Utorok, 25. január, 2022 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

ŽILINA MÔŽE BYŤ MESTOM BUDÚCNOSTI

1. miesto - Lucia Bíziková (Gymnázim) Nedávno, keď som sa prechádzala mestom, zastavil ma pán v obleku, predstavil sa mi a už mi aj strkal do ruky nejaký papier.

- Slečna, je nutné aby ste...
- Viem, viem... vyplnila dotazník...
Začala som zaškrtávať každú správnu odpoveď.
Žena alebo muž? – Žena
Vydatá alebo slobodná? – Slobodná
Zmrzlina alebo steak? – Steak
Slnko alebo dážď? – Slnko
Chceli by ste letieť na mesiac? – Nie
Je Žilina mesto vašej budúcnosti?
...Je Žilina mesto mojej budúcnosti? Čo je to za otázku?

- Pane, prosím vás, nerozumiem otázke... Ako ste to mysleli s tou Žilinou? To sa pýtate, či tu chcem ostať bývať? Alebo usadiť sa a založiť si rodinu?
- Nie slečna, pýtame sa, či je Žilina mesto vašej budúcnosti.
- Aha rozumiem... A výrazným NIE som zodpovedala aj poslednú otázku.
- Ešte poprosím kontaktné údaje

Skryť Vypnúť reklamu

Napísala som aj telefónne číslo a pobrala sa svojou cestou. Tým sa to pre mňa skončilo. Aspoň som si to myslela.
„Čo tým sledovali? Je Žilina mesto mojej budúcnosti? Ako to mám vedieť? Možno to bol nejaký reklamný trik. Postavia tu solárnu elektráreň a zmenia infraštruktúru mesta. Tak to bude, ďalšia modernizácia. Neviem, na čo je to dobré. Je to úplne zbytočné.“ A ďalej som sa tým nezaoberala. Dlho mi to však nevydržalo, lebo jedno pekné ráno mi zazvonil telefón:
- Dobrý deň, slečna Bíziková? Som zástupca Žiliny z oddelenia interných záležitostí pre styk s verejnosťou. Nedávno ste vyplňovali dotazník zameraný na otázky ohľadom mesta.
- Áno, myslím, že áno...
- Preto by som vás touto cestou chcel oficiálne pozvať na mestskú radnicu, kde prebehne aj druhá časť projektu.
- Prepáčte, asi som vám nerozumela. Aký projekt máte na mysli?
- Vyplňovali ste snáď náš dotazník?
- To áno, ale neviem o akom projekte hovoríte.
- Tým, že ste vyplnili dotazník, ste sa stali súčasťou projektu „Moje mesto“ a svojím podpisom ste dali súhlas s ďalšou spoluprácou na projekte. Preto vás prosím, aby ste sa čo najskôr zastavili na mestskej radnici.
- Rozumiem, pokúsim sa. Dovidenia

Skryť Vypnúť reklamu

NA MESTSKÚ RADNICU? Projekt? Vôbec som nerozumela tomu, čo sa okolo mňa dialo. Podpis ma však zaväzoval zúčastniť sa. Nič sa nedalo robiť.
Na radnici som nikdy pred tým nebola. Myslela som, že je to úrad plný pánov v tmavých oblekoch s prísnymi účesmi. Predstavovala som si to ako na pošte. Preto nečudo, že som pri vstupe dnu ostala prekvapená. Môj úžas prerušila známa tvár.
- Dobrý deň slečna, už sme vás očakávali.
- Ako ste vedeli, že prídem dnes?
- My tu vieme všetko.
- ... to by som chcela aj ja , hlavne na písomke z biológie...
- Práve preto ste tu, aby ste sa dozvedeli odpovede na niektoré otázky.
- Ako napríklad?
- Buďte trpezlivá, všetko sa dozviete v pravý čas.
A s úsmevom na tvári ma zaviedol do vraj „najväčšej miestnosti radnice“, kde sa konajú oficiálne audiencie.
- Výborne, myslím, že môžeme začať. Pozrite sa von z okna. Čo vidíte?
- Mariánske námestie (nerozumiem, čo tým sleduje).
- Áno, a ešte?
- Ešte ľudí (načo som sem chodila...).
- Vidíte sa tam aj vy?
- Samozrejme, že nie... (načo? načo? načo?).
- Ani teraz?

Skryť Vypnúť reklamu

Ukázal na skupinku mladých ľudí, ktorí prechádzali námestím. Vyzerali veselo a nahlas spievali. Boli to maturanti, ktorí chodili s klobúkom.
- Ale veď ja ich poznám, to sú naši!!!
Vtom som si niečo uvedomila. Všetko to boli moji spolužiaci. NEMOŽNÉ. Veď ja maturujem až o dva roky! Teda aspoň som si to myslela. Lebo, keď som sa pozrela ešte lepšie, uvidela som medzi nimi samu seba.
Teraz už úplne všetko prestalo dávať zmysel a ja som vybehla von z radnice. Umierala som túžbou stretnúť svoje o dva roky staršie ja.
- Lucia, Lucia kričala som cez celé námestie. Už som bola blízko, na pár krokov, keď sme sa uvideli. Keď sa naše pohľady stretli, stalo sa niečo zvláštne. Zrazu všetko zmizlo a ostalo Mariánske námestie, ja a stovky iných ľudí, ktorí sa tlačili pred obrovským pódiom.

Vtom sa z pódia ozval známy hlas
- Vážené dámy a páni, milí obyvatelia Žiliny, ale hlavne všetci študenti! Vitajte na historicky prvom medzinárodnom festivale vysokoškolákov v Žiline! Tento festival sa koná každoročne vždy na inom mieste, preto je to obrovská česť nielen pre naše mesto, ale aj pre nás všetkých. Festival združuje študentov z rôznych krajín sveta, ktorí....
Nemohla som veriť vlastným očiam. Na pódiu rečnilo asi
24-ročné dievča s trochu výstredným účesom a tričkom svojej univerzity. Nebol to nikto iný ako ja...

„Tak ja budem chodiť na univerzitu. To je úžasné! Ale hovorila som o medzinárodnom festivale, to znamená, že možno chodím do školy v Prahe! Alebo v Paríži ! Musím to zistiť...“ - Lucia, Lucia!! opäť som kričala cez celé námestie. Predierala som sa davom nadšených študentov a vyskakovala som čo najvyššie s cieľom zistiť kam smeruje môj profesijný život. Zrazu sa však celá scéna zopakovala a hneď, ako sa nám stretli pohľady, zmizlo všetko naokolo mňa a ostala som stáť sama v strede námestia. Ľudia prechádzali okolo jeden za druhým a ja som sa snažila rozpoznať nejakú známu tvár. Všetci boli veľmi zvláštne oblečení a dievčatá nosili farebné vlasy.

„To vyzerá...,“ pomyslela som si a smiala sa na situácii, do akej som sa dostala. Vtom som v dave spoznala moju mamu. Vyzerala staršie a mala výraznejšie vrásky. Niesla obrovský balík. Od koho to má? Priblížila som sa k nej, ale bála som sa, aby nezmizla, ako sa mi to stalo dvakrát pred tým. Nenápadne som pozrela na balík. Bol skutočne adresovaný mojej mame. Nebolo ťažké ho prečítať. Bol písaný mojím písmom.
„Takže pravdepodobne žijem v zahraničí. To je úžasné. Ale kde presnejšie?“
Urobila som ešte krok, aby som dovidela na známku. To som však nemala robiť. Mama si všimla, že niekto kráča tesne za ňou a hneď ako sa obzrela a pozrela na mňa, obraz opäť zmizol a ja som sa ocitla sama v strede námestia.

Prvýkrát som si uvedomila, ako sa to tu všetko zmenilo. Sedela som na jednej z hypermoderných lavičiek, ktoré boli extrémne pohodlné a počúvala rozhovory ľudí, ktorí sedeli naokolo. Vtom sa na oblohe zjavilo lietadlo, chvíľu letelo a zrazu vybuchlo. Ostal po ňom len hustý dym. Zhíkla som. Bola som však jediná. Všetky hlavy sa upierali hore a čakali. Dym sa postupne sfarbil do červena a netrvalo dlho a na celej oblohe svietil dymový nápis „Dnes na námestí Víťazstva boja s rakovinou koncert kapely Nočný Kvet (alternatívny subrock) príďte všetci!“
Nevychádzala som z úžasu. Veľmi efektívny spôsob reklamy! A alternatívny subrock? To je asi nový hudobný žáner. Nepoznala som nič podobné. Zato kapelu Nočný Kvet som poznala až príliš dobre. Je to kapela môjho, teraz už dospelého spolužiaka.
„Tak jemu sa nakoniec naozaj darí... A nikto neveril, že to dotiahne až sem. Aké je to smiešne.“

- Možno má stále dlhé vlasy... ešte dnes v škole som mu dávala opísať test a teraz tu sedím a na oblohe svieti reklama na jeho koncert. Neuveriteľné.
S úsmevom na tvári som ďalej pozorovala ľudí naokolo. To isté robil aj muž, ktorý sedel oproti mne. Teda aspoň sa mi to na prvý pohľad zdalo. V skutočnosti mal však oči len pre malého chlapčeka, ktorý sa hral pri fontáne. Vedľa neho sedela jeho žena. Vyzerala rovnako spokojne ako on a mala veľké zelené oči. Presne ako ja. Pomyslela som si. Pozrela som sa na nich ešte raz a v tom som po tretíkrát spoznala samu seba. Tak predsa len! Situácia naberala čím ďalej tým viac na bizardnosti. Vyzerala som tak šťastne...
Zrazu ma naplnila neprekonateľná túžba zamávať si. Tak som zdvihla ruku a s úsmevom na tvári som mávala môjmu budúcemu mužovi a sebe. No a hneď, keď ma zbadali, všetko zmizlo a opäť som sa ocitla sama.

Sedela som, stále som sa usmievala a v mojej hlave sa vírilo množstvo myšlienok. Mnohé som pochopila a premohla ma neskutočná túžba vrátiť sa. Postavila som sa a vykročila smerom do radnice. Už som nechcela vidieť viac. Videla som až príliš. Naposledy som sa pozrela do mesta budúcnosti a otvorila som ťažké drevené radničné dvere. Zatvorila som oči a keď som ich otvorila, stála som pri okne vo vraj „najväčšej miestnosti radnice“, kde sa konajú oficiálne audiencie.
- Výborne, myslím že môžeme začať. Pozrite sa von z okna. Čo vidíte?
- Mariánske námestie.
- A ešte?
- Námestie, srdce nášho mesta, srdce Žiliny...
- Je Žilina mesto vašej budúcnosti?
- Rozhodne áno.
- Rozhodne áno? Tomu nerozumiem...

- No najprv som si myslela, že sa ma pýtate na to, či chcem v Žiline ostať bývať, vydať sa a založiť si rodinu. Ale to ja ešte neviem povedať. Som mladá, chcem veľa cestovať, učiť sa cudzie jazyky, spoznávať iné kultúry. Chcem ísť študovať a chcem vidieť svet. Preto nemôžem povedať, že svoju budúcnosť vidím v mojom meste. Narodila som sa však v Žiline. Mám tu skoro celú rodinu, veľa priateľov a miesta, ku ktorým sa mi viažu nezabudnuteľné spomienky. Žilina je súčasť môjho „ja“ a nezávisle na to, kam sa v živote dostanem, budem sa sem môcť vždy vrátiť, pretože Žilina je moje rodné mesto. Je to môj domov, a tak to vždy ostane. Vždy tu budú ľudia, ku ktorým sa rada vrátim. Vždy sa budem mať kam vrátiť. Preto je Žilina mesto mojej budúcnosti.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 3. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. Mecom ide na zelenú
 7. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 8. Marrákeš je červená perla Maroka
 9. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 10. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 1. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 2. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 3. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 6. Viac ihrísk aj bylinkových záhrad vo vašom okolí.
 7. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 8. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 9. Union prichádza s novinkami pre diabetológov
 10. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 7 684
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 351
 3. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 036
 4. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 785
 5. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 587
 6. Predplatné SME.sk len za 29 eur 3 563
 7. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 587
 8. Marrákeš je červená perla Maroka 2 319
 9. Mecom ide na zelenú 2 268
 10. Poisťovne pod značkou Union prichádzajú na prvú pobočku pošty 1 134

Blogy SME

 1. Štefan Vrátny: Pokus o pochopenie amerického videnia Európy
 2. Anna Milanová: Z dekoratívnej tvorby...
 3. Matúš Lazúr: Pandémia sa nám zrejme chýli ku koncu. Jej dôsledky však len začnú.
 4. Zuza Kumanova: Štatistický úrad SR zverejnil výsledky postojových otázok zo Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021
 5. Robert Škerko: Zimná dovolenka v Terchovej.
 6. Kristína Jakubičková: Zápisky z psychiatrie alebo ako prežiť a nezblázniť sa
 7. Miriam Studeničová: Ako ďalej? Pokrok nebude umožnený nehodným!
 8. Tomáš Harustiak: Ježišova identita sa stratila vo vzduchoprázdne
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 107
 2. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 998
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 537
 4. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 573
 5. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 4 558
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 257
 7. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 3 973
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 667
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Polícia navrhla obžalobu obvineného muža.


32m

Zapojte sa do najväčšieho prieskumu zameraného na závislosti ako alkohol, fajčenie, drogy a mobil. Vyplnením ankety sa automaticky zaradíte do súťaže.


16. jan

Patrí medzi najväčšie stredné školy v regióne. Vo všetkých formách štúdia ju navštevuje viac ako 500 žiakov s naozaj pestrým študentským životom. Reč je o Strednej odbornej škole dopravnej v Žiline.


11 h
Zľava Patrik Hruška (tajomník klubu), Juraj Škorvánek (predseda klubu), Tomáš Janči (pokladník klubu).

Kam prídem, všade rozprávam, že sme rodinný klub, vraví v rozhovore predseda Zástrania Juraj Škorvánek.


11 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Žilinská krajská polícia informuje motoristov o aktuálnej úplnej neprejazdnosti cesty I/65 medzi Turčianskymi Teplicami a Mošovcami.


SITA 22 h

Covidový paradox v Poltári.


16 h

Obyvatelia bytového domu na Moyzesovej ulici v Čadci sa búria, zo svojich bytov sa vysťahovať nechystajú.


18 h

Nový režim podľa Únie fitnes centier Slovenska spĺňajú hlavne ľudia nad 60 rokov.


17 h

Blogy SME

 1. Štefan Vrátny: Pokus o pochopenie amerického videnia Európy
 2. Anna Milanová: Z dekoratívnej tvorby...
 3. Matúš Lazúr: Pandémia sa nám zrejme chýli ku koncu. Jej dôsledky však len začnú.
 4. Zuza Kumanova: Štatistický úrad SR zverejnil výsledky postojových otázok zo Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021
 5. Robert Škerko: Zimná dovolenka v Terchovej.
 6. Kristína Jakubičková: Zápisky z psychiatrie alebo ako prežiť a nezblázniť sa
 7. Miriam Studeničová: Ako ďalej? Pokrok nebude umožnený nehodným!
 8. Tomáš Harustiak: Ježišova identita sa stratila vo vzduchoprázdne
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 107
 2. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 998
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 537
 4. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 573
 5. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 4 558
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 257
 7. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 3 973
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 667
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu