebou Trénersko-metodický úsek, Organizačný úsek, Úsek rozhodcov , Matrično-registračný a Hospodársky úsek. Prax však ukázala, že pre priame riadenie Výkonným výborom bez medzičlánku je praktickejšie a Rade ObFZ bol predložený návrh na zrušenie Technickej komisie a jej úsekov a vytvorenie komisií: komisia rozhodcov, trénersko-metodická, hospodárska komisia a matrično-registračná. Spolu s ŠDK má teraz ObFZ päť komisií, ktoré sú priamo riadené Výkonným výborom. Jednotliví predsedovia spadajú priamo pod výkonný výbor, bez medzičlánku
Ako to vyzerá s podmienkami na jednotlivých ihriskách, lepšia sa, alebo nie?
Začali sme s osvetou a povedali si, že ak majú mať súťaže vyššiu úroveň, musia mať aj svoje sociálne zázemie. Už v prihláške do súťaže sa kluby zaväzujú, že splnia určité kritériá, ktoré sa týkajú kvality hracích plôch, sociálnych zariadení, počtu mládežníckych družstiev na to, aby mohli hrať v I., II. Alebo III. triede. Ak tieto podmienky nie sú vytvorené, tak môžu hrať len triedu, pre ktorú spĺňajú dané podmienky, resp. hrať na inom ihrisku. Tento rok považujeme za prestupný v tejto oblasti, kde sme ešte v niektorých prípadoch dali čas na splnenie podmienok Na budúcu sezónu už budeme tvrdo požadovať splnenie podmienok príslušných k jednotlivým súťažiam.
Majú mladí v regióne ObFZ Žilina záujem o futbal?
Myslím, že sme jednou z mála oblastí v rámci Slovenska, kde dochádza k zvyšovaniu počtu družstiev v mládežníckych kategóriách. Pred týmto súťažným ročníkom sme rozšírili dorastenecké triedy na tri, čo predstavuje budúci potenciál pre mužský futbal. Druhá dorastenecká trieda sa rozdelila na A a B, ale máme aj „dvojičkovú“ súťaž žiakov, čo je v rámci oblastí výnimočné. Ako jeden z mála regiónov máme nárast mládežníckych futbalových klubov, ale aj počtu seniorských družstiev.
Slovenský futbalový zväz poskytol lopty pre mládežnícke kluby, ako ich rozdelíte?
Mala by to byť určitá odmena za prácu klubov s mládežou, preto ObFZ Žilina schválil kritériá, komu budú lopty pridelené. Princípom je mládežnícke družstvo - jedna lopta. Obrazom kvality klubu a kvality prístupu k mládeži je aj plnenie futbalových noriem a férový prístup k súperom, divákom, rozhodcom a výchova mládeže. Preto sú neakceptovateľné také porušenia futbalových noriem, ako je hrubé nešportové správanie sa funkcionárov, divákov, nenastupovanie na stretnutie, resp. štart hráča na cudzí registračný preukaz (hráč „načierno“). Výkonný výbor rozhodol, že klubom, ktoré porušili futbalové normy v týchto oblastiach, lopty nebudú pridelené. V prvom rade musia skvalitniť svoju prácu a prístup nielen voči ObFZ, ale hlavne voči súperom a samým sebe, svojim hráčom.