Teplý prameň chcú využiť
KAMENNÁ PORUBA. V obci už získali predstavu, ako čo najlepšie využiť prírodný poklad, ktorý sa v ich katastri nachádza. Je ním teplý vodný prameň vyvierajúci pri futbalovom ihrisku. Možnosti, čo s ním, preberali poslanci aj na januárovom zasadnutí. „Podľa prieskumu, ktorý vykonali u vlastníkov okolitých pozemkov poslanci obce, sú majitelia pozemkov ochotní za určitých podmienok ich predať,“ informoval na internetovej stránke starosta Štefan Kasman. Na základe toho sa poslanci dohodli, že začnú so širokou propagáciou využiteľnosti prameňa. „Propagácia by mala byť v tlači, rozhlase, televízii
a internete. Jej výsledkom by malo byť získanie investora, ktorý by vyplatil pozemky vlastníkom a následne investoval, teda vybudoval rekreačne oddychovú zónu obce,“ prezradil plány starosta. V súčasnosti majú dlhodobý záujem o prameň dvaja záujemcovia. Starosta dúfa, že po propagácii využitia okolia teplého prameňa sa ozvú aj ďalší potenciálni investori.
„Snahou obecného zastupiteľstva je, aby vybraný investor nielen vykúpil pozemky, ale aj následne na týchto pozemkoch vybudoval niečo, čo by pomohlo rozvoju obce a zvýšilo zamestnanosť obyvateľov,“ vysvetľuje Kasman. Preto sa obecné zastupiteľstvo obrátilo aj na samotných občanov, aby propagovali a prípadne sami oslovili potencionálnych investorov. Obec zatiaľ vypracovala nový územný plán obce, spracovala geometrický plán rekreačnej zóny okolo prameňa a začala pripravovať výkup pozemkov okolo neho. Stálo ju to viac ako 600-tisíc korún. Teraz bude pokračovať v príprave kúpnych zmlúv na pozemky, potom chce vytvoriť akciovú spoločnosť, ktorá uhradí kúpnu cenu. Dovtedy chce vykúpiť 90 percent pozemkov. Zvyšných desať percent môže potom podľa zákona riešiť aj súdnou cestou. „Táto alternatíva prinesie vlastníkom pozemkov okolo 40 miliónov korún. V prípade, že nebudú ochotní pozemky odpredať, máme pripravené aj ďalšie dve možnosti využiťia prameňa.
Pretiahneme ho na obecný pozemok popod kostol na Ulicu kostolná a vybudujeme tam kúpeľno-rekreačnú zónu obce. Druhou možnosťou je, že ho pretiahneme do priemyselnej zóny za rieku na obecný pozemok a vybudujeme tu, napríklad, plničku stolovej vody. Tieto alternatívy však budú mať za následok, že občania pozemkov okolo prameňa nedostanú za ne ani korunu,“ dodáva starosta. Prameň ľudia odjakživa využívali. Radi sa v ňom kúpali. Najskôr bolo minikúpalisko prírodné, vyložené len kameňami, s bahnitým prírodzeným dnom. Kúpanie v ňom obľubovala hlavne mládež. Kým tí menší neváhali skočiť do teplej vody aj cez deň, staršia mlaď v teplej vode najradšej relaxovala za svitu mesiaca. V súčasnosti je pod prameňom osadená plytká kaďa a naďalej je obľúbeným miestom najmä mladších ročníkov. Niet divu, že ho hojne využívajú, keďže v ňom majú kúpanie v termálnej vode a ešte aj zadarmo.
Nové lampy konečne svietia
ROSINA. Napriek tomu, že v obci len nedávno dokončili rekonštrukciu verejného osvetlenia, obec sa ocitla v tme. „Mali sme problémy s pracovníkom, ktorý zapínal a vypínal osvetlenie, ale už sme to vyriešili,“ uistil nás starosta Pavol Cíba. Minulý týždeň nainštalovali nový elektronický spínač, ktorý bude svietenie v obci riadiť podľa intenzity svetla. Akonáhle sa zotmie pod stanovenú hranicu, spínač zareaguje a zapne lampy. Naopak, ráno s pribúdajúcim denným svetlom zariadenie lampy inteligentne vypne. Občania sa tak nemusia báť návratu domov v neskorých večerných hodinách. Kráčať budú pod novým a oveľa lacnejším svetlom než predtým. „Rekonštrukciou verejného osvetlenia obec ušetrí. Zastaralé svietiace prvky sme nahradili novými, modernými a hlavne úspornými, ktoré majú navyše lepšiu svietivosť. Ročná úspora by mala byť okolo 200-tisíc korún ročne,“ informoval starosta. Na obnovu obecného osvetlenia potrebovala Rosina 600-tisíc korún. Polovicu získala ako dotáciu od ministerstva financií, druhú doložila obec.
Autor: MV