Problém je v novele
Do minulého roka dostávali centrá rovnako. Od 1. januára dostávajú neštátne centrá približne o 40 percent menej. „Dávajú najavo, že to, čo je neštátne, je nežiaduce. Pritom sme školské zariadenie, musíme spĺňať tie isté nároky. Ale oproti štátnym na to dostávame len 58 percent. Na fungovanie potrebujeme minimálne 80 percent z toho, čo sme dostávali,“ hovorí riaditeľ CVČ Žirafa Ronald Mikula. Dôvodom je nariadenie vlády, ktoré nadobudlo účinnosť 1. januára tohto roka. To upravuje financovanie neštátnych základných umeleckých škôl a školských zariadení podľa fiškálnej decentralizácie. „Tento model je spravodlivejší, pretože bez ohľadu na zriaďovateľa majú všetci rovnakú východiskovú pozíciu pri výpočte dotácií. S týmto riešením súhlasili aj zástupcovia Asociácie súkromných škôl,“ povedala hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková. Novela určuje hodnotu koeficientu 1 na 1 838 korún. Na 1 člena štátneho CVČ je koeficient 3,7 - čo predstavuje 6 800 korún. U neštátneho je to 2,4, teda v prepočte 4 411 korún. Tieto peniaze vypláca z podielových daní Mesto Žilina pre žiakov a Žilinský samosprávny kraj pre starších ako 15 rokov. Musia vyplatiť 90 percent z tejto sumy. „Keď to porovnám voči štátnemu centru, z mesta máme 58 percent, čo je 3 966, z VÚC-ky 52 percent, čo je 3 510 korún,“ hovorí Mikula.
CVČ: je to likvidačné
Dohromady má Žirafa 270 krúžkov. Aby prežili, šetria. „Od 1. mája dočasne pozastavíme vyše 50 krúžkov, v ktorých je zapojených vyše 800 členov. Pôjde hlavne o finančne náročnejšie krúžky - anglický a francúzsky krúžok, počítače, divadelný, stolný tenis, tanečný, hra na gitaru, strojopis, či keramiku. Prepustiť musíme 5 ľudí. V meste sme vypovedali polovicu priestorov, uzatvorili sme klubovňu na Vlčincoch. Ak sa nezmení finančná situácia, do útlmu pôjde aj šport,“ vymenúva Mikula. Tento týždeň posiela rodičom členov CVČ Žirafa oznam. „Navrhneme im, že ak boli so službami pre ich deti spokojní, aby kontaktovali svojich poslancov, vyjadrili im rozhorčenie a požadovali nápravu.“ Ak by to chceli kompenzovať poplatkami od rodičov. Bolo by to zvýšenie o 1 500 korún. „Bežný poplatok je medzi 500 – 1000 korún na rok. 2 500 korún ročne je pre väčšinu rodičov neakceptovateľné,“ dodal Mikula.
Samospráva nepomôže
Od začiatku roka hľadajú v Žirafe náhradné riešenia. Okrem sponzorov a 2 percent z daní chceli pomoc samosprávy. Oproti minulému roku dostanú tento rok „zo strany ŽSK asi
o 4,5-milióna menej a o 2-milióny menej zo strany mesta,“ hovorí Mikula. Mesto ponúklo materiálnu pomoc, prípadne pomoc pri hľadaní lacnejších priestorov. „Mesto pri napätom rozpočte pre rok 2008 nemá pre tento prípad rezervu. Ak by sa aj finančné zdroje našli, slúžili by na prípadné dofinancovanie tejto sezóny. Takto by o finančnú výpomoc mohli žiadať aj ďalšie subjekty, ktoré sa venujú mládeži vo voľnom čase a ktoré tiež majú v súčasných štátom vytváraných podmienkach s udržaním činnosti veľké problémy,“ povedal predseda Komisie pre mládež a šport Peter Fiabáne. Peniaze navyše nemá ani kraj. „Nemáme na to už žiadne dotácie. Minulý rok dostali viac peňazí, lebo sme dostali účelovú dotáciu z ministerstva financií. Pre nás je veľmi dôležité, aby sa takéto aktivity podporovali, len je jednoducho jeden balík,“ povedal hovorca Peter Kubica.
Autor: LK