ých koní na Orave. Zhovárali sme sa so Zdenkou Kramplovou.
Jazdíte na koni?
- Na koni som nikdy nejazdila. Pred koňmi mám totiž veľký rešpekt. Strávila som však s nimi osem rokov, pretože dcéra aktívne jazdila a chodili sme s ňou po pretekoch. Robili sme jej taký obslužný aparát. Na vlastné oči som často videla dospelých ľudí, ktorí nevedeli správne jazdiť, vyliezli na koňa a pôsobili veľmi komicky. Tak by som vyzerať nechcela. Skôr skočím z lietadla s padákom, akoby som vyliezla na koňa.
Zúčastnili ste sa na furmanských dňoch. Ako na vás furmani zapôsobili?
- Veľmi príjemne. Obdivujem ich reálny život, ktorý musia viesť. Mám pred nimi rešpekt.
V okolí Žiliny sa často robia podobné preteky. Práve teraz prebiehajú aj v Terchovej.
Zúčastníte sa ich?
- Na ďalšie podobné akcie som zatiaľ nedostala pozvanie. Mojím cieľom však je, aby som čo najčastejšie chodila medzi ľudí s programom rozvoja vidieka. V súčasnosti spúšťame stretnutie s poľnohospodármi po jednotlivých krajoch.
Spomínali ste veľké množstvo peňazí zo štrukturálnych fondov, ktoré sú určené na rozvoj vidieka. Ako konkrétne by to mohlo pomôcť poľnohospodárom v Žiline?
- Program nie je nastavený špecificky pre jednotlivé oblasti. Závisieť to bude od samotných poľnohospodárov, ako budú vedieť využiť peniaze. Priorita je v živočíšnej výrobe. Tá totiž doteraz hrala druhé husle. Podporovala sa prioritne rastlinná výroba. Práve v žilinskom regióne, v horských a podhorských oblastiach má živočíšna výroba svoje opodstatnenie. Do procesu rozdeľovania peňazí bude ministerstvo zasahovať iba minimálne. Európskou komisiou sú presne stanovené kritériá a možnosti, ktoré z tohto programu vyplývajú. Ak budú poľnohospodári a lesníci aktívni a budú mať dobre pripravené projekty, nevidím dôvod, aby sa im nedarilo.
V okolí Žiliny je populárny chov oviec a výroba produktov z ovčieho mlieka. Doteraz však toto odvetvie nebolo príliš dotované.
- Živočíšna výroba bola posunutá na vedľajšiu koľaj. Teraz však bude priorita. Keď predstavíme kritériá, bude všetkým jasné, že ten, kto preferuje živočíšnu výrobu, bude mať možnosti, ako získať dotácie. Pre mňa osobne je však dôležité, že do popredia sa dostáva aj integrovaná výroba. Zelenú majú aj vinohradníci, či ovocinári.
Spomínali ste, že zvýhodnení budú mladí farmári?
- Mladí získajú viac bodov ako tí, ktorí už majú farmy dlho rozbehnuté. Myslím si, že mladí ľudia sa budú v súčasnosti orientovať na to, aby spojili, napríklad, chov oviec s agroturistikou. To je v súčasnosti trend, ktorí je bežný v členských krajinách EU. Preto si myslím, že mladí, ktorí už videli, ako to funguje v zahraničí, sa budú snažiť, aby k chovu oviec pridali aj nejaký penziónik alebo domček, ktorí budú prenajímať. Podmienky sú totiž veľmi pozitívne nastavené na podporu vidieckeho turizmu.
Po desiatich rokoch sa vraciate do vlády. Ako sa cítite?
- Ani sa nezdá, že je to tak dávno. Po niekoľkých týždňoch na novom poste musím povedať, že oblasť poľnohospodárstva je zaujímavejšia a najmä priamejšia, ako zahraničná politika. V diplomacii ide totiž často o veľké záujmy veľkých štátov, ktoré sa skloňujú vo všetkých pádoch tak, aby neboli odhalené priame záujmy veľkých hráčov vo svetovej politike. Naproti tomu poľnohospodári sú obyčajní ľudia, ktorí sa denne boria s problémami, ako prežiť. Je to oveľa krajšia a príjemnejšia pozícia, keď sa snažím farmárom pomôcť, nájsť prostriedky a tým pádom chcem pomôcť aj Slovensku. Naša krajina je totiž unikátna.
V súčasnej vláde ste len druhá žena. Majú ženy podľa vás na Slovensku dostatok príležitostí?
- Na Slovensku je veľkým problémom, aby sa ženy dostali do funkcií. Väčšinou sú všade preferovaní muži. Na mojom ministerstve sa však začína pomaly karta obracať. Vládli tu vždy muži, ale dnes je tu veľa šikovných žien a ja im dávam zelenú. Rada robím so ženami. Sú väčšinou zodpovednejšie a snažia sa nájsť riešenia, ako sa veci urobiť dajú, nie ako sa nedajú.
Po nástupe do funkcie ste museli riešiť množstvo problémov. Pracujete aj cez víkendy. Oddychujete niekedy?
- Snažím sa aj oddychovať. Veľa času však na to nemám. Problémov v mojom rezorte je nesmierne veľa a kam načriem, tam nájdem veci, ktoré musím riešiť.
Zdá sa, že Slovensko sa po rokoch vracia k poľnohospodárskej tradícii. Prečo?
- Máme totiž veľký počet vidieckych oblastí a obcí. Sú tu oblasti, kam ťažko dovedieme priemysel a investorov. Slovensko tak vždy zostane krajinou zaujímavou pre agroturistiku, pre menšie farmy. Nevidím dôvod, prečo by u nás poľnohospodárstvo nemalo prežiť. Je však podstatné spojiť ho s agroturizmom a cestovným ruchom.