Ujma na zdraví
Z hľadiska následkov trestného činu na zdraví poškodeného je pre potreby Trestného zákona vymedzený všeobecný pojem ujma na zdraví. Ide o najširší pojem a zahŕňa aj ublíženie na zdraví a ťažkú ujmu na zdraví ako závažnejšie stupne poškodenia resp. poruchy zdravia. Poruchou resp. poškodením zdravia je porušenie normálnych telesných alebo duševných funkcií spôsobené poranením alebo vyvolaním choroby, pričom sa vždy nevyžaduje lekárske ošetrenie alebo liečenie. Ujma na zdraví je teda akékoľvek poškodenie zdravia iného.
Ublížením na zdraví sa na účely Trestného zákona rozumie také poškodenie zdravia iného, ktoré si objektívne vyžiadalo lekárske vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie, počas ktorého bol nie iba na krátky čas sťažený obvyklý spôsob života poškodeného.
Ťažkou ujmou na zdraví sa na účely Trestného zákona rozumie len vážna porucha zdravia alebo vážne ochorenie, ktorou je: zmrzačenie, strata alebo podstatné zníženie pracovnej spôsobilosti, ochromenie údu, strata alebo podstatné oslabenie funkcie zmyslového ústrojenstva, poškodenie dôležitého orgánu, zohyzdenie, vyvolanie potratu alebo usmrtenie plodu, mučivé útrapy alebo porucha zdravia trvajúca dlhší čas.
Poruchou zdravia trvajúcou dlhší čas sa na účely Trestného zákona rozumie porucha, ktorá si objektívne vyžiadala liečenie, prípadne aj pracovnú neschopnosť v trvaní najmenej štyridsaťdva kalendárnych dní, počas ktorých závažne ovplyvňovala obvyklý spôsob života poškodeného.
JUDr. Milan Rojček, advokát