Streda, 31. máj, 2023 | Meniny má Petronela, Petrana

Otvorenosť, kreativita a modernosť

Základná škola Belá, Oslobodenia 165, okres Žilina sa nachádza v strede terchovskej doliny.

V tomto roku oslávi svoje 55. narodeniny. Od školského roku 1996/1997, v rámci strategickej koncepcie v horizonte roku 2009, sa zamerala na rozvoj svojich profilujúcich oblastí: výchovno-vzdelávací proces, šport /futbal/, cudzie jazyky, ľudové tradície, mimoškolská záujmová činnosť. Škola žije nápadmi, projektmi a perspektívami. O tom všetkom sme sa rozprávali s riaditeľom Jozefom Šugárom (na snímke).

Aká je Základná škola v Belej?
Sme verejnou organizáciou, kde vo vzájomne súvislých vzťahoch a väzbách pôsobia žiaci, učitelia, prevádzkoví pracovníci, rodičovská verejnosť a príslušné zodpovedné inštitúcie. Krédom nášho vedenia je otvorenosť pre všetkých a zmena tradičnej školy na modernú.
Skúste sa opísať.
Sme modernou školu, ktorá je pripravená naplniť všetky požiadavky verejnosti zamerané na odbornosť a úroveň vzdelania, rozvoj talentu žiakov, mimoškolských záujmových aktivít a utváranie optimálnych podmienok pre kvalitný výchovno–vzdelávací proces.
Aké sú vaše ciele?
V prvom rade chceme pripraviť všetkých absolventov našej základnej školy na úspešné zvládnutie požiadaviek úrovne stredného vzdelávania v oblasti vedomostnej, špecifickej i v získavaní jednotlivých praktických zručností a návykov. Pod špecifickou oblasťou rozumieme šport, jazyky a kultúra. Veľmi nám však záleží aj na rozvíjaní miestnych ľudových tradícií
Iste sú však aj veci, ktoré vás trápia.
Tu by som na prvom mieste spomenul nedostatok vyučovacích kapacít. Očakávame však, že sa nám úspešne podarí presadiť projekt nadstavby školy z prostriedkov Európskej únie v rámci základnej infraštruktúry pod názvom Do Európy rozvojom vzdelanosti a kultúry v obci Belá. Jeho aktualizáciu predložíme tento rok.
Ale určite sa máte aj čím pochváliť?
Každoročne pod záštitou starostu obce Ivana Dvorského vyhodnocujeme súťaž o najlepšieho žiaka školy. V školskom roku 2005/2006 to boli Lenka Muráriková (8. A), Patrik Kolčák (7. A)
a Zuzana Šuštiaková (9. A). Ako odmenu dostali knihy, diplomy a detské vkladné knižky. Naši žiaci sa pod odborným vedením pedagogických pracovníkov aktívne a úspešne zapájajú aj do predmetových súťaží a olympiád. Úspech sme za posledný rok dosiahli na úrovní okresných kôl Pytagoriády, matematickej i geografickej olympiády, dvaja žiaci boli na olympiáde z nemeckého jazyka. Máme aj dobrých výtvarníkov a speváčky. Do celoslovenského finále detskej superstar postúpili Lenka a Natália Martošové. A mohol by som menovať aj ďalších.

SkryťVypnúť reklamu


Futbal je v Belej športom číslo jeden
Nosnou časťou športového života školy je projekt športových tried so zameraním na futbal. Tento sa začal v školskom roku 1996/97 a je určený pre talentovaných žiakov z terchovskej doliny. Škola má 5 športových tried (ŠT), v ktorých sa pripravuje 70 nádejných futbalistov. Tí sú zároveň mládežníckou základňou FK Belá. Činnosť športových tried koordinuje vedenie školy v súčinnosti s radou pre športové triedy a Futbalovým klubom Belá. Žiaci ŠT hrajú v II. žiacku slovenskú futbalovú ligu. „Vari najvýznamnejšie úspechy sme dosiahli v rokoch 2006 a 2007. V slovenskom finále v malom futbale sme skončili tretí, vo futsale sme získali titul majstra kraja a v okresnom finále 9. ročníkov v Rosinkách sme tiež zvíťazili,“ pochválil svojich futbalistov riaditeľ školy Jozef Šugár. Najmladší žiaci hrajú slovenskú ligu prípraviek. Pod záštitou starostu obce Belá Ivana Dvorského a firmy Belstav Praha tu organizujú každý rok medzinárodný futbalový turnaj Belstav Cup. Tento rok, 10. mája, tu privítajú tímy z Ružomberka, Dubnice, Vítkovíc, výber SsFZ i hostí z Bialsko Bialej. V škole pracuje aj Školské športové stredisko so zameraním na futbal, ktoré má dve oddelenia a 32 žiakov. „Mimoriadny prínosom pre rozvoj športu na našej škole je viacúčelové ihrisko s umelou trávou v areáli školy. Jeho výstavbu zrealizoval Obecný úrad a Obecný podnik Belá a začiatkom novembra minulého roku ho slávnostne otvoril predseda vlády SR Róbert Fico,“ zaspomínal na minulý rok riaditeľ školy. Nie sú to, samozrejme, jediné aktivity futbalistov. V januári pre futbalistov zo školy zabezpečilo vedenie obce a FK besedu so slovenským reprezentantom a hráčom Sparty Praha Radovanom Zábavníkom, bývalým hráčom MŠK Žilina.

SkryťVypnúť reklamu

Motto školy
Škola je o múdrosti slov, bohatstve myšlienok, sile ducha, zručnosti a šikovnosti tela, symbióze, vzájomných vzťahov žiakov, učiteľov a občianskej verejnosti.

Filozofia školy
Otvorenosť, kreativita, odbornosť, humánnosť,
perspektívnosť a úspešnosť.
Koncepcia školy
•Je postavená na úspešnosti jej profilujúcich oblastí:
•úspešné výsledky vo výchovno-vzdelávacom procese,
•v profesijnej orientácia a zaradení žiakov,
•školský klub detí (2 oddelenia),
•športové triedy so zameraním na futbal (5. - 9. ročník),
•školské športové stredisko (futbal – 2 oddelenia),
•výučba cudzích jazykov (angličtina, nemčina) od 1. ročníka ZŠ,
•od školského roku 2007/08 s rozšíreným vyučovaním,
•školské stredisko záujmovej činnosti – rozvoj mimoškolskej
•činnosti žiakov v záujmových útvaroch (krúžky, herňa),
•individuálna integrácia žiakov,
•rozvoj ľudových tradícií (spev, tanec, hudba),
•medzinárodná družobná spolupráca škôl Poľsko a Srbsko-Čierna Hora,
•projekty.
Stručná štatistika
Od 1. apríla 2002 má škola právnu subjektivitu, od 1. júla toho istého roku je jej zriaďovateľom obec Belá. ZŠ v Belej veľmi dobre spolupracuje s obecným úradom, obecným školským úradom, obecným podnikom, športovým klubom, inštitúciami a podnikateľskými subjektmi v obci Belá.
Počet žiakov – 502
Počet tried – 23
Počet športových tried (futbal) – 5
Školské športové stredisko – 2 oddelenia
Školské stredisko záujmovej činnosti – 501
Záujmové útvary – 53
Počet pracovníkov školy – 63
Budovy ZŠ – 2
Telocvičňa – 1
Školská jedáleň – 1
Ihrisko s umelou trávou – 1
Najdôležitejšia je odbornosť
„Vo výchovno-vzdelávacom procese máme radosť zo súčasnej odbornosti vyučovania. Podporujeme odborný rast pedagogických pracovníkov formou ďalšieho vzdelávania,“ informoval nás riaditeľ školy Jozef Šugár. Niet sa potom čo čudovať, že v minulom školskom roku boli všetci deviataci po prijímacích pohovoroch na stredné školy a stredné odborné učilištia prijatí. Žiaci 9. ročníkov z Belej boli úspešní aj v Monitoroch 9. Vlani prekročili celoslovenský priemer zo slovenského jazyka 6,9 percenta a z matematiky o 8,1 percenta. Na tých posledných, tohtoročných dokonca o 12,3 (Sj) 9,7 (M) percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Školský klub detí
V Základnej škole v Belej pracujú aj dve oddelenia školského klubu detí (ŠKD), kde chodí spolu 68 žiakov. Klub zabezpečuje mimoškolskú činnosť žiakov a ich prípravu na vyučovanie. „Prostredníctvom ŠKD sme sa v roku 2006 zapojili aj do humanitárnej pomoci v projekte „Pomôžte Beruške“, v súčinnosti s televíziou Markíza formou finančnej zbierky. Tento projekt inicioval Žilinský samosprávny kraj,“ priblížil činnosť klubu riaditeľ školy. .

Projekty, ktoré pomáhajú
V realizácii je úspešný projekt Márie Holúbkovej v Otvorenej škole Škola pre budúcnosť – Orange. Má názov Hľadajú sa poklady – kto ich nájde, kto ich objaví.
V procesnom konaní sú aj ďalšie projekty:
Eurofondy – školská infraštruktúra – Do Európy rozvojom vzdelanosti a kultúry v obci Belá. Projekt je po splnení podmienok zaradený v zásobníku projektov pre obdobie 2007-2013 a prebieha etapou aktualizácie.
Európsky sociálny fond - Naša budúcnosť je v rukách našich detí – nová výzva 2007-2013.
Operačný program - vzdelávanie MŠ-SR nová výzva 2007-2013 – Premena tradičnej školy na modernú.
Otvorená škola – Šport 2007 so zámerom doplniť materiálno-technickú základňu a vybavenosť školy v oblasti telesnej výchovy a športu.
Šport pre všetkých 2007 – na rozvoj infraštruktúry v oblasti športu v areáli ZŠ, dobudovanie viacúčelového športového ihriska s umelou trávou a relaxačného strediska pri telocvični ZŠ. Enviroprojekt 2007 – MŠ-SR so zameraním na ochranu životného prostredia v obci a regióne

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 5. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 7. V Bratislave sa koná Globsec
 8. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 1. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 2. Kolektívne vyjednávania v skupine Chemosvit
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu?
 4. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 5. Pacientom so sklerózou multiplex dokážu skvalitniť život
 6. Slováci radi investujú s bankami
 7. Content agency mení svoje meno na Contedy
 8. Ako správne napúšťať bazén
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 090
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 941
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 8 033
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 278
 5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 4 977
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 650
 7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 477
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 034

Blogy SME

 1. Radko Mačuha: Háveď
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja
 3. Irena Šimuneková: Veľký vrch
 4. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Dospelí pacienti s SMA sa dočkali liečby
 5. Julius Kravjar: Porovnanie umelej a ľudskej inteligencie z „pera“ ChatGPT
 6. Jozef Sýkora: My na to máme! Tak za to poďme bojovať.
 7. Martina Paulenová: Považský hrad - ako vychovať malého turistu
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ?
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 795
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 92 079
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 35 620
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 490
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 440
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 8 546
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 490
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 436
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Turistovi resustitácia nepomohla.


8 h

Incident sa zaobišiel bez zranení.


12 h
Záchranná akcia s tragickým koncom.

Turisti by nemali preceňovať svoje sily.


14 h
Ostrov Mljet.

Chorvátsko má 1244 ostrovov, z toho len necelých päťdesiat obývaných.


14 h

Blogy SME

 1. Radko Mačuha: Háveď
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja
 3. Irena Šimuneková: Veľký vrch
 4. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Dospelí pacienti s SMA sa dočkali liečby
 5. Julius Kravjar: Porovnanie umelej a ľudskej inteligencie z „pera“ ChatGPT
 6. Jozef Sýkora: My na to máme! Tak za to poďme bojovať.
 7. Martina Paulenová: Považský hrad - ako vychovať malého turistu
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ?
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 795
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 92 079
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 35 620
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 490
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 440
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 8 546
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 490
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 436
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu