Doteraz občania platili priamo jej. V Bytči naopak zrušili možnosť platby SIPO-m. Mnohým občanom sa to však zdá nevýhodné.
V Bytči zrušili SIPO
Niektorým to vraj sťažilo ich možnosť bezproblémovo uhradiť poplatok. Sťažuje sa aj čitateľka zo Pšurnovíc. Podľa jej názoru tento spôsob sťažil situáciu imobilným a starším občanom. Malo sa tak stať po tom, čo MsÚ zrušil možnosť platby SIPO-m. Podľa prednostu MsÚ Libora Guniša však SIPO zrušili kvôli efektívnosti. „Každá položka nás stála 8,60 Sk a mesačne asi 32-tisíc korún, čo je ročne takmer 400-tisíc Sk, ktoré môžeme využiť užitočnejšie. Myslím si, že týmto opatrením šetríme aj peniaze daňových poplatníkov,“ dodal Guniš. V Bytči sa tak od nového roku za TKO platí len osobne v pokladni alebo trvalým príkazom v banke. Podľa Guniša je teda riešenie problému sťažovateľky veľmi jednoduché. „Keď si otvorí účet v banke, ak ho náhodou nemá, tak zriadenie trvalého príkazu je oveľa jednoduchšie, ako platba SIPO. Potrebuje len jedinýkrát navštíviť banku,“ hovorí. Zároveň však dodáva, že MsÚ skutočne nemá bezbariérový prístup. „Pokiaľ sa však imobilný občan telefonicky dohodne s informátorkou na čísle 507 39 33, tá vybaví platbu, aj inú administratívu.
V Žiline vraj dôchodcovia platia veľa
Problém s platbou za odpad má aj čitateľka z Bytčice. V domácnosti žije s manželom, tiež dôchodcom. Odpad separujú. Vďaka tomu 110 litrovú nádobu za týždeň nenaplnia. Len asi polovicu. Platiť však musia plnú sumu, akoby nádobu naplnili celú každý týždeň. Chce platiť len polovicu. „Chceli sme to vybaviť na mestskom úrade, aj vo firme T+T, ale nepochodili sme,“ dodáva Bytčičanka. Navyše sa jej zdá, že platba SIPO-m je neprehľadná a na doklade nie je uvedený prijímateľ peňazí. Netuší, komu za odpad vlastne platí.
Rozhodnúť môže zastupiteľstvo
Podľa hovorcu mesta Žilina Martina Barčíka, schvaľuje poplatok za komunálne odpady zastupiteľstvo vždy na rok dopredu. Počas roka nie je preto možné meniť, ani upravovať jeho výšku. „Tento podnet je vhodné zvážiť počas roka 2008 a pri schvaľovaní poplatku na rok 2009 môže zastupiteľstvo určiť, napríklad aj zľavy pre dôchodcov alebo ZŤP, čo zákon pripúšťa,“ uviedol Barčík. Podľa jeho slov je týždenný interval vývozu odpadu potrebný z hygienicko-epidemiologických dôvodov. Na záver dodal, že „na platobnom doklade SIPO je tento poplatok uvedený v skrátenej a zrozumiteľnej podobe ako odpad“.