kcia pod názvom ,,Žilina bez bariér“. V rámci nej sa v stredu 19. septembra uskutoční konferencia s medzinárodnou účasťou, popoludnie so spoločenským a kultúrnym programom a večer benefičný koncert. Viac o tomto podujatí, ako aj o bariérach medzi ľuďmi, hovorí Štefan Sirý (na snímke), predseda občianskeho združenia Chránené dielne - Žilina.
Podobné podujatie ste organizovali aj minulý rok.
Vlani sme uskutočnili nultý ročník benefičného podujatia Žilina bez bariér, konalo sa 29. septembra. Aj napriek krátkosti času, počas ktorého sme ho pripravovali, bola to celkom vydarená akcia. Zareagovali na ňu v Poľsku a v Českej republike, preto sme sa rozhodli akciu zopakovať, prípadne zaviesť tradíciu. Na celkovej príprave akcie pracujeme od februára. K podujatiu sme pripojili konferenciu s medzinárodnou účasťou, zameranú na bezbariérovosť, integráciu, mobilitu a vzdelanosť osôb so zdravotným postihnutím, ako aj možnosti riešenia daných problémov v spolupráci so ŽSK, mestom Žilina, Žilinskou univerzitou a podnikateľskou sférou. Porovná sa legislatíva Slovenskej republiky a štandardy Európskej únie. Zvýrazníme bariéry v regióne a pripravíme aj panelovú výstavu. Na konferenciu je predbežne prihlásených okolo päťdesiat účastníkov, z Poľskej republiky, Českej republiky a Slovenska.
Očakávate od hostí zo zahraničia nejaké nové podnety?
Zahraniční účastníci sa s nami podelia o niekoľkoročné skúsenosti v riešení odstraňovania bariér, mobilite a informovanosti telesne a zdravotne postihnutých vo svojich krajinách. Akú majú prax, skúsenosti, čo vedia ponúknuť. Verím, že Mesto Žilina, Žilinský samosprávny kraj, Žilinská univerzita sa tiež vyjadrí, ako by bolo možné pomôcť v riešení s debariérizáciou v meste a v spoločnosti.
Cieľom je teda komunikácia o tejto téme?
Konferencia by mala určiť priamejší cieľ, ktorý by mal smerovať k otvoreniu dialógu a sociálneho euroregiónu. Vytvoriť spoluprácu medzi mestom, samosprávou, firmami a mimovládnymi organizáciami, aby bolo možné vytvárať podmienky a dať prácu ľuďom s postihnutím, umožniť im zapojiť sa do pracovného procesu a spoločenského života. To by mal byť hlavný cieľ konferencie. Súčasťou budú vystúpenia zástupcov občianskych združení z Českej republiky a Poľska, kde už pracujú na viacerých európskych projektoch.
V programe konferencie sú aj ukážky bariér v Žiline. Pôjdete sa na ne aj priamo pozrieť?
Prianím zahraničných účastníkov konferencie je aj prehliadka mesta. Zaujímavá bude tým, že by ju s nami vozičkármi mali absolvovať takmer všetci účastníci konferencie výhradne na invalidných vozíkoch. Boli by sme veľmi radi, keby sa do tohto zapojili aj predstavitelia mesta a samosprávy a skúsili si to v praxi. Akými prekážkami sú, napríklad obrubníky, nevhodne urobené nájazdy a dlažby. Trasu pripravujeme v spolupráci s políciou. Vieme, že mesto už založilo Debariérizačnú komisiu pre mesto Žilinu. O tom, že tých bariér pre vozíčkarov je v meste stále dosť, ani nemusíme hovoriť. Súčasťou bulletinu ku konferencii bude aj prezentácia tých najokatejších bariér v Žiline – na úradoch, kultúrnych inštitúciách, nemocniciach, internátoch, križovatkách s vysokými obrubníkmi, atď.
Čo všetko bude možné vidieť na akcii Žilina bez bariér popoludní?
Popoludní začne kultúrno-spoločenský program, kde bude prezentované auto s úpravou pre ťažko zdravotne postihnutých. Rovnako tu bude možné vidieť motorovú trojkolku upravenú pre vozíčkara. Pripravené sú rôzne športové atrakcie a pre deti rozprávkovo indiánska krajina, či rôzne súťaže. Večer sa bude konať v Športovej hale na Bôriku benefičný koncert. Predstavia sa Pavol Hammel, Juraj Burian, Robo Grigorov, Katarína Koščová, žilinské skupiny Arzén, Aya spolu s Tomášom Bezdedom a skupina Zle sa počujem.