Nedarí sa im. Minulý piatok preto opäť zorganizovali protestný pochod, zablokovali a skomplikovali dopravu. Nazvali ho „Spomienkový pochod za obete na Bytčianskej ulici“. Zrazených ľudí na ceste vraj pribúda. Podľa Anny Smikoňovej z občianskeho združenia Budúcnosť Považského Chlmca leží posledná obeť havárie už mesiac na úrazovke.
Prekáža im, že kompetentní napriek tomu, že ich na problém sústavne upozorňujú, sa nevedia dohodnúť na spôsobe riešenia. Na úzkej ceste stredom obce často dochádza k dopravným nehodám. Povedľa nej totiž nevedie chodník, aj keď v obci platí obmedzenie rýchlosti na 40 km za hodinu, vodiči ho nerešpektujú. Riešením by podľa nich boli mechanické spomaľovače na ceste a tiež blikajúce červené svetlo upozorňujúce vodičov na priechod pre chodcov. Ideálna by ale bola preložka cesty mimo obývanú časť obce.
„Pripravuje sa nový územný plán mesta Žilina a v ňom aj generálny dopravný projekt. V decembri sme preto urobili petíciu za preložku cesty mimo obývanú časť obce. Odovzdali sme ju na mestský úrad. Hlavný kontrolór ju však odsunul na Žilinský samosprávny kraj (ŽSK).
Odtiaľ ju vrátili späť na mesto, že má byť čo najskôr cesta zahrnutá do územného plánu a až potom sa bude zahŕňať do regionálneho plánu ŽSK. My sme dali k územnému plánu svoje pripomienky a nezostáva nám nič iné, iba čakať,“ uviedla Smikoňová. Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár uviedol, že ŽSK je pripravený realizovať v Chlmci nové zvyslé dopravné značenie s vyššou životnosťou. Znamená to, že pred priechodom pre chodcov osadia červené blikajúce svetlo. „Budeme sa však musieť dohodnúť s mestom Žilina na prevádzkovaní tohto zariadenia, pretože po osadení prejde do jeho majetku. Budeme chcieť, aby sme čím skôr dospeli k dohode. Vodorovné dopravné značenie potom budeme realizovať až po skončení zimnej údržby tejto komunikácie,“ povedal Blanár. Myslel tým zvýraznenie priechodu farbou na vozovke. Chlmčania sa nevzdávajú ani pokiaľ ide o rozšírenie skládky. Aj napriek tomu, že územné rozhodnutie potvrdil Krajský stavebný úrad, a teda nadobudlo právoplatnosť. Občania ho napadli žalobou na Okresnom súde a podali aj sťažnosť na prokuratúru.
Žiadajú prešetrenie, či je v súlade so zákonom. Podľa Smikoňovej skládka nespĺňa základné právne náležitosti. „Nechápeme, ako je možné, že v troch okresoch, pre ktoré je skládka určená, sa nenájde iná vhodná lokalita, ktorá spĺňa stanovené kritériá. Teda, že bude aspoň 500 metrov od domov a 1 000 metrov od školy. Bude mať tiež pevné podložie a nebude na brehu priehrady,“ hovorí. Podľa jej slov má byť kvôli týmto výhradám existujúca skládka na konci tohto roka uzatvorená. „Nie je nám jasné, ako má byť skládka rozšírená, keď má byť koncom roka zrušená,“ dodala. OZ BPCH žiada, aby bol zámer znova prehodnotený podľa skutočného stavu. Primátor Ivan Harman však upozorňuje na fakt, že mesto Žilina môže v blízkej dobe veľmi ľahko zostať bez skládky. „Je to problém, ktorý nám tu zostal z minulosti, kedy mesto skládku neriešilo. Budeme sa, samozrejme, snažiť nájsť nové riešenie, ale rozšírenie skládky nie je v rozpore s územným plánom,“ uzavrel Harman.