Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v ZŠ Jarná, Žilina

Preferujeme záujmy našich žiakov Viac ako štyridsať rokov chodí väčšina detí z hlinskej sedmičky do Základnej školy na Jarnej ulici.

(Zdroj: autorka)

Preferujeme záujmy našich žiakov
Viac ako štyridsať rokov chodí väčšina detí z hlinskej sedmičky do Základnej školy na Jarnej ulici. Už v školskom roku 1968/69 sa tu začalo s rozšíreným vyučovaním cudzích jazykov, okrem povinnej ruštiny to bola aj angličtina a nemčina. Dnes má škola štyri budovy, 28 tried, špeciálne učebne chémie, fyziky, cudzích jazykov, hudobnej, technickej a výtvarnej výchovy a tri učebne výpočtovej techniky. Vystriedalo sa tu osem riaditeľov, od roku 1992 je v tejto funkcii Juraj Čorej (na snímke).

Skryť Vypnúť reklamu

Ako vašim deviatakom dopadol Monitor 9 v tomto školskom roku?
Už tradične veľmi dobre. Sme viac ako spokojní. Presné poradie zatiaľ nevieme, ale, napríklad, v minulom školskom roku sme boli najlepší v rámci okresu v matematike i v slovenskom jazyku.
A čo ďalšie úspechy?
Tradične sú vynikajúci naši výtvarníci. Výpočet ich úspechov by zabral veľmi veľa miesta. Môžem však spomenúť 3. miesto Soni Galomičovej v 48. ročníku okresného kola fyzikálnej olympiády v kategórii F, hrdí sme aj na nášho plavca Michala Salaja z 9. C, ktorý na školských majstrovstvách Slovenska v plávaní získal 2. miesto na 100 metrov prsia a 3. miesto na 100 metrov polohové plávania. Verím, že do konca školského roku pribudnú ešte ďalšie úspechy.
Počuli sme aj o vašej úspešnej spolupráci s jednou pražskou základnou školou.
Áno, je zo ZŠ Nad priehradou v Prahe 15. Každý rok zvolíme pre žiakov oboch škôl rovnakú tému projektu, ktorú musia podrobne spracovať a navzájom ju odprezentovať. Vlani to bola, napríklad Záhrada. Tento školský rok sme to však vymysleli trochu inak. Každá škola pracuje na vlastných projektoch, ktoré sa na konci školského roku vyhodnotia a vzájomne odprezentujú. Vedenia oboch škôl sa pravidelne stretávajú dvakrát ročne, samozrejmosťou sú aj stretnutia a výmeny žiakov i pedagógov.
Skúsme spomenúť aj ďalšie aktivity, ktoré organizujete.
Je ich dosť. Chceme, aby naše akcie boli prínosom pre rozširovanie vedomostí a obzoru našich žiakov a musím povedať, že sa tešia veľkej obľube žiakov i rodičov. Robievame jazykové a poznávacie zájazdy do zahraničných miest, rôzne podujatia, napríklad ku Dňu Zeme, Dňu vody, k Svetovému dňu zdravia, besiedku na Vianoce či ku Dňu matiek. Veľmi populárny je aj Deň otvorených dverí pre materské školy, kde sa budúci prváčikovia aktívne zapájajú do budúcich školských povinností. Nesmiem zabudnúť ani na školské kolá v predmetových olympiádach a ďalších vedomostných súťažiach. A sú tu, samozrejme, aj ďalšie mimoškolské aktivity. V škole pracuje 24 krúžkov rôzneho zamerania, ktoré vedú väčšinou naši učitelia. Spolupracujeme aj s niektorými športovými organizáciami, ktoré sa starajú o voľný čas detí. Je to v prvom rade tanečný súbor Lentilky, karate, džudo, kanoe klub, Turistický oddiel Solinky, ale aj Slovenský rybársky zväz. Naši žiaci, ktorí sú členmi týchto oddielov, získali minulý rok tiež veľa ocenení a tituly majstrov Slovenska, Európy i sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Úspechy výtvarnej výchovy pribúdajú
Zlatica Lajčiaková je výtvarníčka telom i dušou. Okrem toho, že v ZŠ na Jarnej ulici v Žiline vyučuje výtvarnú výchovu, popoludní pracuje s nadanými deťmi v piatich oddeleniach výtvarného krúžku, a ak má náhodou trochu voľného času, venuje ho práci s výtvarnými talentami ako externá učiteľka v základnej umeleckej škole. „Mám dobrého manžela a deti sú už dosť veľké,“ odpovedala nám s úsmevom na otázku, či chodí niekedy aj domov. Systematická práca a rozvoj talentu detí musí zákonite priniesť výsledky. A veru s výtvarníkmi sa môže škola na Jarnej ulici Hliny VII len pýšiť. Ocenenia, diplomy sa hrnú zo všetkých strán a z rôznych súťaží. Dnes už väčšinou medzinárodných. Vymenujme len niektoré, ktoré oboslali v tomto školskom roku – Krásna jako kvítka, Dni nádeje, Matičná galéria Snina, Proglas Humenné, Vianočná pohľadnica Dolný Kubín, Dieťa a pes (Poľsko), Lidice, Vesmír očami detí. Keď sme sa v piatok predpoludním so Zlaticou Lajčiakovou rozprávali, pochválila sa nám: „Aj dnes išlo šesť detí do Starej Ľubovne na vyhodnotenie medzinárodnej výtvarno-literárnej súťaže Dúha. Zuzana Veselý, Alexandra Zvrškovcová, Dária Hrabovská, Ondrej Šútor, Nikola Madovčíková a Michaela Gašpieriková donesú odtiaľ všetkých šesť hlavných cien.“ V polovici mája dostanú malí výtvarníci z Jarnej ulice aj ocenenie za kolekciu prác, ktoré poslali do súťaže Zelený svet do Banskej Bystrice. A nakoniec niekoľko mien tých najlepších z najlepších, okrem tých, ktorých sme spomenuli už vyššie. Ivanka Papová (3. C), Monika Straková (6. A), Lenka Matejčíková a Ivanka Papánková (3. C), Tomáš Holub (6. A), Radka Štoderová
(7. D), Gabriela Veselý (4. A), Zuzka Pavelčíková (3. C), Kristínka Kubištová (2. B), Michal Ovšonka (2. A), Zuzka Bulejě a Lucia Rafajová (7. C), Angelika Kršková
(6. C), Denis Valašek (2. A), Zuzana Vojanská (7. C), Marek Wolf (3. A), Matúš Nosáľ, Ivana Hrivová (6. C), Natália Botánová (6. A), Zuzana Marcová (7. D), Daniela Matušková (2. B), Laura Bugáňová (4. C), Simona Krčová (2. A). Nuž a napokon treba spomenúť aj účasť malých výtvarníkov na celosvetovej detskej výtvarnej súťaži v japonskom Tokiu s tematikou ochrany životného prostredia, kde ceny získali Ela Miniariková (9. C) a Martina Mirtová (7. D) a vystavené boli práce Dárie Hrabovskej, Nikoly Saganovej, Gabriely Veselý, Moniky Strakovej, Marka Urbana, Mišky Bednárovej, Katky Kaliskej, Martiny Hrmelovej a Zuzky Szovákovej. A aby sme nezabudli ani na učiteľku Zlaticu Lajčiakovú, tá získala na súťaži Proglas v Humennom Cenu M. Klinčáka za pedagogické vedenie svojich zverencov.

Skryť Vypnúť reklamu

SuperStar na jarný spôsob
Spevácka súťaž Slovensko hľadá SuperStar silno zapôsobila aj na žiakov ZŠ na Jarnej ulici. A tak sa rozhodli, že svoju SuperStar budú mať aj oni. S pomocou učiteľky Heleny Závadskej tu zorganizovali už tretí ročník tejto obľúbenej súťaže. O pár dní čaká „sedmičkárov“ galakoncert najlepších. „Berieme to všetci veľmi vážne. Do školského kola sa prihlásilo 39 detí, do finále sme vybrali jedenásť, ako v ozajstnej SuperStar,“ popísala nám súťaž Helena Závadská. Okrem iných speváčikov sa na galakoncerte predstavia aj víťazi školského kola, dievčence zo
4. C Timea Petesová, Michaela Heglasová a Alexandra Bulejčíková, ktoré sú SuperStar ročníkov 1.-4. a traja chlapci, ktorí dominovali v kategórii starších žiakov. Tomáš Koprda z 9. A a Marek Brxa s Martinom Hudobom zo 6. C. „Záverečný galakoncert je veľkolepé predstavenie s muzikou, divákmi, moderátormi tak, ako to má byť,“ teší sa Helena Závadská a spolu s ňou aj celá škola.

Budú z nich programátori
Základná škola na Jarnej ulici (Hliny VII) má veľmi kvalitné zázemie, čo sa týka vybavenia výpočtovou technikou. Okrem dvoch odborných učební, sú počítače inštalované, napríklad, aj v školskom klube detí. Počítače žiaci využívajú aj pri vyučovaní iných predmetov. „Už od 6. ročníka pracujú naši žiaci s programom POWER POINT, kde využívajú nielen svoje znalosti z práce s počítačmi. Pri práci s týmto najrozšírenejším prezentačným programom využívajú aj svoje poznatky z teoretických hodín zemepisu,“ prezentovala šikovnosť možno budúcich programátorov učiteľka Katarína Žatkuliaková. Projekty, ktoré žiaci vypracujú, sú na veľmi vysokej úrovni. V tomto školskom roku vyhlásili súťaž o najlepší projekt, ktorý bude zverejnený aj na webovej stránke školy.

Škola je aj životné prostredie
Pred vyhodnotením je celoškolská súťaž s názvom Škola je tiež naše životné prostredie, ktorú vyhlásilo vedenie školy v rámci environmentálneho projektu Zdravá škola. „V rámci súťaže sa hodnotí zber použitého papiera, ktorý robíme dvakrát ročne. Ďalej by mala každá trieda, ktorá chce v súťaži uspieť, zasadiť v areáli školy jeden ihličnatý stromček, zapojiť sa do jarného upratovania a starať sa o zeleň v budove školy,“ porozprávala nám zástupkyňa riaditeľa Amália Walterová. Vyvrcholením bude určite spoločný školský bilboard na tému Zachráňte Zem, ktorý bude zdobiť jednu zo stien učebne výtvarnej výchovy. „Bude mať rozmery asi 3 x 9 metrov,“ doplnila informáciu Amália Walterová. V rámci environmentálnych projektov škola úzko spolupracuje aj so Správou národného parku Malá Fatra vo Varíne.

Aký je náš cieľ
Naším dlhodobým cieľom bolo a bude zvyšovať vzdelanostnú úroveň žiakov a percento žiakov, ktorí sa zaujímajú o maturitné odbory štúdia. Chceme, aby viac ako 90 percent našich žiakov prijali na stredné školy s maturitou, hlavne na gymnáziá. Chceme si udržiavať popredné umiestnenie v Monitore 9 a stále zlepšovať úspešnosť v olympiádach a v projektoch.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Znalec slovenského brandy
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 785
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 6 031
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 351
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 508
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 508
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 327
 7. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 189
 8. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 150
 9. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 103
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 2 768

Blogy SME

 1. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes.
 2. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju!
 3. Iveta Bakitová: Taliansko - poznávanie známych aj menej známych miest pokračuje
 4. Štefan Vidlár: Autority
 5. Jozef Sitko: Zákonnosť či spravodlivosť? Že by neaktuálna téma?
 6. Anton Kovalčík: Len aby si neublížil(a)!
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 17. - Antarktída a jej zabudnutí objavitelia
 8. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Moderátor Junior: Nezmením a nevyliečim nikoho, ale môžem pomôcť zviditeľniť
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 579
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 076
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 050
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 479
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 907
 6. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 4 880
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 781
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 675
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

ŽSK v spolupráci s ďalšími zamestnávateľmi v kraji zaočkoval už viac než 800 pracovníkov.


TASR 30m
Tréner Žiliny Stanislav Škorvánek.

Po dvoch zápasoch má Žilina skóre 12:3.


3 h

Nenechajte si ujsť ďalší diel LIVE diskusie na tému zelenej energie s fundovanými hosťami už v utorok 28. septembra o 11:00 hod.


17 h

Dočasné riešenie nestačilo. Prácam bude predchádzať geologický prieskum.


24. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Opitý vodič BMW zrovnal so zemou stĺp verejného osvetlenia. Ťažko zranenému vodičovi druhého auta poskytol prvú pomoc hasič mimo služby.


24. sep

Môžete si pozrieť najvzácnejšiu hubu sveta.


22 h

V lokalite nejde o prvý prípad stretnutia s medveďom.


TASR 26. aug

Zároveň bolo začaté trestné stíhanie vo veci prečinu poškodzovania cudzej veci.


SITA 20 h

Blogy SME

 1. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes.
 2. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju!
 3. Iveta Bakitová: Taliansko - poznávanie známych aj menej známych miest pokračuje
 4. Štefan Vidlár: Autority
 5. Jozef Sitko: Zákonnosť či spravodlivosť? Že by neaktuálna téma?
 6. Anton Kovalčík: Len aby si neublížil(a)!
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 17. - Antarktída a jej zabudnutí objavitelia
 8. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Moderátor Junior: Nezmením a nevyliečim nikoho, ale môžem pomôcť zviditeľniť
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 579
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 076
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 050
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 479
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 907
 6. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 4 880
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 781
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 675
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu