Kde uviazli peniaze?
Ministerstvo hospodárstva (MH) začiatkom apríla tohto roku vlastníkom potvrdilo, že peniaze na základe uznesenia vlády previedlo na účet mesta Žilina, „čím splnilo všetky finančné záväzky voči spoločnosti Žilina Invest s.r.o., Žilina“. Tak je to uvedené v oficiálnom liste, ktorý z MH obdržala Justína Kozánková. Tá vlastníkov zastupuje v styku s úradmi. Hovorca mesta Žilina Martin Barčík nám oznámil, že peniaze na účte mesta už nie sú. Previedli ich totiž na účet investora, teda spoločnosti Žilina Invest. Ten mal za úlohu vyplácať známych vlastníkov. Aj tak urobil.
Neznámi nedostali nič
Takzvaných neznámych vlastníkov, teda tých, ktorí svoje pozemky nemali ešte prededené, zastupuje Slovenský pozemkový fond (SPF). Na jeho účet mali putovať peniaze na doplatky pre neznámych vlastníkov. Jeden z konateľov spoločnosti Žilina Invest Mikuláš Kačaljak povedal, že „peniaze neznámych vlastníkov išli na účet SPF. My sme ich vyplatili fondu a on ich má“. Podľa vedúceho oddelenia prevodu správy a nehnuteľnosti SPF Františka Sojku, však veľkú časť týchto peňazí stále nemajú. Podľa jeho slov na základe uznesenia vlády mal byť všetkým predávajúcim, vrátane neznámych vlastníkov, ktorí predali pozemky pod externú infraštruktúru závodov za cenu podľa znaleckých posudkov nižšiu ako 350 Sk za meter štvorcový, doplatený rozdiel. Na tento účel vyčlenili 2,9 milióna korún, SPF však ešte stále nedostal 2,2 milióna. Nedoplatok do celkovej kúpnej ceny predstavuje podľa Sojku ďalších 21 miliónov, a teda „investor neuhradil neznámym vlastníkom v zastúpení SPF pod infraštruktúru 23,4 milióna korún“. Ak sa peniaze Žilina Invest nepreviedol na účet SPF, logicky by ich mal mať on.
Priznávajú sklz
Kačaljak priznal, že fondu previedli len peniaze vo výške znaleckých posudkov. „Máme niektoré veci nedoplatené a to sú záležitosti, ktoré stále nie sú poprevádzané,“ povedal záhadne. Podľa jeho slov vraj ide aj o pozemky, ktoré od vlastníkov vykupoval priamo SPF, ale ešte stále ich nepreviedol na Žilina Invest. „Je pravda, že máme schodok. Už v najbližšej dobe však pôjde materiál do vlády a budeme žiadať ministerstvo hospodárstva, aby nám peniaze doplatili,“ dodal Kačaljak.
Ako je to s vyvlastnením?
Ľudia v Tepličke sú rozhnevaní. Podľa našich informácií im totiž pozemky vyvlastnili. Malo sa tak stať v priebehu dedičských konaní, a to aj napriek tomu, že podľa Františka Sojku neznámych vlastníkov vyvlastniť nemohli. Napriek tomu sa tak stalo. Podľa Kačaljaka vraj došlo k „určitej nezrovnalosti“, keďže „boli vyvlastnení aj ľudia, ktorí nemohli prejaviť vôľu, či chcú, alebo nechcú predať“. Čiže aj takí, ktorí už zomreli. Všetky dedičské konania neznámych vlastníkov však prebiehali práve preto, že predkovia zomreli a tzv. neznámi vlastníci sa snažia aby boli legálnymi dedičmi. Aj keď si pozemky nakoniec vlastníci prededili a žiadali o doplatky, už na ne nemajú nárok.
Vyvlastnili, ak keď chceli predať
Podľa Kozánkovej však stavebný úrad mesta Žilina v roku 2005 takto vyvlastnil aj takých, ktorí mali uzatvorenú zmluvu o budúcej zmluve a takto dali najavo svoj súhlas s tým, že po prededení svoje pozemky predajú. Týka sa to vraj 25 ľudí z Tepličky n. V. a piatich z Nededze. Medzi nimi sú, napríklad, Anton Poliak, Pavol Neslušan, Jozef Mičica, Leopold Mrázik, Vliam Mrázik, Mária Markuláková, či Anna Cesneková. Všetci títo podpísali zmluvu o budúcej zmluve a po prededení chceli pozemky predať. Už nepredajú. Vyvlastnili ich! "Vyvlastnenie úmyselne urýchlili, pretože si asi mysleli, že dedičia sa neozvú a peniaze sa potichu stratia," domnieva sa Neslušan. Vo vzduchu visia milióny a neznámi vlastníci sa ich asi nedočkajú. Vyvlastnili ich a podľa Kozánkovej o tom nikto z nich ani len netušil. „Ľudia sa chodia na SPF pýtať, kedy dostanú doplatky. Tam im povedali, že na ne nemajú nárok, pretože ich vyvlastnili,“ dodala. Peniaze momentálne uviazli niekde medzi Žilina Investom a SPF. Kde presne sú a čo s nimi bude, keď na ne vlastníci stratili nárok? MH nám do uzávierky na otázky neodpovedalo.