„V žilinskom regióne paličkovaná čipka nemá tradíciu. Pravdepodobne ju sem doniesla učiteľka Mária Čalková, neskôr Mráziková, ktorá prišla do Tepličky nad Váhom z čipkárskej oblasti Banskej Hodruše.
4. jún 2007 o 0:00 (bvá)
Aby ste mohli odoberať príspevky tohto autora, musíte byť prihlásený:
Prihlásiť|Registrovať
Okolo roku 1933 začala tomuto umeniu priúčať niekoľko žiačok. Tou poslednou bola Alžbeta Jurigová, rod. Podušeková z Čičmian,“ uviedla vo štvrtok popoludní riaditeľka Domu Matice slovenskej Andrea Danková pri vernisáži výstavy členiek Klubu paličkovanej čipky, ktorý pracuje pri Regionálnom osvetovom stredisku v Žiline. Klub vznikol na jeseň v roku 1999 a už o rok neskôr sa predstavil svojou prvou výstavou Čarovné čipkovanie. Tento rok bol témou ročníkovej práce strom. „Na tejto výstave s názvom Strom života vystavuje dvadsať našich členiek, od začiatočníčok až po pokročilé čipkárky. Myslím si, že svojou tvorbou dokážu zakaždým prekvapiť a inšpirovať,“ predstavila výstavu vedúca klubu Mária Hnidková. A vyslovila presvedčenie, že o rok ich bude určite aspoň tridsať. Čarovné obrázky a výtvory z paličkovanej čipky budú v Dome Matice slovenskej vystavené do 22. júna.
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný. Aktivujte si odber správ kliknutím na odkaz, ktorý sme vám poslali e-mailom.
Patrí medzi tie väčšie stredné školy v regióne. Vo všetkých formách štúdia ju navštevuje okolo 500 žiakov s naozaj pestrým študentským životom. Reč je o Strednej odbornej škole dopravnej v Žiline.