Bol to bežný postup
Súčasťou grilu bol zásobník na plyn v podobe dvoch 80 L „fliaš“. Jeho dopĺňanie prebiehalo tak, že plyn prečerpávali čerpadlom z 10-litrových propán-butánových bômb do zásobníka. „Bol to bežný postup. Vždy sa to tak robilo, odkedy som tam pracovala,“ dodala dievčina, ktorá je s popáleninami 1. a 2. stupňa hospitalizovaná v žilinskej nemocnici. Tento „bežný“ postup však bol bežný iba v tomto stánku. „My máme zásobovanie plynom vyriešené inak. Keď sa ide tankovať plyn, stánok odvezú do plniarne. Naplnený ho dovezú späť a predáva sa ďalej,“ prezradila nám predavačka z druhého mobilného občerstvenia na Hlinkovom námestí, ktorý patrí inému majiteľovi. „Tak sa to robilo aj v tom druhom stánku, keď som v ňom pred rokmi pracovala,“ dodala. Tento spôsob dopĺňania zásobníka grilu je oveľa bezpečnejší aj podľa odborníkov. „Na plnenie tlakových nádob technickými plynmi má na Slovensku povolenie len päť firiem. Tie pritom musia spĺňať prísne bezpečnostné opatrenia. Plnenie sa prevádza v pevných alebo mobilných plniarňach, to sú tie LPG čerpacie stanice, kam môže zájsť aj takáto mobilná prevádzka s občerstvením,“ vysvetlil technický manažér Probugasu Bratislava Ivan Martinka.
Riskoval životy ľudí
Prečo teda majiteľ stánku hazardoval so životom nielen svojej zamestnankyne, ale aj životmi ľudí prechádzajúcich denne Hlinkovým námestím? „Bezpečné zariadenie na prečerpávanie plynu je finančne nákladná záležitosť. Preto mnohí podnikatelia riskujú. Nie je problém zohnať obyčajné čerpadlo a prečerpať s ním plyn. Otázna je však bezpečnosť,“ dodal Martinka. Propán-Bután je navyše poriadna potvora. „Reaguje inak ako zemný plyn. Zariadenia, s ktorými sa s ním pracuje, musia byť v takzvanom neiskrivom prevedení. Plnenie musí prebiehať v rovnako neiskrivom prostredí. Spúšťačom výbuchu u Propán Butánu môže byť obyčajný signál z mobilného telefónu. Nemyslím, že ten stánok bol takýmto prostredím,“ povedal Martinka. Ako dodal, je zázrak, že stánok len vyhorel
a nestalo sa nič vážnejšie. V prípade explózie 80 L zásobníka by totiž podľa neho Žilina prišla o Hlinkovo námestie. Či boli peniaze dôvodom hazardovania so životmi sa nám zistiť nepodarilo. Majiteľ stánku z Kysuckého Nového Mesta sa nám k celej záležitosti odmietol vyjadriť. „Neprajem si to medializovať,“ povedal nám do telefónu.
Firma má asi za ušami
Dievčinu, ktorej tvár týždeň po nehode hyzdia škaredé popáleniny, navštívil v nemocnici jej zamestnávateľ. „Prišli za mnou a snažili sa ma presvedčiť, aby som vypovedala, že som bola poučená o bezpečnosti pri práci, ale mňa nikto o ničom nepoučil. Keď do izby vošiel môj priateľ, rýchlo zmenili tému,“ povedala. To o niečom svedčí. V stánku sa totiž podľa predavačky nenachádzal ani len obyčajný hasiaci prístroj, hoci, v šoku, by ho asi ani nepoužila. Nemocnica už zaslala na políciu regresné hlásenie o úraze. Majiteľovi hrozia v prípade, že nedodržal podmienky bezpečnosti pri práci, vysoké sankcie. „Môže mu byť udelená pokuta až do výšky jedného milióna korún,“ potvrdil riaditeľ Národného inšpektorátu práce v Žiline Rudolf Kubica. Či zamestnávateľ pochybil, zisťuje polícia na základe výpovedí a odborných posudkov. „Prípad sme kvalifikovali ako ublíženie na zdraví. Začali sme trestné stíhanie, avšak zatiaľ nie je vznesené obvinenie voči konkrétnej osobe,“ informovala policajná hovorkyňa Jana Balogová. Polícia zisťuje aj príčinu požiaru, ktorá stále nie je známa. Vyšetrovanie potrvá niekoľko mesiacov. Predavačka Eva sa z popálením bude liečiť asi mesiac. Lekári jej dávajú veľké šance, že na tvári jej nezostanú trvalé následky. Do svojho zamestnania sa však už nevráti. „Aj tak som plánovala dať výpoveď. Hľadala som si novú robotu. Ale dobre si rozmyslím, či ešte nastúpim do podobnej práce,“ priznala.