Tradícia skautov trvá už storočie
Myšlienka skautingu vznikla v roku 1907 v Anglicku. Dnes je rozšírená vo všetkých demokratických krajinách, napríklad aj v Iraku. Činnosť skautských zborov je rôznorodá. Sú to prevažne pravidelné schôdzky, víkendové výlety, súťaže a letné tábory.
Registrovanie do skautského zboru je vekovo neobmedzené. Cieľová skupina, na ktorú je zameraný, sú deti a mládež. Skauti vnímajú prírodu ako svoje prirodzené prostredie. Podľa ich slov nie je príroda miesto, kam utekajú, ale miesto, kam sa vracajú. V lete organizujú najčastejšie tábory. „U nás máme malých detí viac, preto idú do tábora o 3 – 4 dni skôr starší, s tým, že postavia stany, jedáleň
, kuchyňu, sprchu, latríny, osadia stožiar a deti prídu skoro do hotového. Dorobia si tam bránu, plot, nástenky. Tak začína tábor, ktorý má vždy svoju pointu. Napríklad, môže byť celý venovaný indiánskej tematike. Deti sa učia indiánske zručnosti, symboly, vyrábajú oblečenie, a na konci je veľká indiánska oslava,“ hovorí Peter Snopko, vedúci 12. zboru Scarabeus v Žiline.
Skautské zbory sú občianske združenia, ktoré majú svoje stanovy, vedú si účtovníctvo a administratívu. Aj tieto činnosti má na starosti vedúci zboru. „Vedúcim sa človek musí narodiť. Je to o pozitívnom vzťahu k ľuďom, empatii, obetavosti, stotožnení sa so skautingom. Nie je to robota, ktorú si musím odrobiť, ale realizovanie svojej vlastnej životnej filozofie,“ hovorí Sopko alias Bocian. Práca vedúceho zboru je časovo náročná. Poctivý vedúci dá skautingu približne toľko, koľko strávi aj v zamestnaní. Ani príroda a najlepší vedúci ale nezaručia, ako sa deti budú správať. „Deti sú úplne rovnaké, ako v každej škole, a na každej ulici. Akurát by som povedal, že v našej partii tá cigareta alebo vulgárne slovo neznamená takú morálnu podporu ako vonku. Tu neplatí že kto viac hreší, fajčí a pije je väčší frajer,“ dodal Sopko. V Žiline je 350 skautov, z nich je asi tretina dospelých. V 12. zbore Scarabeus je takmer 50 detí a toľko isto dospelých. Vstúpiť môže úplne ktokoľvek, ale časom príde na to, že sa musí stotožniť s pravidlami zboru. Nie každému vyhovuje ísť na chatu, kde netečie voda, kde je latrína a kde treba chystať drevo. Musí to byť človek naturálneho založenia. Musí mu pasovať divoký životný štýl. Nesmie byť orientovaný na majetok, dôležitejšie sú hodnoty.
Mal by mať dobrý vzťah k ľuďom, zmysel pre spoluprácu, obetu a pozitívne vnímať svet. Skauti majú stupne napredovania, ktoré dosiahnu plnením rôznych úloh. Najviac ich má oddiel Vĺčat, teda deti vo veku 6 - 10 rokov. Druhým oddielom sú Skauti od 10 do 15 rokov. Najstarší sú Roveri, 15 - 26 rokov. Úlohy pre nich sú ale najťažšie a trvajú najdlhšie. Starší skauti sa organizujú v oddieloch oldskautov, alebo ďalej pokračujú v roverskej činnosti. Toto delenie vychádza z Kiplingovej knihy Džunglí. Ak sa rozhodnete vstúpiť do tohto združenia, určite sa pripravte, že dostanete prezývku. Pod tou budete u skautov vystupovať. Prvého augusta oslávia skauti na celom svete sté výročie svojej činnosti. Na Slovensku netradične, akciou nazvanou Úsvit skautingu. Skauti budú na najvyšších vrcholoch všetkých našich pohorí a za úlohu majú odfotiť východ slnka.