Viac o tejto súťaži, ako aj o tom, prečo chodí na ryby, hovorí Juraj Lučaník (na snímke), rybár, člen Základnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Vlčince a vedúci obchodu s rybárskymi potrebami.
Ako ste sa dostali k rybárčeniu?
Dostal som sa k nemu cez môjho svokra, ktorý začal chytať ryby o pár rokov skôr ako ja a on ma do toho „natiahol“. Tento koníček mi tak trochu učaroval, preto som sa mu začal venovať viac. Otvoril som si obchod s rybárskymi potrebami. Samozrejme, že popri práci chodím ďalej aj na ryby. Rybárom som približne od roku 1991.
Čo poviete na to, že niektorí ľudia volajú rybárov „tichí blázni“?
Viem, že takto rybárov volajú, ale myslím si, že to nie je úplne presné, pretože niektorí rybári vedia byť aj pri vode poriadne hluční a vedia tam narobiť poriadny cirkus. Skôr si myslím, že chlapi majú k rybačke alebo k poľovačke blízko, pretože v každom je zakódovaný pud lovca. Preto radi experimentujú, radi chytajú nejaké zvery. Bude je to v tom, že každý chlap je trochu aj lovec.
Na čom záleží na rybárskej súťaži? Čo odlišuje úspešného rybára od menej úspešného?
V prvom rade je to o skúsenostiach. Nejde len o to rybu chytiť a zaseknúť. Umenie je ju potom zdolať a vyloviť. Ako pri každom športe, aj medzi rybármi je určitá rivalita. Každý chce chytiť väčšiu rybu, ako jeho kamarát alebo sused. Na pretekoch to tak musí byť. Ale na druhej strane sa zas nejde do nejakých extrémov. Skôr si ľudia chodia k vode oddýchnuť.
V Brodne na súťaži sa budú chytať pstruhy dúhové, ale to nie je voda na pstruhy.
Je to kaprová voda, väčšinou je tam kapor rybničný, ktorý sa tam pravidelne každý rok napúšťa. S nápadom, že by sme tu mohli urobiť preteky v love pstruha dúhového, prišiel môj dlhoročný kamarát Roman Grešák. Prvý ročník sa konal pred tromi rokmi a tento nápad sa celkom dobre uchytil, preto sa bude o chvíľu konať už tretí ročník týchto pretekov. Pstruhov sa tam napustí toľko, že je dosť pre každého. Minulý rok chytil rybu každý. Úžasné bolo pozerať sa, ako malé deti zasekli rybu a aj ju vytiahli. To je možno jediný prípad, kde sa im to môže podariť. Tieto pstruhy sú aj vo Váhu, ale tam sa ťažko chytajú, lebo je to otvorená voda.
Minulý rok sedeli okolo rybníka v Brodne súťažiaci takmer okolo celého jazierka.
Prekvapení sme boli už počas prvého ročníka, kedy boli vypredané všetky miesta. Na druhej strane, takýchto pretekov už v Žiline a okolí toľko nie je. Obyčajne sa tu konali kaprové preteky pri Celulózke. My sme spravili niečo podobné na rybníku v Brodne, kde je ideálne miesto pre tento druh súťaže. Okrem toho budú 1. mája kaprové preteky na rybníku v Strážove a potom 5. mája Dúhové Brodno.
Sú nejakí favoriti, o ktorých sa predpokladá, že by mohli tento rok v Brodne zvíťaziť?
Tam je to otvorené, ťažko niekoho dať do úlohy favorita. Stalo sa, že povyhrávali aj takí chlapi, na ktorých by to nikto nepovedal. Je to hlavne o šťastí, na takejto súťaži si zachytá doslova každý.