Jeden z nich zavolá na číslo 18 300 a členovia Horskej záchrannej služby Malá Fatra (HZS MF) vyrážajú. Turisti sú rôzni. Niektorí sú vybavení dobre, iní sa precenia. „Úrazov je dnes menej, ako pred 15 – 20 rokmi. Nebol taký výstroj a výzbroj ako je dnes. Vtedy nás volali takmer ku každému zlomenému palcu. Dnes, keď človek musí byť poistený, zváži, či to naozaj potrebuje,“ hovorí Marián Matúšek, náčelník HZS Malá Fatra. Zlé naplánovanie a načasovanie túry je ďalší problém. Niekto sa vyberie na túru v zlom počasí. I keď sú predpovede pomerne presné, hory sú nevyspytateľné. „Na celkový počet smrteľných úrazov má naša oblasť najviac mŕtvych na zasiahnutie bleskom. Sú tu často búrky. Známy je nedávny tragický prípad. Poľský turista s dvoma malými deťmi sa vybral na Rozsutec neskoro popoludní. Prišla búrka, trafil ich blesk a otec s dcéru boli na mieste mŕtvi,“ povzdychne náčelník Matušek.
Náklady na zásah horskej záchrannej služby sa začínajú pri 3 000 korunách. Najdrahšie bolo pátranie po anglickom chlapcovi v Západných Tatrách, náklady sa vyšplhali na 600 000 korún. Chlapec sa po dvoch dňoch našiel živý a zdravý.
Poistenie pred výletom do hôr začína byť nevyhnutné. „Každý, kto ide na hory do zahraničia, sa poistí. U nás je riziko úrazu v horách podcenené, pritom rovnako vysoké. Jednoznačne ho odporúčam,“ ukončil Matúšek.
Ceny a pokrytie poistenia sú rôzne, podľa aktivít a času, ktorý v horách strávite. Poistenie sa dá uzatvoriť aj telefonicky alebo na internete. Turisti vo Vrátnej uvítali počas minulej zimnej sezóny, že v cene lístka na vleky a lanovky bola zahrnutá aj poistka. Tá platila aj na voľný lyžiarsky terén. Uvažuje sa aj o rozšírení na letnú sezónu.