y.
Zo spánku ho pred polnocou vyrušili železniční policajti, ktorí v rámci preventívno-bezpečnostnej akcie Poriadok, nadvihli poklop šachty, aby ju skontrolovali. Keď muž zatriasol svojím spolubývajúcim, zistil, že sa nehýbe. „Preventívno-bezpečnostnú akciu Poriadok sme vykonávali v piaok od ôsmej hodiny ráno do soboty do siedmej hodiny ráno 19. januára. Zúčastnilo sa jej 131 policajtov z Oblastnej správy Železničnej polície v Žiline v spolupráci s Krajským riaditeľstvom PZ Žilina a Mestskou políciou. Zameraná bola na zabezpečenie ochrany zdravia a majetku osôb v železničnej doprave a majetku orgánov a organizácií pôsobiacich v obvode železničných dráh, pri ochrane verejného poriadku, pri pátraní po nezvestných a hľadaných osobách, pri zisťovaní nelegálnych migrantov na území SR, pri odhaľovaní a objasňovaní kriminality so zameraním na extrémizmus,“ skonštatoval hovorca ŽP v Žiline František Gažo.
Policajti pri rozsiahlej kontrole nevynechali ani odstavené vagóny, z ktorých vyviedli osem ľudí bez domova. „Ten vagón by ste si nepriali vidieť, ako vo vnútri vyzeral,“ povedal Gažo. Poriadok totiž nie je silnou stránkou bezdomovcov. Na vlastnej koži sa o tom presvedčil jeden z policajtov, keď ho po otvorení dverí vagóna zasiahol prúd moču. Pri kontrole potrubných šácht však policajtov čakal horší nález ako hŕstka špinavých opitých bezdomovcov. Mŕtvy muž z kanála nie je železničným policajtom neznámy. Vídali ho v okolí stanice. Napriek tomu sa mohli len domnievať, o koho skutočne ide. Ich domnienky však potvrdili otlačky prstov nebohého. Jeho trestný register bol pestrý. Posledných dvadsať rokov žil na ulici. 61-ročný muž z Púchovského okresu sa na ňu dostal potom, ako prišiel o dom. Či vlastnou vinou alebo vinou niekoho iného, nie je známe. Isté je len to, že na adrese z jeho občianskeho preukazu už dávno býva niekto iný. Muž bol jedináčik, rodičov už nemá a sám sa nikdy neoženil. Posledné roky mu spoločnosť v Žiline robila družka. Ako však priznala, ani ona ho už dva roky nevidela. Vyčerpávajúci život na ulici na mužovi zanechal následky.
Nezomrel na podchladenie, ani sa neupil k smrti. „Muž zomrel na následky rozsiahleho infarktu v ľavej polovici mozgu,“ potvrdil František Gažo na základe výsledkov pitevnej správy. K pozostalému sa nikto nehlási, nikomu nechýba. Nemá nijakých príbuzných. O pohreb sa teda podľa zákona o pohrebníctve musí postarať Žilina, v ktorej posledné roky žil a kde aj zomrel. Je to už druhý prípad smrti bezdomovca, ktorý Žilina zaznamenala v uplynulých dňoch. O tri dni neskôr po náleze zo železničnej stanice, našli telo bezdomovca aj pracovníci žilinskej teplárne v šachte parovodu. „Telo bolo už v rozklade, súdna pitva však vylúčila cudzie zavinenie, presná príčina smrti zatiaľ známa nie je,“ potvrdila krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová. Mŕtveho identifikovali ako 37-ročného bezdomovca, ktorý mal trvalý pobyt naposledy v obci Turie. Smrť oboch bezdomovcov opätovne poukázala na problém absencie nízkoprahovej nocľahárne v Žiline. Súčasné útulky pre bezdomovcov ich prichýlia len triezvych. Zariadenie, ktoré by prijalo aj podnapitého bezdomovca, však chýba.