asi neuvidia.
„Najskôr z nás urobili nezná-mych vlastníkov a potom, keď už nám mali doplatiť peniaze, ich rýchlo vyvlastnili. Nikto nám o tom dokonca nedal ani len vedieť,“ sťažujú sa občania. Kauza doplatenia peňazí za pozemky pod infraštruktúru takzvaným neznámym vlastníkom sa ťahá už od roku 2004. Ich pozemky totiž v tom čase boli nevysporiadané, a tak museli požiadať o dodatočné dedičské konania. Tie v mnohých prípadoch prebiehajú až do súčasnosti. Vláda uznesením v roku 2006 vyčlenila pre týchto vlastníkov viac ako 63 miliónov korún. Peniaze spravuje spoločnosť Žilina invest. Neznámych vlastníkov zatiaľ zastupuje Slovenský pozemkový fond. Ten podľa informácií od Františka Sojku do dnešného dňa obdržal na svoj účet len asi 13 miliónov, ktoré vyplatil konkrétnym občanom. „Kde je tých zvyšných 47 miliónov?“ pýtajú sa vlastníci. Majú pocit, že sa na ich peniazoch chce opäť niekto poriadne nabaliť.
Obrátili sa dokonca aj na Európsky súd pre ľudské práva. V Štrasburgu osobne odovzdala sťažnosť majiteľov vyvlastne-ných pozemkov v Tepličke nad Váhom Justína Kozánková, ktorá od začiatku obhajuje ich záujmy. „Na súde sme odovzdali list, v ktorom sa pýtame, či mali úrady právo vyvlastniť pozemky bez nášho upovedomenia a oboznámenia so situáciou a tiež, či máme právo na kompenzačný príplatok, ako nám ho schválila vláda,“ hovorí Kozánková. Pozemky mal vyvlastniť Krajský stavebný úrad v Žiline. Vedúci odboru stavebnej správy Ľubor Dubnicay nám potvrdil, že KSÚ niektoré z týchto pozemkov v Tepličke už vyvlastnil. „Vyvlastňuje sa priebežne na základe návrhov spoločnosti Žilina invest. Viac informácií vám povedať neviem, pretože som na dovolenke. Poskytnú vám ich pracovníčky na úrade, ktoré majú vyvlastňovanie na starosti,“ povedal Dubnicay.
Na KSÚ sme sa však už na žiadne iné číslo nedovolali. Na sekretariáte do konca týždňa nikto nedvíhal telefón a nedovolali sme sa ani do kancelárie, v ktorej by mali sedieť pracovníčky zodpovedné za vyvlastňovanie. Telefón nadarmo zvonil aj u prednostu Eugena Kozáčka. Práve Kozáček patrí medzi blízkych spolupracovníkov šéfa SNS Jána Slotu. Počas jeho primátorovania v Žiline zastával pozíciu šéfa stavebného úradu a okrem iného v Žiline povoľoval aj výstavbu Auparku na Štúrovom námestí, či mrakodrapu na Bôriku.
O návrhoch na vyvlastnenie pozemkov v Tepličke nad Váhom sme sa snažili viac zistiť aj v spoločnosti Žilina invest. Tam nás však odkázali na zákon o slobodnom prístupe k informáciám a odpoveď nám sľúbili „štandardne do tridsiatich dní“. Nedozvedeli sme sa teda, prečo neznámych vlastníkov bez ich vedomia v tichosti vyvlastnili a ani to, kde sa momentálne nachádzajú milióny určené na doplatky.