Regionálne úrady verejného zdravotníctva varujú. Súčasný spôsob označovania kozmetických výrobkov na ochranu pred slnečným žiarením má nedostatky a pred UV žiarením nezabezpečujú úplnú ochranu. Na zem dopadajú dva druhy - žiarenie UVB spôsobuje spálenie pokožky pri opaľovaní, a žiarenie UVA, ktoré zapríčiňuje predčasné starnutie pokožky a narušenie imunitného systému. Oba typy tohto neviditeľného žiarenia významným spôsobom prispievajú k riziku vzniku rakoviny kože. Ochranný faktor pred slnečným žiarením (SPF – Sun Protection Factor) je označenie používané pre stupeň ochrany proti spáleniu pokožky UVB žiarením. Ani kozmetický výrobok s SPF vyšším ako 50 nezabezpečí úplnú ochranu pred spálením. Navyše uvádzané číslo faktora sa vzťahuje najmä na riziko spálenia a mnohé výrobky pôsobia falošným dojmom bezpečnosti, pretože nechránia pred UVA žiarením. Pri správnej aplikácii postačuje na ochranu normálnej pokožky proti spáleniu stredný ochranný faktor, teda faktor 15, 20 alebo 25. Na ochranu celého tela priemernej dospelej osoby treba použiť aspoň
35 gramov kozmetického výrobku, čo je približne šesť čajových lyžičiek. Natierajte sa opakovane, obzvlášť po plávaní a osušení uterákom, z dôvodu zachovania stupňa ochrany.
Zdravotníci odporúčajú vyvarovať sa nadmernému slnečnému žiareniu v čase medzi 11. h. až 15. hodinou.
Rovnako sa chráňte pred slnečným žiarením, vrátane čiapky, trička a slnečných okuliarov. Najviac ohrozené sú dojčatá a malé deti. Čím viac sú vystavované priamemu UV žiareniu, tým vyššie je riziko vzniku rakoviny kože v neskoršom období života.
Ako nás informovala dermatologička Milada Kullová zo žilinskej nemocnice, o niektorých rizikách spojených s opaľovaním vedia ľudia veľmi málo.
Najviac sa hovorí o solárnej dermatitíde teda o spálení. Po nadmernom opálení koža začervená, vzniknú pľuzgiere, človek môže dostať aj úpal. Tieto prejavy trvajú jeden až dva dni.
Pred opaľovaním a počas neho sa treba vyvarovať kontaktu s rastlinami, s burinou, v záhradkách, napríklad, s petržlenom. Na spotenej, či navlhčenej koži sa môže vytvoriť takzvaná lúčna dermatitída, ktorá síce nie je vážna, ale vyzerá nebezpečne.
Hlavne starší ľudia užívajú množstvo liekov, krémov, trebárs niektoré antireumatické krémy, z ktorých veľa môže vyvolať pri následnom opaľovaní fotoalergickú reakciu.
Kozmetika často obsahuje tzv. bergamotový olej, alebo iné látky, ktoré po aplikácii tohto prípravku a následnom kontakte so slnečným žiarením vyvolávajú fotoalergické reakcie. Na natrenom mieste môže pretrvávať hnedá pigmentácia až niekoľko mesiacov, či rokov.
Chrániť sa musíme aj na horách pri turistike. Pozor, hlavne na niektoré časti tela, napríklad nohy, pery a uši. Používanie slnečných okuliarov s UV filtrom by malo byť samozrejmosťou.