Jeseň je v plnom prúde a s ňou pribudli mestám starosti. Na rozdiel od tých zimných, ich nezaskočili. Na jeseň sú totiž všetci dobre pripravení.Najdôležitejšou zložkou jesenného upratovania v Bytči je rozmiestňovanie veľkokapacitných kontajnerov. „Každý deň ich rozmiestnime na deviatich rôznych miestach. A každý deň sú plné,“ konštatuje Dušan Beníček z referátu Životného prostredia Mestského úradu v Bytči. Kontajnery sú určené obyvateľom mesta. Môžu do nich vyhadzovať rôzny nadrozmerný odpad, ktorý sa nezmestí do bežných smetných nádob. Kontajnery sú v bytčianskych uliciach celý október. Za ten čas vysypú tunajšie technické služby na skládku odpadov aj stovku kontajnerov. Ľudia vyhadzujú všetko možné a vyhadzujú toho naozaj veľa. „Čakali sme, že časom bude výdatnosť odpadu klesať, ale nie je to tak. Ľudia ich stále majú čím plniť,“ dodáva Beníček. V kontajneroch možno nájsť, okrem drobného stavebného odpadu, nábytok, spotrebiče i bio odpad zo záhrad.
Rovnaké zloženie odpadu nachádzajú vo veľkokapacitných kontajneroch aj pracovníci mestskej údržby v Rajeckých Tepliciach. „Ľudia si vďaka kontajnerom porobia na jeseň poriadok v domoch, pivniciach i záhradách,“ vysvetľuje Štefan pagáč z Oddelenia technických služieb Mestského úradu v Rajeckých Tepliciach. „Najviac vyhadzujú staré okná a odpad zo záhrad. Odkedy totiž máme v meste Mestskú políciu, tá ich kontroluje, aby nepálili odpad na záhradách a nezakladali čierne skládky,“ hovorí Pagáč. Špeciálne museli umiestniť dva kontajnery na cintoríne, lebo ľudia robia pred Sviatkom zosnulých poriadky na hroboch.
V Rajci sa občania tiež pustili do veľkého upratovania v domoch a pivniciach. Do veľkokapacitných kontajnerov nesmú vysýpať odpad zo záhrad. Musia si ho skompostovať. „Propagáciou domáceho kompostovania vedieme obyvateľov k tomu, aby biologický odpad zo záhrad neskončil v kontajneroch na komunálny odpad,“ hovorí Roman Dolník z oddelenia výstavby Mestského úradu v Rajci.
„V spolupráci so Združením Rajecká dolina však plánujeme výstavbu kompostárne, kde by sa mali spracovávať biologické odpady z domácností a verejných priestranstiev miest a obcí celého regiónu. Do kontajnerov v Rajci ľudia nesmú vyhadzovať ani staré či pokazené spotrebiče. „To je zasa nebezpečný odpad. Zber takéhoto odpadu robíme
v inom termíne,“ dodáva Dolník. Do upratovania sa zapojili aj v Žiline. „V rámci kampane Za čistotu mesta sa žiaci žilinských základných škôl sústredili na zber papiera, plastových fliaš a tetrapakových obalov. Na niektorých školách boli vytvorené zelené hliadky, ktoré monitorovali čistotu,“ informoval hovorca Žiliny Martin Barčík. Žiaci sa zamerali aj na čistenie škôl, trávnatých plôch a potokov. Aj to patrí k jesennému upratovaniu. Rovnako, ako zber opadaného lístia v uliciach miest. „Okrem toho dokončujeme vykášanie trávnikov, pripravujeme záhony na zimu, striháme živé ploty a iné dreviny v meste,“ zmapovala situáciu Andrea Rybáriková z Referátu životného prostredia MsÚ v Rajci.