Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v Štiavniku

Vychádzame z dlhodobých projektov Štiavnik je najväčšou obcou bytčianskeho regiónu. Pri poslednom sčítaní ľudu tu žilo 4 091 obyvateľov, rozloha katastra je 5 500 hektárov.

(Zdroj: autorka)

Vychádzame z dlhodobých projektov
Štiavnik je najväčšou obcou bytčianskeho regiónu. Pri poslednom sčítaní ľudu tu žilo 4 091 obyvateľov, rozloha katastra je 5 500 hektárov. Domy sú nastavané popri riečke Štiavničke. Od konečnej zastávky autobusu po hranicu s obcou Hvozdnica meria obec asi 12 kilometrov. I keď sa zdá, že je na konci sveta, žijú tu ľudia, ktorí vedia čo chcú. Najlepšie o tom vie starosta Štefan Pucko. Veď obec vedie už dvanásť rokov.

Je po komunálnych voľbách, vy ste sa opäť stali starostom Štiavnika. Skúste zhodnotiť to predchádzajúce volebné obdobie?
Som starostom už štvrté volebné obdobie. Keď mám hodnotiť posledné štyri roky, tak som veľmi rád, že sa nám podarilo skolaudovať 20-bytovú jednotku, pretože v našej obci je neutíchajúci záujem o bývanie. Veľa mladých ľudí si dáva žiadosti na obecný úrad, v tomto čase ich evidujeme asi päťdesiat. Dlhodobo pripravujeme zámery v oblasti cestovného ruchu, kde sme v rámci európskych finančných prostriedkov získali podporu na prípravu študijných podkladov pre budúce rekreačné stredisko. Taktiež sme z Interegu tri áčko v spolupráci s Českou republikou boli úspešní pri získavaní finančných prostriedkov a tieto sme využili na spracovanie projektov v spolupráci s českou obcou Velké Karlovice. Tento projekt by mal zabezpečiť vyváženosť medzi oboma republikami, nakoľko oblasť Velkých Karlovíc a jej priľahlých dedín je oveľa lepšie vybavená rekreačnými zariadeniami ako táto oblasť Slovenska, oblasť Javorníkov.
Nebol to váš jediný dlhodobý projekt?
Rozhodne nie. Bolo ich viac. Jedným z nich je aj dokončenie kanalizácie a vybudovanie obecného vodovodu, ktorý budeme robiť so žilinskou vodárenskou spoločnosťou. Začať by sa malo zhruba v priebehu dvoch rokov. Obrovským problémom sú naše komunikácie. Uvedomujeme si, že sú v dezolátnom stave, robila sa plynofikácia, ale práve z toho titulu, že sa bude robiť kanalizácia a vodovod, nebolo by múdre riešenie investovať do ich opráv, tak to len tak látame. Vieme, že ľudí to hnevá a nadávajú. Ja to plne rešpektujem, ale keď sa dokončia dve spomínané stavby, dostanú aj miestne komunikácie, na základe dohody s investorom, nový asfaltový koberec. Musíme to všetci vydržať. Ďalšie veci, ktoré sa pripravili ešte v minulom volebnom období, je projektová dokumentácia na výstavbu kultúrneho domu. Ten, ktorý máme teraz, je už v havarijnom stave. Je to stará historická budova. Rovnako máme hotový aj projekt na rekonštrukciu budovy bývalého obecného úradu na domov dôchodcov, ktorú by sme chceli čo najskôr zrealizovať. Pripravená je aj nadstavba školskej bytovky, kde kvôli rovnej streche zateká a bývanie sa znehodnocuje. Podľa projektu je v podkroví priestor na ďalšie dva byty, ktoré chceme zrealizovať z vlastných zdrojov a svojpomocne.
Ako to chcete všetko vyriešiť?
V prvom rade budeme zháňať financie všade, kde sa len dá. Veľa prác dokážeme urobiť s ľuďmi, ktorých obec zamestnáva na aktivačných prácach. Momentálne ich máme asi päťdesiat. Okrem toho, že udržiavajú poriadok v obci, robia všetky roboty, na ktoré netreba odborné firmy. Teraz, napríklad, natierajú oplotenie na škole, robia tam poriadok okolo kotolne, pretože v škole sa ešte stále kúri klasickým tuhým palivom. V spolupráci s urbárom tu pripravujú drevo na zimu, aby škola ušetrila financie za kúrenie.
Zdá sa to byť dobré riešenie?
Isteže. S týmito ľuďmi sme, napríklad, dokázali zrekonštruovať materskú školu, robili aj na stavbe nového obecného domu, počítame s nimi pri rekonštrukcii domova dôchodcov i pri výstavbe kultúrneho domu. A verím, že nám budú výdatnou pomocou aj pri ďalších investičných zámeroch.

Skryť Vypnúť reklamu

V štiavnickej škole vraj nie je nič nové

Pri našej návšteve Štiavnika sme, samozrejme, nevynechali ani školu. Len sme sa chceli opýtať riaditeľa Rudolfa Pirohu, čo je u nich nového. Odpovedal nám stručne: „Nič. Učitelia učia, detičky sú šikovné, snažíme sa urobiť zmeny v areáli školy, aby sme tu mali pekné športové centrum. Vo výhľade máme veľký športový trávnik s basketbalovým a volejbalovým ihriskom, presunúť pamätník spred školy na iné, možno ešte dôstojnejšie miesto tiež v areáli školy, ale je to veľmi zložité a úradníci pracujú veľmi pomaly.“ Rudolf Piroha je však optimista a má veľkú radosť z toho, že štiavnickí deviataci dopadli v Monitore 9 viac ako dobre. Veľké plány so školou má aj obec. Momentálne najaktuálnejšie je vybudovanie tenisových kurtov a ihriska pre minifutbal, ale vidia aj ďalej. Rozmýšľajú o umelej tráve, mantineloch, aby sa na ihrisku mohol hrať, napríklad, aj hokejbal. „Škole sa venujeme zodpovedne, nielen skvalitňovaniu vyučovacieho procesu, ale aj podmienok v rámci školy,“ ukončil stretnutie Štefan Pucko.
Obecný dom je pre všetkých
Pýchou obce je aj nový obecný dom, kde sa už takmer presťahoval obecný úrad. „Jeho stavba trvala trochu dlhšie, možno 6-7 rokov, ale pritom sme v obci postavili tri nové bytovky. V prvom rade sme riešili veci, ktoré ľudí najviac zaujímajú, bývanie a služby,“ skonštatoval starosta Štiavnika Štefan Pucko. Nakoniec sa nového úradu predsa len dočkali. V súčasnosti sú ešte kde-tu nerozbalené škatule, ale sťahovanie je už v záverečnej fáze. „Ešte sa sťahuje knižnica, archív, zamestnanci si vybavujú nové pracovisko,“ vidí túto veľkú zmenu optimisticky starosta. Budova obecného úradu je na správnom mieste. V centre obce, je tam dobrý prístup a ani starí či chorí ľudia sa nemusia obávať, že sa do kancelárií na prvom poschodí nedostanú. Je tam nainštalovaný aj výťah. Súčasťou je sobášna miestnosť, ktorá môže alternatívne slúžiť ako zasadačka a knižnica, ktorá bude otvorená každý deň a ešte jedna menšia zasadačka, ktorá bude slúžiť aj spoločenským organizáciám.

Skryť Vypnúť reklamu

Škôlku premenili na nepoznanie
Materská škola v Štiavniku sa za posledné dva roky zmenila na nepoznanie. Už tento školský rok, síce s menším sklzom, začínali detičky vo vynovených priestoroch. „Nadstavbou sa zvýšila kapacita škôlky prakticky o sto percent. Teraz tam chodí vyše sto detí a rodičia prihlasujú ďalšie,“ pochválil sa starosta Štefan Pucko. Cez prázdniny v starej časti vymenia drevené okná za plastové, budovu zateplia a dostane novú fasádu. Novú tvár dostane aj priestor okolo škôlky, kde sa dobudujú terasy, miesta na hranie a nové oplotenie. V objekte je aj školská kuchyňa pre školu i škôlku, svoje miesto tu v dvoch triedach našli aj školáci – prváčikovia. „Trochu sa nám podarilo znížiť dvojsmennosť a prechod detí zo škôlky do školy nie je tak psychicky náročný. Vlastne len prejdú do iných dverí,“ dodáva starosta. Finančný rozpočet na túto stavbu bol asi 12 miliónov korún, zatiaľ minuli asi sedem. Vedenie obce počíta, že na okná, fasádu a školský dvor budú potrebovať ďalšie dva milióny. „Všetko sme financovali z vlastných zdrojov a robili svojpomocne. Dokázali sme ušetriť a všetko zrealizovať za dva roky,“ teší sa starosta.
Aká bude budúcnosť Štiavnika?

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa vízií vedenia obce celkom určite dobrá. „Hlavnou prioritou je orientácia obce na cestovný ruch, kde chceme v plnej miere využiť finančné prostriedky na vybudovanie rekreačných zariadení. Ďalej je to bývanie pre mladých a kompletná rekonštrukcia miestnych komunikácií. Spomeniem aj športoviská pre mladých ľudí, aby mali kde aktívne tráviť svoj voľný čas. Potom kultúrny dom a ďalšie veci, o ktorých sme hovorili,“ definoval vízie starosta. Bývalá budova obecného úradu sa zmení na domov dôchodcov. Projekt je hotový už dlhšie, teraz sa vybavuje stavebné povolenie. „Malo by tam byť miesto asi pre 18 ľudí. Predovšetkým pre našich, preto chceme rekonštrukciu robiť v prvom rade z vlastných zdrojov, aby sme mohli priamo ovplyvňovať chod zariadenia a uprednostniť našich ľudí,“ hovorí starosta, ale verí, že sa im v plnej miere podarí využiť aj európske peniaze. Očakáva výzvy, aby obce vedeli, na čo sa budú dať financie čerpať a podľa toho sa zariadiť. Dá sa však predpokladať, že o rok, možno o dva, tu budú mať dom dôchodcov s kompletnou starostlivosť, bývaním pre jednotlivcov i manželské páry, so zdravotnou sestrou, stravovaním, práčovňou, hygienickými zariadeniami. „Sme pripravení tak, aby sa v rámci nového obecného domu mohlo pokračovať zástenou až po ihrisko, to bude náš nový kultúrny dom,“ prezradil plán do budúcnosti starosta. Bude to veľmi rozsiahla a finančne náročná stavba. Tak sa hľadajú cesty a cestičky, ako získať nejaké finančné zdroje, či už z eurofondov, ale sú ochotní siahnuť aj po úvere. „Chceme kultúrny dom čo najskôr postaviť, aby slúžil občanom,“ je rozhodnutý Štefan Pucko. V novom územnom pláne sa počíta aj s lokalitami na výstavbu nových rekreačných zariadení a chát. „Nie sme ani proti väčším ubytovacím zariadeniam,“ hovorí starosta. Štiavnik zatiaľ nie je cieľovou stanicou turistických výletov. Ľudia sem však radi chodia na huby, čučoriedky, maliny. Vedenie obce je presvedčené, že by bola veľká škoda nevyužiť prírodný potenciál a dotiahnuť sem väčší počet návštevníkov. Prvé lastovičky sa už objavili aj v poskytovaní služieb v rámci cestovného ruchu medzi podnikateľmi.

Zaberie aj turistika
Aj v Štiavniku, podobne ako v ostatných obciach regiónu, je medzi športovými aktivitami na prvom mieste futbal. Muži hrajú II. triedu, momentálne sú v tabuľke na prvom mieste. Dorastenci reprezentujú obce v IV. lige, majú tu aj dve mužstvá žiakov. A dokonca aj dievčenskú futbalovú jedenástku. „Tie sú najlepšie zo všetkých. Vlani hrali finále Slovenského pohára, skončili na 2. mieste,“ zasmial sa veselo starosta Štefan Pucko. Aj on, podobne ako riaditeľ školy a tréner futbalistiek Rudolf Piroha, je na dievčatá veľmi pyšný. Futbalu sa venujú intenzívne aj v škole. Už tento týždeň by sa mal v Štiavniku uskutočniť 1. ročník turistického pochodu a starosta verí, že sa z neho stane tradícia.
Aby boli zdravé
Čulý pracovný ruch vládne v týchto dňoch aj na štiavnickom cintoríne. Dominujú mu dve obrovské, viac ako storočné, lipy. Pripomienky obyvateľov smerovali hlavne k obdobiu, keď padajú listy. Preto obec objednala firmu, ktorá teraz robí odbornú preriezku a ošetrenie oboch líp, hoci oba stromy sú zdravé a v dobrom stave. Spílené konáre odpratujú zamestnanci na aktivačných prácach a odvážajú ho rovno do školskej kotolne.
Trápi ich neporiadok
„Najviac nás hnevajú neoficiálne skládky popri cestách, na brehoch Štiavničky, pri plotoch či za chalupami. Rozhodli sme sa proti tomuto nešváru zakročiť ráznejšie,“ našiel riešenie Štefan Pucko a poslanci obecného zastupiteľstva. Členovia komisií prešli celou dedinou a urobili si zoznam „neporiadnikov“. Potom vyzvali ľudí, ktorých sa to týka, aby skládky spred chalúp a z verejných priestranstiev odstránili do konca mesiaca. Ak tak neurobia, je stanovená výška sankcie a majiteľ bude musieť navyše za odpratanie neporiadku zaplatiť obci, ktorá to urobí za neho. „V budúcnosti budeme takéto skládky tolerovať len na základe povolenia a len na krátky čas. Nechápem, že ľudia majú krásne upratané dvory a záhradky, ale, napríklad, štrk a piesok si dajú zložiť niekde k rieke. Aj stavebný odpad vyhodia za plot. Je to znehodnocovanie okolia i životného prostredia,“ odsudzuje takéto správanie spoluobčanov starosta Štiavnika.ŇPOZVÁNKA
Obecný úrad Štiavnik a Centrum voľného času Štiavnik pozývajú všetkých na 1. ročník turistického pochodu pri príležitosti oslobodenia obce Štiavnik. Zraz a prezentácia účastníkov bude v sobotu 28. apríla od 8.00 do 8.30 h pred budovou školy. Trasa: Štiavnik – Doktorovec – Kykula – Čierne – zastávka Jastrabie. Pre každého účastníka je pripravené občerstvenie a účastnícky diplom.
POZVÁNKA
Obecný úrad Štiavnik a Centrum voľného času Štiavnik pozývajú všetkých na 1. ročník turistického pochodu pri príležitosti oslobodenia obce Štiavnik. Zraz a prezentácia účastníkov bude v sobotu 28. apríla od 8.00 do 8.30 h pred budovou školy. Trasa: Štiavnik – Doktorovec – Kykula – Čierne – zastávka Jastrabie. Pre každého účastníka je pripravené občerstvenie a účastnícky diplom.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 6. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 7. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 8. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 9. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 10. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 1. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 4. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 5. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 149
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 483
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 541
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 18 522
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 15 301
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 12 696
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 210
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 638
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 368
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 536
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Stavby budúcnosti s úctou k minulosti pozdvihnú úroveň architektúry mesta

Zaujímavé koncepty prináša dynamická developerská spoločnosť LICITOR.

Putovanie plagátmi Jana Rajlicha ml

Výstava bude prístupná verejnosti aj v novembri.

Pätnásťgólový Jakub Baranovič ťahá Hôrky za postupom

Hoci počas jesene strelil takmer polovicu gólov svojho mužstva, za ťahúňa sa nepovažuje. Vyzdvihuje snahu a bojovnosť svojich spoluhráčov a prezrádza, že v kabíne občas zaznie aj slovíčko postup.

Jakub Baranovič (OFK Hôrky).

Prímestské autobusy budú jazdiť v obmedzenom režime

V krajských autobusoch nezaznamenali ani jeden prípad nákazy COVID-19.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie v liptovských mestách.

V Martine bude obyvateľov testovať 50 odberových tímov

Mesto Martin zverejnilo zoznam odberových miest.

Už ste čítali?