Výšku položiek pohyblivej časti určuje správca domu na základe cien jednotlivých druhov energií a vody, hodnoty ľudskej práce a výšky skutočných poplatkov jednotlivých rodín v predchádzajúcom roku. Vlastníci bytov na základe vlastných skúseností môžu požiadať o zmenu výšky preddavku, čo najčastejšie robia u poplatkov za teplú a studenú vodu. Po ukončení kalendárneho roku správca domu na základe obdržaných faktúr od dodávateľov tepla, vody, elektrickej energie a iných, porovná finančné čiastky vybraté za dom a byt so skutočnými nákladmi a vypočíta rozdiel, ktorým je preplatok alebo nedoplatok.
Až polovicu pohyblivých častí platieb v bytových domoch v Žiline tvorili náklady na vykurovanie. Teplá voda predstavuje 30 %, studená voda 11%, odvoz odpadkov 5% a elektrická energia na osvetlenie spoločných častí domu a chodu výťahov 4 % nákladov.
V minulom roku sa všetky platby v bytových domoch zvýšili.
Pokiaľ správca nezvyšoval preddavky, odrazilo sa to v nižších preplatkoch a naopak v náraste nedoplatkov.
Najviac sme minulý rok zaplatili za teplo na vykurovanie bytov. Pritom v Žiline, kde je kúrenie väčšiny bytových domov z jedného centrálneho zdroja, je cena tepla nižšia ako v mnohých iných mestách Slovenska. Pred piatimi roky stál 1 GJ tepla o 100 korún menej ako dnes. Cena tepla rastie stále, a preto väčšina z nás rozmýšľa, ako ušetriť. Pri zateplení domu je predpoklad ušetriť až 40 % nákladov na teplo. Avšak vlastnému zatepleniu má predchádzať výmena alebo utesnenie okien, ale najmä vyregulovanie rozvodov tepla, montáž termostatických ventilov a pomerových meračov tepla na jednotlivé radiátory. Dom na Solinkách s vyregulovaním a meračmi mal celkové náklady na teplo o 211-tisíc korún nižšie ako dom bez vyregulovania na tom istom sídlisku. Úspory na jeden byt boli teda 4 400 korún. Pri výmene okien za plastové sa dá ušetriť až 20 % nákladov za teplo. Druhou najvyššou položkou je platba za teplú vodu. Za meter kubický teplej vody platíme až štyrikrát viac ako za vodu studenú. Všetky byty musia mať namontované merače na jej spotrebu. Pri odpočtoch na konci roka sú však často značné rozdiely medzi údajmi na merači na pätke domu a súčtom všetkých meračov v bytoch. To môže spôsobiť nepresnosť meračov, spotreba vody v spoločných priestoroch, úniky, ale aj nesprávne odpočty. Preto je vhodné, aby bol pri odpise vody z merača na pätke domu aj zástupca domu. Rovnako by mal byť aj pri odpisoch studenej vody, tepla a elektrickej energie v spoločných priestoroch. Zabráni sa tak mnohým reklamáciám a môžu sa včas riešiť zistené nedostatky. Veľký vplyv na hospodárenie a údržbu domu má činnosť domového dôverníka, či domovníka a zástupcu vlastníkov bytov. Mal by dôsledne sledovať hospodárenie v dome, efektívne využívanie fondu opráv domu, spolupracovať so správcom domu, kontrolovať vykonané práce na dome, informovať a viesť vlastníkov bytov k väčšej hospodárnosti i šetreniu. Neustále zvyšovanie nákladov núti vlastníkov bytov, aby sa naučili lepšie hospodáriť a starať sa nielen o svoj byt, ale aj o celý bytový dom, ktorého sú spoluvlastníkmi.
Autor: Viliam Forner