Grantový systém v Žiline pokračuje ďalej. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva (MZ), keď minulý pondelok schválili návrh na vytvorenie a činnosť grantových komisií pre tento rok. Každý poslanec grantovej komisie MZ sa mohol v prípade záujmu stať členom grantovej komisie a zároveň mohol nominovať jedného nezávislého odborníka v danej oblasti. Poslanci schválili komisie pre oblasti kultúry, vzdelávania, športu, zdravotnej a sociálnej oblasti a pre oblasť prostredia mesta a zelene.
Grantový systém (GS) v Žiline obnovili po troch rokoch. Už v roku 2004 ho totiž mesto Žilina na podnet skupiny poslancov vytvorilo. Aj pričinením bývalého primátora Jána Slotu však po dobrom začiatku skončil neslávne. „Podporili sme vyše 130 projektov a rozdelilo sa 3,5 milióna korún,“ uviedol jeden z autorov GS v Žiline Peter Ničík (na snímke). O jeho faktický zánik sa postaral exprimátor, keď na jeho návrh poslanci odhlasovali, že v ďalšom roku naň nedostanú ani korunu. V grantových komisiách pôsobilo viac ako 50 od-
borníkov známych a uznávaných vo svojej oblasti, ktorí robili zadarmo. „Nový grantový systém je pokračovaním toho pôvodného a toho pozitívneho, čo tu už fungovalo v minulosti,“ dodal Ničík.
V roku 2007 mesto vypísalo granty na podporu projektov až v piatich oblastiach. Pre tento rok poslanci v rozpočte schválili na podporu projektov 3 milióny korún. Uzávierka podávania žiadostí o poskytnutie grantovej dotácie je 28. mája. S víťaznými uchádzačmi podpíše primátor Ivan Harman zmluvu o poskytnutí dotácie do konca júna 2007.
Okrem Žiliny funguje grantový systém v regióne v takejto podobe už len v Bytči. Podľa bývalého poslanca Jaroslava Janešíka, ktorý sa podieľal na jeho vzniku a stále je členom grantovej komisie, naň bytčianske mestské zastupiteľstvo už v treťom rozpočte vyčlenilo 350-tisíc korún. Maximálna výška dotácie na jeden projekt je v Bytči 25-tisíc. „Vytvorili sme ho na to, aby sa do kultúry, športu či vzdelávania dostalo viac peňazí na konkrétne projekty a akcie. Za toto obdobie sme podporili niekoľko desiatok projektov rôznych žiadateľov,“ dodal Janešík. V Kysuckom Novom Meste podľa primátora Jána Hartela zatiaľ grantový systém nemajú a v meste nebol ani v predchádzajúcom volebnom období. „V najbližšej dobe ho ani neplánujeme vytvoriť,“ povedal. Primátor Rajeckých Teplíc Peter Dobeš tvrdí, že pokiaľ si to dobré projekty vyžadujú, vedia na ne z mestského rozpočtu prispieť určitou sumou. „Pri tvorbe rozpočtu sme na takéto položky pamätali,“ dodal. Podľa Jána Rybárika z Rajca grantový systém v meste nemajú. „Záujmové skupiny sú podporované na základe ich žiadostí z mestského rozpočtu na základe uznesenia zastupiteľstva,“ uzavrel rajecký primátor.