TÉMA: JARNÁ ÚNAVA

Trápi vás jarná únava? Cítite sa po zime ešte stále akýsi unavení a bez energie? Možno ste to zvalili na jarnú únavu. Nikto nevie, kde sa tento, vo verejnosti všeobecne rozšírený fenomén, zobral. Má svojich zástancov aj odporcov.

Som unavený
Neprekonateľný pocit vyčerpanosti, citeľný úbytok fyzických síl, to sú symptómy únavy a nielen tej jarnej. Niektorí odborníci tvrdia, že príčinou tohto stavu je nedostatok vitamínov a slnečných lúčov v zimných mesiacoch. Prípadne, že za to môžu zmeny počasia. „V jarnom období sú typické náhle prílevy teplého vzduchu a vzápätí studeného v krátkom slede,“ tvrdí Zlata Čabajová, odborníčka na biometeorológiu. Rýchle prechody podľa nej sprevádzajú nielen teplotné zmeny, ale rozdiely tlaku vzduchu a celý komplex faktorov súvisiacich s frontálnymi poruchami. Naše telo vraj tieto zmeny veľmi citlivo vníma a reaguje na ne. „Rýchle prechody zo studenej vlny na teplú a naopak, zaťažujú adaptačné mechanizmy. A vzniká únava,“ dopĺňa doktorka.

SkryťVypnúť reklamu

Počasie za to nemôže
To si myslí všeobecný lekár Ján Košturiak, ktorý jarnú únavu neuznáva. Počasie podľa neho s jarnou únavou nijako nesúvisí. „Termín „jarná únava“ totiž medicína ani nepozná. Naše telo nemá byť z príchodu slnečného teplého počasia prečo unavené, skôr naopak. Prílev teplých slnečných dní aktivizuje naše telo i myseľ. Jar prináša optimizmus a dobrú náladu a tá nám dodáva silu a chuť do života,“ vysvetľuje lekár. „Možno jediná únava, ktorá súvisí s jarným obdobím, je tá, ktorá síce hrozí po celý rok, ale na jar a jeseň vo zvýšenej miere, a tú vyvolávajú chrípkové ochorenia a virózy, ktoré sa
v týchto obdobiach vyskytujú častejšie. Vírusmi oslabený organizmus býva, prirodzene, unavený,“ doplnil lekár. Únavu teda doktor plne rešpektuje a nepovažuje ju za výmysel lenivých pacientov. Únava totiž býva aj príznakom niektorých vážnych ochorení, napríklad, štítnej žľazy, depresie alebo chudokrvnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Nedostatok vitamínov je nezmysel.
Košturiak vyvracia aj mýtus o oslabení tela vplyvom nedostatku vitamínov v zime. „O hypovitaminóze v dnešnej dobe už nemožno hovoriť. Obchody sú zásobené po celú zimu prirodzenými zdrojmi vitamínov, takže dôležité je len správne sa stravovať a nedostatku vitamínov počas zimy ľahko predídeme. Ale pokiaľ sa niekto cíti na jar unavený, skôr to môže byť prechodom z menej aktívneho zimného obdobia, na aktívnejší spôsob v jarných mesiacoch, kedy máme viac pohybu. Telo v zime zlenivelo a zo zvýšenej aktivity je, prirodzene, unavené.

Nemyslite hneď na najhoršie
Únava je síce príznakom niekoľkých vážnych ochorení, avšak podľa Košturiaka signalizuje predovšetkým fakt, že niekde musíte zvoľniť tempo. Tak je to aj v prípade, že ste unavení práve na jar. Ak tento signál rešpektujete a oddýchnete si, zvyčajne to na odstránenie únavy celkom postačí. Takže, ak ste vyčerpaní fyzicky, prečítajte si pre zmenu knihu, relaxujte pri kávičke alebo televízii. Ak je unavená vaša myseľ, nechajte ju odpočinúť, vypnite a choďte sa trocha pretiahnuť do prírody.

SkryťVypnúť reklamu

Únava signalizuje, že je čas na zmenu životného štýlu
Únava je v medicíne relatívny pojem. Je to subjektívny pocit každého z nás, a každý ju vnímame s inou intenzitou. Čo sa pod ňou skrýva a čo vlastne znamená, objasňuje všeobecný lekár Ján Košturiak zo Žiliny.

Je únava nebezpečný jav?
- Sama o sebe nie. Predovšetkým si treba uvedomiť, čo sa pod pojmom únava skrýva. Nie je to ochorenie, nie je to medicínsky presne definovaný pojem, pretože ide o subjektívny pocit. Pocit, ktorý je nemerateľný, ale ktorý ja ako lekár u pacienta musím rešpektovať, i keď som odkázaný len na jeho tvrdenie, že je unavený. Ale únava býva príznakom niektorých vážnych ochorení, a preto ju netreba podceňovať. Čo to v skutočnosti únava je? Môže byť fiziologická, to je po telesnej námahe, zvýšenej fyzickej aktivite, ďalej môže byť psychická, tá nastáva po väčšom duševnom vypätí, krátkodobom či dlhodobom, ale únava môže byť aj súčasťou vážneho ochorenia.

Ktoré vážne choroby sprevádza únava?
- Vážne ochorenie, ktoré signalizuje únava a ktoré nám hrozí v budúcej dekáde, kedy ovládne túto planétu, je depresia. To bude choroba civilizačná číslo jeden. Predbehne choroby pohybového ústrojenstva i nádorové ochorenia. Je to zrejme dôsledok životného tempa, vzdialenie sa ľudí od prírody, počítače televízia, strata vzájomnej komunikácie, izolovanosť ľudí. Prvým základným príznakom depresie je únava. Títo ľudia stratia záujem o okolie, o prácu, obyčajne ich nikto nevie pochopiť, že sú stále unavení, lekár by to ale mal brať do úvahy. Ďalšie choroby, ktorých dominantnou zložkou je únava, sú metabolické ochorenia, ako cukrovka, obezita, vysoký krvný tlak, choroby žliaz s vnútornou sekréciou, najmä štítnej žľazy, ochorenia obličiek, chudokrvnosť, tieto všetky ochorenia sa prejavujú únavou.

Treba proti únave bojovať?
- Únava rovnako ako bolesť, ktorá môže únavu sprevádzať, je signálnym zariadením nášho tela. Je to taký výkričník, ktorý nám hovorí, pozor, treba v niečom poľaviť, treba kdesi vypnúť, zmeniť životný štýl. Pri fyzickej únave treba poľaviť v telesnej aktivite, dopriať telu oddych. Pri duševnej únave naopak, treba telesnú aktivitu zvýšiť, aby si oddýchla naša myseľ. Duševnej únavy je v poslednej dobe veľmi veľa. Dôkazom je, že veľa ľudí sa uchádza o predčasný dôchodok. Prečo? Pretože niečo nie je zdravé na pracoviskách, možno medziľudské vzťahy. Unavený môže byť človek aj z mimopracovného života. Z nudy. Takto sú ohrození najmä ľudia žijúci v panelákoch.

Ako môžeme proti únave bojovať?
- Proti únave pomáha aj zdravé stravovanie. Dostatok vitamínov v prirodzenej strave, ovocí, zelenine, nie v podobe vitamínových preparátov z lekární. Dôležitý je návrat k prírode, pohybu v nej. Chvíľkovú únavu zaženie aj dobrá káva. Je to neškodná „droga“, ktorú si podľa najnovších poznatkov môžu smelo dopriať aj ľudia s vysokým krvným tlakom. Avšak pri dlhotrvajúcej únave, ktorej sme sa nezbavili ani po zmene životného štýlu, treba navštíviť lekára, aby sme predišli niektorému zo spomínaných závažných ochorení.

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 059
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 606
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 210
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 134
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 231
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 494
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 715
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 419
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 375
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 231
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 494
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 715
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 419
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 375
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu