Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Dnes na návšteve v Lietavskej Svinnej-Babkove

O obci rozhodujú aj občania Obec Lietavská Svinná-Babkov sa rozprestiera v severnej časti malebných Strážovských vrchov, v doline riečky Svinianka.

(Zdroj: archív)

O obci rozhodujú aj občania
Obec Lietavská Svinná-Babkov sa rozprestiera v severnej časti malebných Strážovských vrchov, v doline riečky Svinianka. Úchvatnú panorámu kraja dotvárajú mohutné lesy, pastvou pre oči sú bralné útvary s prelomovými dolinami. Na skalnom kopci Cibuľník, vo výške 635 metrov nad morom, medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná, je zrúcanina Lietavského hradu, druhého najväčšieho hradu na Slovensku. Od začiatku roka stojí na čele obce nový starosta Štefan Zjavka.

S akým volebným programom ste išli kandidovať na post starostu?
Ja som v podstate ani veľké sľuby nedával. Sľúbil som predovšetkým zlepšiť komunikáciu medzi starostom a občanmi a to, že spoločne vybudujeme športové ihrisko v areáli školy v Lietavskej Svinnej.
Skúsme teda zrekapitulovať, čo sa za posledného polroka v obci udialo?
Aby sme vedeli, čo občanom najviac chýba a na čo sa máme zamerať, dali sme si urobiť prieskum verejnej mienky. Zúčastnilo sa na ňom skoro 70 percent občanov. Veľmi si to vážim, pretože podľa výsledkov vidno, že dianie v obci nie je našim obyvateľom ľahostajné. Z predbežného vyhodnotenia tohto prieskumu vyplýva, že občania v Lietavskej Svinnej vrátane Kňazovej Lehoty si najviac prajú opravu a renováciu miestnych komunikácií (228 hlasov), výstavbu kanalizácie (193 hlasov) a reguláciu potoka (187 hlasov). Obyvatelia Babkova majú priority podobné, rozdiel bol len na treťom mieste, kde si žiadajú nové autobusové zastávky. Momentálne pracujeme na zhotovení Plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce, Územného plánu obce, urbanistickej štúdie časti Záhlodčie a tiež sme začali s Registrom obnovenej evidencie pozemkov. Veľmi by sme chceli kúpiť pozemok pod kultúrnym domom v Lietavskej Svinnej, ktorý patrí urbáru, aby sme mohli žiadať finančné prostriedky z fondov Európskej únie na jeho rekonštrukciu. Začali sme tiež s rekonštrukčnými prácami v kultúrnom dome v Lietavskej Svinnej, kde chceme upraviť jednu miestnosť a prenajať ju pre prevádzku kaderníctva. Chceme, aby naše ženy boli ešte krajšie.
Vo vašej obci vznikol kalendár kultúrnych a športových podujatí. Aký ohlas má medzi ľuďmi?
Myslím, že veľmi priaznivý. Svedčí o tom aj veľká účasť občanov na rôznych podujatiach, ktoré sa doteraz uskutočnili. Či to už boli fašiangy, oslava Medzinárodného dňa žien a Dňa matiek, výstava ornamentov akademického maliara Štefana Leonarda Kostelničáka, ktorú sme robili v spolupráci s Maticou slovenskou. Úplne výnimočná bola naša posledná akcia, váľanie mája. Prajem si, aby aspoň takáto účasť bola aj na podujatiach, ktoré nás čakajú v mesiaci jún. Budú to Požiarno–športové hry detí, Deň otcov a slávnosť pri príležitosti
30. výročia vzniku folklórnej skupiny Cibuľník.
To všetko sú pozitíva. Iste však vašu obec trápia aj problémy, ktoré treba akútne riešiť. Ktoré sú to?
Problémov je určite veľa. Našich občanov najviac trápi stav miestnych komunikácií a tiež skutočnosť, že obec Lietavská Svinná-Babkov bola vylúčená z projektu budovania stokovej siete v Rajeckej doline. Problémy sú však na to, aby sa riešili a verím, že s poslancami sa postupne s nimi dokážeme popasovať.

SkryťVypnúť reklamu

Mládež je v podstate dobrá

Býva zvykom, že mladým ľuďom niekedy akosi nevieme prísť na meno. Nie je tomu inak ani v Lietavskej Svinnej-Babkove. Zdá sa však, že Komisia pre kultúru a šport, ktorá pracuje pri obecnom zastupiteľstve, našla riešenie, ako všetko zmeniť. Jej členovia sa rozhodli, že dajú mladým ľuďom šancu. „Určili sa presné pravidlá a zistili sme, že to pôjde. Deti nás nesklamali. Na jar vznikli dve skupiny detského parlamentu, jedna v Lietavskej Svinnej a druhá v Babkove. Dohromady je tam viac ako sto detí,“ prezradila nám predsedníčka kultúrnej komisie Janka Dubcová. To bolo na jar tohto roku. Teraz je dôležité, aby dospeláci splnili to, čo deťom sľúbili. „V prvom rade je to miestnosť, kde by sa deti a mladí ľudia mohli stretávať,“ dodala Janka Dubcová. Tu našli pochopenie v organizácii Dobrovoľného hasičského zboru v Lietavskej Svinnej, ktorá poskytla priestory na detskú klubovňu v hasičskej zbrojnici.
Prvým veľkým podujatím bolo stavanie mája. „Kedysi to bolo u nás tradíciou, ale za posledné roky sa na ňu akosi zabudlo. Aj preto sa kultúrna komisia rozhodla pre túto akciu,“ povedala nám pracovníčka OcÚ v Lietavskej Svinnej-Babkove Soňa Jamečná. Detský parlament a hasiči spojili svoje sily a v predvečer 1. mája postavili pred kostolom takmer 30-metrový máj. Tak, ako tradícia káže. Dievčence ho vyzdobili, chlapci a chlapi postavili. Vraj to bola poriadna fuška. Aj váľanie mája malo svoje čaro. Hlavne preto, že sa ho zúčastnili aj členovia jubilujúceho súboru Cibuľník, ktorí originálnymi piesňami spríjemnili atmosféru celého podujatia. Aktivitu detí ocenil aj starosta Štefan Zjavka.

SkryťVypnúť reklamu

Cibuľník vkladá dušu do piesní
Snaha zachovať naše kultúrne dedičstvo, to bol hlavný cieľ Osvetovej besedy v Lietavskej Svinnej, kde sa v roku 1977 rozhodli založiť dedinský folklórny súbor Cibuľník. Dobre si uvedomovali, že život človeka sa skladá z myšlienok a spomienok, vďaka ktorým vieme, ako veľmi nám vie byť na svete dobre.

Stretla sa hŕstka vzácnych a obetavých ľudí a zrodila sa myšlienka nacvičiť jeden z najkrajších dedinských zvykov, odobierku mladej nevesty od rodičov. Vznikol organizačný tím v zložení Blažena Tomaščíková, Anton Barčiak, Jozef Miho a Vladimír Urban. Vzácnou radou pri realizácii sviňanskej svadby boli spomienky najstarších ľudí, ktorí sa stretávali v kultúrnom dome, kde „oprášili“ každú zabudnutú pieseň i zablúdené slovo. Prehľadali nejednu sviňanskú povalu, z maľovaných truhlíc a lodných kufrov povyťahovali kroje starých materí. Chýbajúce časti podľa originálnej predlohy dorobili vychýrené vyšívačky a krajčírky Anna Barčiaková, Matilda Barčianková a Jozefína Ďurkovská.

SkryťVypnúť reklamu

Prišiel deň D, 17. február 1980. V strede dediny sa zišli „svadobčania“ a na ovenčenom rebrináku, ktorý majstrovsky zvládal Ferdinand Badík, trpezlivo vyčkávali príchod ženícha a nevesty. Dodnes mnohí spomínajú na to studené ráno, keď do dediny prišiel televízny štáb pod vedením Klimenta Ondrejku, aby navždy zvečnil na filmovom páse sviňanskú „Svadbu pod Cibuľníkom“, kde boli „hviezdami“ členovia FS Cibuľník.

Činnosť DFS Cibuľník pokračovala. Nacvičovali nové programy, pribúdali ďalší členovia. Ich vystúpenia boli úspešné a získali viacero uznaní. A pretože časť Lietavskej Svinnej nesie meno Kňazova Lehota, reprezentovala FS Cibuľník Slovensko na medzinárodnom zjazde Lhot a Lehot v Dlouhé Lhotě (okr. Mladá Boleslav) práve ukážkou sviňanskej svadby.
Aby pieseň žila, ale i pre pocit radosti, vznikol v roku 1981 detský folklórny súbor Cibuľníček. Založila ho učiteľka Blažena Tomaščíková. Dnes pracuje pri MŠ pod vedením Jarmily Kasákovej. Tá sa trpezlivo venuje malým spevákom i tanečníkom a jej najväčšou odmenou sú šťastné a spokojné deti. Vystúpenia Cibuľníčka patria k obecným oslavám, ale reprezentujú Lietavskú Svinnú aj na okresných prehliadkach hier a zvykov nášho regiónu.
Deti z Cibuľníčka na oslavách MDŽ. Zľava Róbert Fujdiak, Ema Kasáková, Kristínka Matiašková, Filip Štefánik, Laura Grečnárová, Lenka Hrtánková, Andrej Kasák a Janko Barčiak.

Otvorte svoje srdcia
Tieto slová vítajú domácich, ale i návštevníkov obce Lietavská Svinná-Babkov na Dome spomienok, ktorý tu otvorili minulý rok. „Kde sa rekonštruovala alebo búrala drevenička, určite sa po dvore tmolila Soňa Jamečná a prosila ľudí, aby požičali obci staré veci z povál. Dnes sú všetky v Dome spomienok a rozprávajú našim deťom, ako naši predkovia žili, obliekali sa a pracovali. Nedovolia zabudnúť,“ hovorí o tomto projekte bývalá starostka Jaroslava Sedliaková. Keď pôjdete náhodou cez Lietavskú Svinnú, pristavte sa. V centre obce, oproti obecnému úradu, v objekte nevyužívaného domu smútku, vás ovanie duch minulosti. Maľované truhlice, náradie, kroje a ďalšie predmety, ktoré predkovia zanechali. Ako svedectvo skromného, ťažkého, kresťanského života. Pokiaľ sa vám dostane do rúk brožúrka V čerení času, budete mať život v Lietavskej Svinnej-Babkove ako na dlani.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
 4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 7. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 1. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 2. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 3. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 4. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
 5. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
 6. Východ mieša karty v súboji pamiatok, hlasuje sa online
 7. Obnovené historické skvosty už bojujú o priazeň verejnosti
 8. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 736
 2. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 956
 3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 9 341
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 181
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 794
 6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 479
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 918
 8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 1 501

Blogy SME

 1. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku
 2. Anton Kaiser: Rozlúčka so zimou
 3. Ján Šeďo: Princíp revitalizácie OĽaNO som aplikoval vo svojej záhrade.
 4. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
 5. Ján Valchár: Avdijivka II. (karty sú nanovo rozdané)
 6. Linda Rampašeková: ZAČALA SEZÓNA
 7. Anna Miľanová: Sila a krása prírody... 2021
 8. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce - Čierna skala, Malá skala
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 309
 2. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 312
 3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 235
 4. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 3 611
 5. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 3 567
 6. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 306
 7. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 553
 8. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 521
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Rekonštrukcia lávky v Strečne bude stáť 584-tisíc eur.


8 h

Prinášame vám fotogalériu a výsledky z pretekov.


9 h
Obhliadajúcim lekárom je približne päť rokov.

Pri obhliadke trpí spolu s pozostalými.


12 h

Zasiahli včas, plamene sa na okolité ruiny nerozšírili.


13 h

Blogy SME

 1. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku
 2. Anton Kaiser: Rozlúčka so zimou
 3. Ján Šeďo: Princíp revitalizácie OĽaNO som aplikoval vo svojej záhrade.
 4. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
 5. Ján Valchár: Avdijivka II. (karty sú nanovo rozdané)
 6. Linda Rampašeková: ZAČALA SEZÓNA
 7. Anna Miľanová: Sila a krása prírody... 2021
 8. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce - Čierna skala, Malá skala
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 309
 2. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 312
 3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 235
 4. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 3 611
 5. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 3 567
 6. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 306
 7. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 553
 8. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 521
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu