eho dedičstva 2007. Pod moderátorskou „taktovkou“ Martina Barčíka rozoberali pamiatky vzácni hostia. Riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Žiline Miloš Dudáš, riaditeľ Považského múzea Marián Mrva, hlavný architekt mesta Žilina Martin Pavelek a až z hlavného mestečka Bratislavy prišla diskusiu podporiť historička umenia a architektúry Magdaléna Kvasnicová. V neposlednom rade sa v hľadisku na stanici podujatia zúčastnilo množstvo hostí a divákov. A dočkali sa hodnotnej diskusie. Témy totiž boli, najmä v Žiline, navýsosť aktuálne: Ako sa stať národnou kultúrnou pamiatkou (NKP), aký je rozdiel medzi NKP a pamätihodnosťou, prečo je dobré zaoberať sa pamiatkami, ktoré sú najstaršie a najkrajšie NKP v Žiline a ďalšie.
Miloš Dudáš a Marián Mrva sa v diskusii zhodli, že v súčasnosti je veľký problém, aby vlastník nehnuteľnosti súhlasil s jej zaradením medzi NKP. „Vyplýva z toho celý rad povinností, ktoré nie sú vlastníci vždy ochotní znášať,“ povedali. Aj napriek tomu je však nesmierne dôležité, aby sa mesto a štát pamiatkami zaoberali. „Je dôležité, aby sme poznali svoju minulosť, históriu a kultúru,“ myslí si Dudáš. A cez NKP je možné práve toto. Podľa Magdalény Kvasnicovej sú pamiatky zdrojom identity.
Za najkrajšiu a najvýznamnejšiu pamiatku v Žiline považuje Miloš Dudáš kostolík sv. Štefana. „Je to pre mňa jedna z najkrajších pamiatok nielen v Žiline, ale aj na Slovensku,“ povedal. Hostia spomenuli aj Budatínsky a Bytčiansky hrad so svadobným palácom. Táto stavba je totiž ojedinelá nielen na Slovensku, ale v celej Európe, keďže bola postavená za jediným účelom – svadby dcér palatína Thurza. Aj napriek tomu je vraj v katastrofálnom stave. Ešte horšie však dopadol pavilónik, ktorý sa zachoval z priebyselnej výstavy horného Uhorska z roku 1903. Až kým ho pri výstavbe hotela na Kysuckej ulici nezbúrali. „Keby v dobe výstavby hotela už existovalo nariadenie mesta o pamätihodnostiach, bola by sa táto stavbička určite zachovala a nebolo by možné ju zbúrať. Mohla dokonca zdobiť átrium hotela a pritiahnuť do neho turistov“ doplnil Martin Pavelek.
Ďalšou témou cyklu 100 farieb života Žiliny bude už v najbližšej dobe Cyklistický život Žiliny.