Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Na 17. basketbalovom festivale víťazstvo Žiliny

Záver uplynulého roka patril na dvoch žilinských športoviskách významnému basketbalovému podujatiu, medzinárodnému turnaju mládeže BADEM 2007.

Mladí slovenskí basketbalisti a basketbalistky si v piatich vekových kategóriách mohli porovnať výkonnosť s rovesníkmi z ôsmich štátov. Organizátorom zo žilinskej firmy Basketbal detí a mládeže sa podarilo zabezpečiť štart kvalitných družstiev z Poľska, Maďarska, Česka, Lotyšska, Srbska, Slovinska, Chorvátska a prvýkrát v 17-ročnej histórii podujatia aj z USA. Výber kadetov zo štátu Georgia na basketbalových „potulkách po Európe neobišiel ani Žilinu. Kadetky, kadeti, juniori a juniorky mali svoje turnaje v Športovej hale na Bôriku, starší žiaci v telocvični ZŠ na Limbovej. Na turnaji kadetiek hralo 7 družstiev zo štyroch krajín. V zahraničnom finále Riga porazila Lodž vysoko 62:42 (38:26). Tretím najúspešnejším tímom bola Lokomotíva Žilina, ktorá prehrala iba raz v zápase s Lodžou o postup do finále.

Výsledky Lokomotívy: Gdynia 68:46 (39:28), Košice 94:47 (48:29), Ľubľana 74:58 (31:25), Lodž 54:60 (29:36), Gdynia 69:47 (32:20).

Poradie na turnaji:
1. Riga (Lotyšsko), 2. Lodž (Poľsko), 3. Lokomotíva Žilina, 4. Gdynia (Poľsko), 5. Spišská Nová Ves, 6. Cassovia Košice, 7. Ľubľana (Slovinsko). Lokomotíva Žilina absolvovala turnaj v zostave: Majtánová, Šeligová, Kucharovičová, Petráková, Dludíková, Slyšková, Kubáňová, Gaňová, Milová, Chmulíková a Mozolová. Dievčatá kaučovala as. trénera
J. Petráková. Do All Stars turnaja zaradili Barboru Šeligovú. Turnaj junioriek bol konfrontáciou dvoch žilinských družstiev s dvoma zahraničnými. Hrací systém bol uspôsobený tak, aby každé družstvo zohralo spolu päť zápasov. V prvej fáze sa stretli každý s každým, v druhej zo zostavenej tabuľky prvý so štvrtým a druhý s tretím, víťazi potom o celkové prvenstvo a porazení o bronz. Finále bolo v zahraničnej réžii, slovinské Domžale porazilo český Olomouc 72:44 (42:23). Výsledky žilinských družstiev: ŠŠK – Lokomotíva 43:70 (21:39), Domžale 36:69 (22:28), Olomouc 51:62 (36:28), Domžale 43:65 (17:37), Lokomotíva 66:65 (35:31). Lokomotíva – ŠŠK 70:43 (39:21), Olomouc 58:83 (22:33), Domžale 53:59 (29:28), Olomouc 62:76 (28:45), ŠŠK 65:66 (31:35).

1. Domžale, 2. Olomouc, 3. ŠŠK Žilina, 4. Lokomotíva Žilina. Do All Stars zaradili zo žilinských hráčok Barboru Jaššovú (ŠŠK).
Turnaj kadetov mal najpočetnejšie obsadenie a herne najvyššiu úroveň. Medzi štrnástimi družstvami zo šiestich štátov dominoval základ poľskej reprezentácie, sústredený v Bytomi, na päty mu šliapali bratislavský Inter, výber Georgie a ďalšie poľské tímy. MBK Kros Žilina svoje úvodné zápasy vyhral, na ďalších súperov však nestačil a obsadil konečné 8. miesto.

Postupne dosiahol výsledky: Belehrad B 113:41 (54:24), Komárno 73:49 (44:25), Bytom 44:99 (14:58), Dunaujváros 49:74 (23:37) a Wieliczka 56:95 (25:56). Vo finále Bytom vyhral nad Interom Bratislava 106:35 (54:22), v zápase o 3. miesto Georgi porazila Lodž 124:55 (60:30). Poradie na turnaji: 1. Bytom, 2. Inter Bratislava, 3. Georgia Elite Team (USA), 4. Lodž, 5. Gliwice (Poľsko), 6. Dunaujvárosi (Maďarsko), 7. Wieliczka (Poľsko), 8. Žilina, atď.
Silná konkurencia sa zišla aj v kategórii juniorov (hráči do 18 rokov), kde slovensko-poľský súboj o prvenstvo rozhodol vo svoj prospech domáci MBK Fatran. Päť tímov hralo najprv každý s každým, potom v tabuľke prví dvaja finále o víťazný pohár, ďalší traja o konečné 3.-5. miesto. MBK Fatran Žilina síce v skupine s Poliakmi prehral, ale vo finále im prehru vo vyrovnanom a dramatickom zápase, na radosť početnej skupiny priaznivcov, vrátil.

Výsledky Žiliny: Katowice 64:74 (36:41), Kežmarok 105:57 (46:27), Karviná 91:82 (44:42), Gorlice 93:52 (46:27) a opäť Katowice 58:57 (36:33). Poradie na turnaji: 1. Žilina, 2. Katowice (Poľsko), 3. Karviná, 4. Gorlice (Poľsko), 5. Kežmarok. Domáce družstvo absolvovalo turnaj v zostave: Moravčík, Kovaľ, Faith, Chodelka, Hájek, Mičian, Káčer, Holiš, Repa, Beňadik, Mravec a Dobroň. B. Iljaško sa stal najúspešnejším trénerom, Juraja Holiša a Lukáša Mičiana zaradili do All Stars v tejto vekovej kategórii.
Kvalitné obsadenie mal i turnaj starších žiakov, najmladšia veková kategória na BADEM-e 2007. Osem družstiev z piatich štátov hralo v prvej fáze v dvoch skupinách každý s každým, v druhej fáze podľa určeného kľúča o konečné umiestnenie. Víťaznú trofej si odniesli Poliaci, vo finále Gdynia ľahko porazila najlepšie slovenské družstvo, Považskú Bystricu 70:40 (47:19). Žilinský MBK skončil piaty, tímy nad ním boli lepšie. Na turnaji postupne v skupine prehral s Dražicami 40:87 (18:54), porazil Pov. Bystricu B 64:25 (34:10) a prehral s Wieliczkou 35:50 (16:24), v zápasoch o konečné 5.-8. miesto vyhral nad Kladnom 58:25 (39:9) a opäť Pov. Bystricou B 59:14 (29:8). Poradie na turnaji: 1. Gdynia, 2. Pov. Bystrica A, 3. Dražice (Chorvátsko), 4. Wieliczka, 5. Žilina, 6. Pov. Bystrica B, 7. Kladno, 8. Zemun (Srbsko).

Prvé tri družstvá v každej kategórii získali poháre, najlepšie hráčky a hráči vecné ceny. Organizačný riaditeľ B. Iljaško neskrýval spokojnosť: „Teší ma, že sa nám opäť podarilo zabezpečiť kvalitnú účasť. Menej, že na stupňoch pre víťazov skončili väčšinou zahraničné družstvá. Už v mládežníckych kategóriách držíme horko-ťažko krok so susednými, nieto vyspelými štátmi.